Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vysočina přivítala vrchní ředitele pro lesnictví celé EU

25.06.2009  |  131× přečteno      vytisknout článek

Vysočina přivítala vrchní ředitele pro lesnictví celé EU

Ekonomickou situací v evropském lesnictví a dřevozpracujícím průmyslu v souvislosti s aktuální ekonomickou recesí, dále strategickými otázkami sektoru, ale také například možnostmi, jak přiblížit veřejnosti význam trvale udržitelného obhospodařování lesů – těmito otázkami se zabývají šéfové státních správ lesů celé EU, kteří se sjeli ve dnech 22.-25. června na Vysočinu.

Jedním z témat českého předsednictví a zároveň tohoto jednání je tvorba účinné komunikační strategie o lesích a lesním hospodářství, která vychází z cílů Akčního plánu EU pro lesy na období 2007-2011. Akční plán zahrnuje například environmentální vzdělávání, využití poznatků o využívání dřeva jako obnovitelné suroviny nebo zlepšení výměny zkušeností s optimálními metodami komunikace. Na toto téma proběhl ve dnech 3. – 5. června 2009 v Pardubicích workshop; o vzrůstajícím významu komunikace pro sektor lesního hospodářství svědčí i 10. konference evropských státních lesnických organizací, která se konala v polovině června a jejímž ústředním tématem bylo „Veřejnost a les“.

Potřeba zvýšit povědomí veřejnosti o výhodách trvale udržitelného obhospodařování lesů se promítla i do tvorby Národního lesnického programu České republiky pro období do roku 2013. „Jde nám o prohloubení zájmu veřejnosti o les, zlepšení vztahu člověka k lesu a k lesnímu hospodářství, chceme přispět ke smysluplnému zacházení s přírodou,“ říká náměstek ministra zemědělství pro oblast lesního hospodářství Jiřího Nováka. „Dalším bodem jednání je ekonomická situace v lesnictví a v souvisejících odvětvích. Od přítomnosti hlavních představitelů státní správy lesů z různých členských států si Předsednictví slibuje také různé pohledy na aktuální ekonomickou situaci a hlavně návrhy, jak napomoci stabilizaci sektoru,“ vysvětluje náměstek Novák.

Prostor dostanou i další strategické otázky, které bude třeba v blízké budoucnosti řešit v pracovních orgánech Rady a Evropské komise. Jednou z takových otázek je i diskuse o budoucnosti Ministerské konference o ochraně lesů v Evropě a možnostech, jak dále pracovat a rozvíjet závazky obsažené v přijatých rezolucích. Jednou z možností je transformace procesu do podoby právně závazné úmluvy. Tento bod jednání je do programu zařazen na žádost Rakouska. Na návrh Německa budou mít „vrchní lesníci“ možnost se seznámit s iniciativou „Charta pro dřevo“. Cílem charty je vyzdvihnout význam využívání dřeva jako obnovitelné suroviny, která hraje důležitou roli v procesu trvale udržitelného obhospodařování lesů a při zmírňování dopadu klimatických změn. Měla by být nalezena nová rovnováha mezi udržitelným hospodařením, zachováním lesů a zalesňováním v celé Evropě.

Posledním tématem, které je na programu setkání, je otázka mobilizace dřeva. „Trvale udržitelné hospodaření v lesích a rozšíření plochy lesů v Evropě vede k rostoucí dostupnosti lesních zdrojů,“ přibližuje Martin Žižka, vrchní ředitel sekce lesního hospodářství na ministerstvu zemědělství. „Na druhou stranu se rozšiřují možnosti využití dřeva, například pro výrobu energie a v dlouhodobém výhledu poptávka po dřevu nepochybně poroste. Je tedy třeba diskutovat o opatřeních souvisejících s mobilizací dostupných zdrojů dřeva při respektování trvalosti produkce a environmentálních omezení.“

Období českého předsednictví bylo v oblasti lesnictví nesmírně bohaté na události v oblasti mezinárodní, ať už to bylo 8. zasedání Fóra Spojených národů pro lesy či 19. zasedání Výboru pro lesnictví FAO, ale i na další témata k řešení, kterým dominoval návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky. Setkání na Vysočině je jakousi neformální tečkou za českým předsednictvím a současně příležitostí věnovat se strategickým otázkám spojeným s realizací Akčního plánu EU pro lesy či vycházejícím z Ministerské konference o ochraně lesů v Evropě.

Kraj Vysočina je jedním z lesnatějších v rámci ČR (lesnatost 30,1 %). Co se týče vlastnické struktury, je velmi pestrá, ať už se jedná o lesy v majetku státu, obcí, družstev, velkých či malých soukromých vlastníků. Region se může pochlubit relativně zdravými lesy, bohatou tradicí lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu.

Na 25. června je plánovaná tisková konference představující výstupy čtyřdenního jednání.

kontakt:

  • Tereza M. Dvořáčková, tisková mluvčí MZe pro předsednictví ČR v Radě EU
  • tel.: +420 221 813 063, GSM: +420 737 213 030; tereza.dvorackova@mze.cz

 

http://www.eu2009.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist