Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Za nepovolený zábor lesního pozemku dostal vlastník pokutu

18.04.2011  |  84× přečteno      vytisknout článek

Za nepovolený zábor lesního pozemku dostal vlastník pokutu

ČIŽP uložila vlastníkovi lesa pokutu  v celkové výši 450 000 Kč  za ohrožení a poškození životního prostředí v lesích. Porušení lesního zákona se vlastník lesa dopustil tím, že v roce 2009 při stavbě přístupové cesty  k sousednímu pozemku, kde probíhala stavba chaty v k.ú. Blaženice na Benešovsku, zabral více lesního pozemku než měl povoleno.

Na základě anonymního podnětu, provedli inspektoři ochrany lesa,  na podzim roku 2009 , šetření v k.ú. Blaženice. Při šetření  zjistili, že vlastník pozemku  provedl  při stavbě cesty  rozsáhlé terénní  úpravy nad rámec schválené dokumentace  ke stavebnímu povolení  i  k územnímu řízení. Dále zabral o 220 metrů čtverečních více lesního pozemku než mu bylo povoleno a terénní práce  provedl do hloubky až 4,5 m, tedy o 2 metry více oproti schválené dokumentaci.

Při stanovení výše pokuty ČIŽP přihlédla ke skutečnosti, že vlastník pozemku ohrozil a poškodil životní prostředí v lesích zejména v otázce nepovoleného záboru lesního pozemku, hloubky terénních prací a poškození kořenových systémů stromů. Tímto nezákonným jednáním ohrozil stabilitu poškozených stromů, lesního porostu a svahu. Vzhledem k tomu, že podloží svahu je nestabilní, může  dojít, v případě větších dešťů, k sesuvu svahu, vodní erozi a destrukci lesních porostů. Dále došlo k narušení vodního režimu půdy. Snížení hladiny spodní vody  a její rychlejší odtok  může způsobit vysychání půdy a tím oslabení a úhyn stromů.

Na druhé straně inspekce přihlédla i k tomu, že vlastník s  inspekcí komunikoval a byl ochoten zjednat nápravu. Výši sankce považuje ČIŽP za přiměřenou. Vlastník pozemku se odvolal k MŽP, to však potvrdilo  rozhodnutí ČIŽP v celém rozsahu. V současné době je rozhodnutí pravomocné.

V roce  2010 provedla ČIŽP celkem 223 kontrol, které se týkaly nepovolených  záborů lesní půdy, po celé České republice. Kontroly postihly významným způsobem jak lesy ve vlastnictví státu, tak i majetky měst a obcí a soukromé lesy v rámci obcí s rozšířenou působností. Při těchto kontrolách zjistili inspektoři  285 nedostatků a závad a uložili pokuty v celkové výši 467 000 Kč.

Ivana Awwadová

mluvčí ČIŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist