Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Lesníkům, zemědělcům a ochráncům přírody došla trpělivost se současnou myslivostí

22.12.2008  |  155× přečteno      vytisknout článek

Lesníkům, zemědělcům a ochráncům přírody došla trpělivost se současnou myslivostí

Vlastníci zemědělských i lesních pozemků a ekologické organizace vyzvaly ministra zemědělství Petra Gandaloviče k okamžitým krokům, které by vedly k řešení nejvážnějších problémů české myslivosti. Těmi jsou především rozsáhlé poškození lesů přemnoženou spárkatou zvěří a porušování práv vlastníků pozemků, zejména způsobem utváření honiteb a činností honebních společenstev.

Dopis odeslalo šest organizací: Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR, Hnutí DUHA, Svaz vlastníků půdy, Sdružení majitelů lesů a podnikatelů v lesním hospodářství ČR a Sdružení vlastníků honebních pozemků ČR. Dopis podpořila také asociace ekologických nevládních organizací Zelený kruh.

Celé znění dopisu je přílohou tiskové zprávy [1].

Josef Plzák z Asociace soukromého zemědělství ČR, řekl:

„Současné uspořádání myslivosti, které umožňuje provozovat myslivost na úkor vlastníků polí, luk a lesů, je dále neúnosné a musí se změnit. Kritickým problémem je přemnožená spárkatá zvěř, která způsobuje obrovské škody na úrodě a ještě větší na lesích. Myslivci nejsou schopni a často ani ochotni stavy přemnožené zvěře snížit a státní správa tomu přihlíží.  Drobné vlastníky také poškozuje způsob utváření honiteb a činnost honebních společenstev. Proto jsme vyzvali ministra Gandaloviče, aby přestal myslivecké lobby ustupovat.“

Ing. František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR, řekl: „Trvale narůstající stavy spárkaté zvěře vyžadují stále vyšší náklady na ochranu lesa a brání nám v zakládání odolnějších smíšených porostů. Dosavadní opatření Ministerstva zemědělství, která by měla vést k redukci stavů zvěře, považujeme za zcela nedostatečná. Řešení tohoto problému vyžaduje zásadní změnu přístupu k myslivosti."

MVDr. Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, řekl: 

„Přemnožení zejména jelení a srnčí zvěře je pro české lesy větší kalamitou, než byly orkány Kyrill a Emma. Kalamitně přemnožená zvěř nejenže doslova spásá malé stromky a způsobuje škody za více než miliardu korun ročně. Hlavně účinně brání návratu listnáčů, které jsou nutné kvůli ozdravění našich lesů. V mnoha oblastech nemohou stromky vůbec odrůstat bez nákladné ochrany. Výrazné snížení počtů jelenů a srnců je prvním krokem k ozdravění českých lesů. Problém by přitom šlo docela snadno řešit, stačí politická vůle ke změně mysliveckého zákona, změně přístupu státní správy myslivosti a větší důslednosti státních lesů. Také není možné přehlížet poškozování práv zejména menších vlastníků.“

Ing. Jan Novák, předseda Sdružení majitelů lesů a podnikatelů v lesním hospodářství ČR, řekl:

„Problémy, které myslivost způsobuje, už nemůžeme dále tolerovat. Je nutné změnit myslivecký zákon – zejména zmenšit honitby, aby sami vlastníci mohli zabránit škodám působených enormně přemnoženou spárkatou zvěří a zlepšovat stav krajiny. U pronajímaných honiteb pak škody způsobené zvěří řešit racionálním způsobem ve prospěch vlastníků. Dále je třeba řešit problematiku placení nájmů a změnit definici zvěře.“

Mgr. Věra Petrová, předsedkyně Sdružení vlastníků honebních pozemků ČR, řekla:

Současný zákon umožňuje vytunelování majetku vlastníků honebních pozemků, aniž by tito o tom věděli. Ústavní soud to nezpochybnil a poradil majitelům ohrožených pozemků, aby je prohlásili za nehonební. V praxi by to znamenalo prohlásit za nehonební pozemky cca polovinu polí, luk, pastvin a třetinu lesů v celém státě. Domníváme se, že novela stávajícího zákona, případně nový zákon, je cesta schůdnější. Dále – současný zákon neumožňuje vlastníkům honebních pozemků ovlivnit výši škod, které zvěř na jeho pozemcích působí a náhrada je téměř nevymahatelná. Stejně tak si nemůže vlastník honebních pozemků určit výši nájemného; žaloba na to je už u Evropského soudu pro lidská práva

Kateřina Ptáčková ze Zeleného kruhu řekla:

„Tak jako v mnoha jiných případech, i v případě lesního hospodaření se nevládní organizace pozastavují nad tím, jakým způsobem se veřejná správa staví k posuzování jednotlivých práv. Právo omezené skupiny lidí, v tomto případě milovníků lovu, je naprosto nepřijatelným způsobem nadřazováno právu vlastníků a obecnému zájmu na příznivém životním prostředí."

 

Kontakty:

Josef Plzák, Asociace soukromého zemědělství ČR, tel.: 602 418 605, e-mail: evropa.gold@quick.cz

Ing. František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR, tel.: 602 339 448, e-mail:  svol@mslpelhrimov.cz

Ing. Jan Novák, předseda Sdružení majitelů lesů a podnikatelů v lesním hospodářství ČR, tel.: 602 279 260

MVDr. Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, tel.: 731 463 929, e-mail:  jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Mgr. Věra Petrová, předsedkyně Sdružení vlastníků honebních pozemků ČR, tel.: 602 157 841, e-mail: vera.petrova@cbox.cz

Kateřina Ptáčková, Zelený kruh – asociace ekologických organizací, tel.: 724 112 782, e-mail: katerina.ptackova@zelenykruh.cz

Poznámky:

[1] Příloha: Dopis vlastníků a ekologických organizací ministru Gandalovičovi:

 

Vážený pan
Ing. Petr Gandalovič
ministr
Ministerstvo zemědělství
Těšnov 17
117 05  Praha 1

V Praze dne 29. října 2008

 

Vážený pane ministře,

obracíme se na Vás jménem níže podepsaných nevládních organizací a sdružení s návrhem změn a úprav v oblasti myslivosti. Praxe i legislativní prostředí vymezené zákonem č. 449/01 Sb. hluboce zaostaly za proběhlými změnami posledních 20 let.

Nejrozsáhlejší množina problémů se vztahuje k praktickému potlačování vlastnických práv a tím i odpovědností spojených s výkonem práva myslivosti jako je zakládání, činnost a hospodaření honebních společenstev, přečastý a narůstající rozpor mezi příjemci užitků z lovu a nositeli nákladů v podobě škod na svých polních a lesních porostech nebo zřizování a provozování doprovodných zařízení a činností bez souhlasu vlastníků. Nezanedbatelným důsledkem je také rozsáhlé poškozování životního prostředí. Ročně tak vznikají škody čítající řádově stamilióny, možná miliardy korun.

Tyto problémy vlastníků ještě výrazně zhoršuje nepříznivá atmosféra v organizačních složkách MZe a nereformovaném poradním orgánu ministra, myslivecké radě, které řídí a ovlivňují předmětnou problematiku.

Podepsaní zástupci organizací a sdružení pociťují propastný rozpor mezi jedním ze čtyř nedávno vyhlášených pilířů zemědělské politiky (úcta k vlastnictví) a nečinností MZe na úseku myslivosti.

Za nejnaléhavější považujeme problém přemnožené spárkaté zvěře a poškozování práv vlastníků pozemků způsobem utváření honiteb a činnosti honebních společenstev, které je třeba okamžitě řešit jak na úrovni novely citovaného zákona, tak na úrovni exekutivy.

Střednědobě však bude třeba předefinovat i dnešní statut myslivosti a zvěře jako přírodního bohatství, snížit minimální velikost honitby, zvážit věrohodnost a potřebu stanovování  normovaných a minimálních stavů zvěře, zjednat praktickou nápravu v metodice výpočtu škod způsobených zvěří včetně zjednodušení cesty k dosažení náhrady a řešit otázku daňových úniků z komerčního využívání myslivosti.

Bezprostředně by pak bylo možné změnit přístup všech úrovní exekutivy, pokud by se odhodlala nahlížet zmíněné i další problémy především v souvislosti s dnes opomíjeným statutem vlastnictví a z něho plynoucí odpovědnosti, zakotveným v Ústavě ČR.

            S pozdravem

 

 

Za Asociaci soukromého zemědělství ČR
Ing. Stanislav Němec

Za Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR
Ing. František Kučera

Za Sdružení majitelů lesů a podnikatelů v lesním hospodářství ČR
Ing. Jan Novák

Za Svaz vlastníků půdy
Ing. František Janda

Za Hnutí DUHA – Přátelé Země ČR 
MVDr. Jaromír Bláha

Za Sdružení vlastníků honebních pozemků
Mgr. Věra Petrová

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist