Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mimořádně zpřístupněná pobočka Národního zemědělského muzea Praha na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

27.03.2009  |  130× přečteno      vytisknout článek

Mimořádně zpřístupněná pobočka Národního zemědělského muzea Praha na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

V době konání víkendového  setkání ministrů zahraničí zemí EU v Hluboké nad Vltavou bude v pátek 27. 3. 2009 a v sobotu 28. 3. 2009 (vždy od 9 do 17 hod.)  mimořádně zpřístupněna pobočka Národního zemědělského muzea Praha na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství.

   Muzeum se nachází na adrese: Zámek Ohrada u Hluboké n. Vlt., 373 41 Hluboká nad Vltavou, U Bezdreva 17, tel. 387 965 340, fax 387 965 791, e-mail: nzm.ohrada@nzm.cz , URL: www.nzm.cz ; vstupné základní 60 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 150 Kč.

První lovecké muzeum na Ohradě vzniklo již v polovině 19. století (1842), kdy tam byly soustředěny rozsáhlé sbírky loveckých trofejí a vycpanin. Dnes lze v prostorách zámku shlédnout bohatě malovaný hodovní sál s hodnotnou sbírkou historických loveckých zbraní, expozici o životě lesa, pěstování lesních porostů, vývoji těžby a dopravy dřeva, četné lovecké a myslivecké exponáty a unikátní trofeje zvěře jelenovité. Prohlídku uzavírají expozice dokumentující vývoj rybářství a proslulého jihočeského rybníkářství. V těsném sousedství zámku se nachází Munický rybník a  Zoologická zahrada, jejímž zřizovatelem je Jihočeský kraj.

Stálé expozice:

Kolekce historických loveckých zbraní a uniforem; Vývoj dopravy a těžby dřeva; Ochrana a pěstění lesa; Myslivecké preparáty vzácných úlovků; Způsoby lovu a ochrany zvěře; Sbírka trofejí jelenovitých z celého světa; Rybářská expozice; Expozice vodního ptactva.

Výstava: Africké cesty Adolfa Schwarzenberga

Výstava dokumentuje lovecké expedice posledního příslušníka hlubocko - krumlovské větve Schwarzenbergů, Dr. Adolfa Schwarzenberga a jeho manželky Hildy, do východní Afriky ve 30. letech 20. století. Výstava částečně rekonstruuje africkou expozici na ohradském zámku, kterou vybudovali Schwarzenbergové v roce 1937 a která byla odstraněna počátkem 60. let 20. století. Po více než 45 letech se tak na zámek Ohrada vrací lovecké trofeje lvů, levhartů, buvolů či antilop a dále bohatý etnografický materiál, který manželé Schwarzenbergovi nashromáždili během svých afrických expedic (dřevěné plastiky, nádoby, textilie, zbraně, šperky apod.). Exponáty jsou doplněny o autentické fotografie zachycující schwarzenbergská safari a dále snímky dokumentující život domorodců pořízené organizátorem výprav, cestovatelem a přírodovědcem Bedřichem Machulkou. Výstavu připravilo NZM Ohrada ve spolupráci se specializovanými pracovišti Národního muzea - Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur a Přírodovědeckým muzeem a dále s Národním památkovým ústavem - územním odborným pracovištěm v Českých Budějovicích.

Kontakt:  Mgr. Lubomír Maršík,  Národní zemědělské muzeum Praha - public relations/marketing (Kostelní 44, 170 00 Praha 7 – Letná), tel: 233 376 012, fax: 233 372 561, e-mail: lubomir.marsik@nzm.cz .


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist