Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dobrovolníci budou opět šlapat na paty pytlákům v Beskydech - letos podesáté a navíc s lesníky

16.11.2009  |  82× přečteno      vytisknout článek

Dobrovolníci budou opět šlapat na paty pytlákům v Beskydech - letos podesáté a navíc s lesníky

Skupinky speciálně vyškolených dobrovolných spolupracovníků Hnutí DUHA letos v zimě už podesáté vyrážejí do beskydských hor, kde se vyskytují ohrožení vlci, rysi a medvědi. Takzvané vlčí hlídky, po řadu let organizované v odborné spolupráci se správou chráněné krajinné oblasti, mají za úkol odstrašit pytláky, kteří vzácné šelmy systematicky střílejí. Dobrovolníci také celoročně mapují výskyt velkých šelem a dalších ohrožených druhů - tetřevů nebo jeřábků. Letos bude monitoring probíhat i ve spolupráci se správci státních lesů - Lesy České republiky.

Úvodní školení pro nové účastníky proběhne v nadcházejícím víkendu na Morávce v Beskydech. Sjede se tam více než čtyřicet dobrovolníků, kteří chtějí pomoci s ochranou a monitoringem vzácných šelem. Je připravena série přednášek a diskuzí s odborníky ze Správy CHKO Beskydy, Hnutí DUHA a místními lesníky. Účastníci získají nejen znalosti o životě vlků, rysů a medvědů, ale naučí se také zásady práce v terénu. Víkendový seminář na Morávce je již plně obsazený, ale všichni další zájemci o účast se mohou hlásit (na e-mailu vlci.hlidky@hnutiduha.cz, telefonním čísle 602 529 850 či přímo online na www.selmy.cz) na další školení, které proběhne o dva týdny později na Huslenkách v jižní části CHKO Beskydy.

Ilegální lov je hlavní překážkou obnovení populací ohrožených rysů. Odborníci přitom poukazují na to, že viditelná přítomnost většího počtu lidí, kteří v horách případné pytláctví sledují, pomůže zvířata chránit. Hlídky zároveň získávají důležité údaje o výskytu stopy, trus, nebo strženou kořist.

Za deset let existence vlčích hlídek dobrovolníci strávili v terénu přes patnáct set dnů a získali stovky nálezových dat o výskytu velkých šelem a dalších chráněných zvířatech v Beskydech.

Lesy České republiky v minulosti vyjádřily svůj zásadní nesouhlas s pytláctvím chráněných druhů například ve všech nájemních smlouvách. Ty vypoví každému nájemci honitby, který dovolí chráněné zvíře - vlka, rysa nebo medvěda, zastřelit. Podle nové dohody se lesníci budou podílet také organizačně na průběhu vlčích hlídek a s ochránci šelem budou více spolupracovat například na monitoringu šelmami stržené kořisti.

Šíření šelem je důležité pro udržení únosné výše populací spárkaté zvěře. Přemnožení jeleni a srnci totiž spásáním malých stromků poškozují především listnaté či smíšené lesy a brání jejich přirozené obnově.

Miroslav Kutal z Hnutí DUHA řekl:
"Ilegální lov představuje vážnou překážku přežití vzácných šelem. Viditelná přítomnost hlídek pomůže pytláky od střelby odradit. Za deset let se úspěšného projektu zúčastnily stovky dobrovolníků, kteří v terénu strávili tisíce hodin. Věříme, že účast dobrovolníků z celého kraje i místních lesníků přinese v nadcházející sezóně šelmám poklidný život.  Všichni zájemci, kteří mohou pracovat podle svých možností, třeba jen pár dní, dostávají speciální odborné školení o šelmách i o práci v terénu, včetně stopování a odlévání stop."

Kontakty:

Miroslav Kutal, Hnutí DUHA, 728 832 889, miroslav.kutal@hnutiduha.cz
Václav Langer, Lesy České republiky, s.p., Krajské ředitelství Frýdek-Místek, 724 524 176, Langer.oi11@lesycr.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist