Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Svědectví lesních map - nová publikace Národního zemědělského muzea

29.03.2010  |  196× přečteno      vytisknout článek

Svědectví lesních map - nová publikace Národního zemědělského muzea

Národní zemědělské muzeum Praha vydalo v únoru letošního roku reprezentativní publikaci "Svědectví map - lesní mapy".  Velkoformátová publikace (420 x 620 mm) je výsledkem dlouhodobého historického průzkumu starých lesních map a map souvisejících s hospodařením v lesích. Současně publikace prezentuje vysokou úroveň hospodaření v lesích na území České republiky v minulosti a vztah tehdejších vlastníků lesů ke svěřenému majetku.
Autorský kolektiv - prof. Ing. Ivan Roček  (Česká zemědělská univerzita v Praze), Ing. Petr Fencl (Národní zemědělské muzeum Praha) a PhDr. Vladimír Waage  (Národní archiv Praha),  zpracoval pod vedením ing. Petra Fencla čtyřicet pět starých lesních map z archivních fondů  Národního archivu, Státních oblastních archivů  a Zemských archivů. Mapy byly vybrány z  tisíce digitálně zpracovaných map, které jsou výsledkem již zmiňovaného historického průzkumu. Právě výběr map je velmi obtížný, z hlediska prezentace vývoje lesnického mapování, vytvoření chronologické řady, a to vše s ohledem na konečnou reprodukovatelnost a čitelnost mapy.
Z hlediska historického jsou v souboru mapy z druhé poloviny 18. století až do první poloviny 19. století. Jsou zde zastoupeny různé typy map, především rukopisné, které lze považovat za předchůdce lesnických map, dále přehledné mapy velkostatků a panství, na kterých se začínalo intenzivně rozvíjet hospodaření v lesích. Do souboru je také zařazeno deset Tomáškových map panství Čimelice, které jsou uloženy ve Státním oblastním archivu v Třeboni a patří k nejkrásnějším produktům historické kartografie v segmentu map souvisejících s hospodařením v lese. Co se týče autorů starých map, jsou v souboru zařazeny např. mapy  Antonína Jana Knitla, Františka Haydemona, Johana Wiehla, Jana Tomáška, Prokopa Bohutínského a dalších významných postav lesnické historie.
Soubor map je zpracován ve volných listech. Komentáře k jednotlivým mapám jsou doplněny výřezy ze současné topografické mapy. Veškeré doprovodné texty jsou také v jazyce německém a  anglickém. Zpracování publikace navazuje v časové ose na předchozí dva díly - "Svědectví map" a "Svědectví map - mapy lesa", autorů P. Fencl a I. Roček, vydané v minulých letech.
Publikace bude odborné veřejnosti představena poprvé na veletrhu Silva Regina v Brně a v rámci Světové výstavy vývoje myslivosti a lovectví ve dnech 21. 3. - 28. 3. 2010. V současné době je publikace "Svědectví map - lesní mapy" v prodeji již také na pokladně Národního zemědělského muzea Praha (Kostelní 44, Praha 7, tel.: 220 308 200). 

Kontakt:
Mgr. Lubomír Maršík, public relations
Telefon: +420 220 308 382
Fax: +420 233 372 561
E-mail: lubomir.marsik@nzm.cz
www.nzm.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist