Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Babiš na lesním lovu

27.04.2011  |  zdroj: EKONOM  |  250× přečteno      vytisknout článek

Majitel Agrofertu po skupině Wotan převezme firmu Forest Gamp. Krouží i o kolem družstva v Lukavci.

Pro Andreje Babiše jsou české zemědělské lány a pastviny již malé. Majitel agrochemického impéria Agrofert se zřejmě rozhodl, že teď ovládne i lesy. Nedávnou koupí lesnické části holdingu Wotan, o níž coby o zamýšlené transakci informoval týdeník Ekonom jako první (viz Ekonom č.10/2011), Babišova cesta do dřevozpracujícího sektoru teprve začíná.

>>Lesnictví je v Česku trochu zvláštní byznys,<< říká miliardář v narážce na sérii afér dominantní státní firmy Lesy ČR, která soukromým podnikům rozdává zakázky. Ale do temných zákoutí tuzemského dřevařství se přesto vydává s jasnou perspektivou.

Navíc si může na cestu >>přisvítit<< tím, že svůj akviziční záměr spojuje i s produkcí biomasy pro energetické využití.

Schůzky s Mičánkem

Kdo agrochemického byznysmena zná, ví, že odmítá hrát na trhu druhé housle. Ve všem, co dělá, chce být Babiš jedničkou a zároveň se snaží ovládnout výrobní vertikály. V zemědělství na něj narážíme od vidlí po vidličku, v lesnictví ho můžeme očekávat od pařezu po židličku.

Wotan, dvojka na trhu těžebních a pěstebních prací, pro něho bude určitě málo. Byť nic nebrání tomu, aby firma s těžištěm v jižních Čechách, dále rostla.

>>Zatím se tenhle byznys učím. Ale určitě máme v hledáčku další firmy,<< potvrdil podnikatel týdeníku Ekonom, i když konkrétní podniky neuvedl.

Lze ale spekulovat, že dříve či později projeví zájem i o holding Less, jedničku na trhu, který ovládá podnikatel Jan Mičánek.

Ten sice popírá, že by měl v úmyslu svoji firmu někomu prodat, ale vůči Babišovým aktivitám je dnes až nápadně smířlivý a vstřícný.

>>Jako občané se z toho můžeme radovat, že tady takto někdo takový investuje. Je to i velmi dobrá zpráva pro všechny vlastníky lesů,<< vysoce hodnotí Mičánek lesní investice Agrofertu.

Není to přitom tak dávno, co v rozhovoru pro týdeník Ekonom na adresu majitele Agrofertu pronesl daleko méně přátelská slova.

>>Velmi si vyprošuji, abyste mě srovnávali s nějakým Babišem,<< důrazně loni v červenci Mičánek odmítl, že by v byznysu vyznával podobné principy (viz Ekonom č. 30/2010).

I Babiš je dnes ovšem k Mičánkovi velmi vstřícný, a dokonce nepopírá vzájemné schůzky.

>>Mičánek je nejlepší dřevař u nás, vybudoval nejlepší firmu. Uvidíme, jak nakonec ten proces koncentrace firem v oboru dopadne,<< říká.

Babiš vs. Komárek?

Mezi dřevaři a lesníky se stále hovoří i o chystané změně vlastníků u jihočeské firmy Lesy Hluboká nad Vltavou, za níž podle řady zdrojů nyní jako vlastník stojí advokát Vojtěch Slówik, někdejší parlamentní asistent sociálnědemokratického ministra zemědělství Jaroslava Palase.

V tomto případě se ale více než o Babišovi hovoří o možném vstupu byznysmena Karla Komárka (skupina KKCG), který údajně vůči Hluboké uplatňuje pohledávku. V zákulisí se hovoří o tom, že jde nejméně o 40 milionů korun.

Zástupci obou firem námluvy popírají, ovšem prokurista z Hluboké Miloš Balák nyní již možné vlastnické změny tak striktně nevyvrací. >>Zatím k žádné změně nedošlo. Pokud by došlo, budeme vás o tom informovat,<< říká.

Co se týče Babiše, našlápnuto na další akvizici má nyní ale především u firmy Forest Gamp se sídlem v Horce nad Sázavou. Jde o společnost založenou v roce 2007, obchodující s dřevní štěpkou, která papírově patří podnikatelům Bohuslavu Škorničkovi a Jiřímu Stříbrnému.

Jejich podíly jsou ovšem nyní podle údajů v obchodním rejstříku zastaveny ve prospěch firmy Agrofert.

V kuloárech se hovoří o tom, že Babiš už Forest Gamp fakticky vlastní. Podnikatel Škornička to v minulých týdnech odmítal, prý je Agrofert pouze jejich strategickým partnerem, s nímž spolupracují.

Když si týdeník Ekonom se Škorničkou domlouval schůzku, zpočátku ochotně souhlasil, posléze se ale zcela odmlčel a přestal komunikovat, což značí, že se ve firmě něco děje.

Babiš to potvrzuje. >>Půjčili jsme Forest Gampu peníze, máme opci na vstup do firmy. Když vše dobře půjde, skutečně ji koupíme a začleníme pod skupinu Wotan,<< plánuje.

Už dnes přitom využívá synergie dřevěné štěpky z Forest Gampu a rostlinného odpadu ze svých obilnářských firem pro výrobu peletek. Koupě Wotanu znamená další přísun štěpky a ještě výraznější angažmá Agrofertu v byznyse se zelenou energií. V této souvislosti je možné připomenout, že Babiš rozvíjí i bioplynové stanice a má výrobu bionafty ve firmě Preol.

Lukavec neznám

Mezi top manažery lesnických a dřevařských firem se hovoří též o tom, že lidé od Babiše v posledních týdnech krouží kolem Dřevozpracujícího družstva Lukavec z Pelhřimovska.

Jde o poměrně významného hráče v oblasti zpracování dřeva, výrobce řeziva a deskových materiálů, který i s dceřinými firmami dosahuje obratu kolem tří miliard korun.

Předseda družstva Pavel Kříž oťukávání s Agrofertem v zásadě nepopírá. >>A co si myslíte, že vám k tomu řeknu? Zatím je to velmi čerstvé, já bych se k tomu raději nevyjadřoval,<< reagoval předseda družstva na dotaz týdeníku Ekonom.

Jistou obtíž v tomto směru by mohl hrát fakt, že jde o podnik ve vlastnictví několika desítek družstevníků. Ovšem ani to by pro Babiše nemuselo být nepřekonatelnou překážkou.

Už v minulosti vykoupil takto řadu zemědělských >>kolchozů<<, když jejich spolumajitelům dal takové finanční nabídky, že je nebyli schopni odmítnout.

Babiš však zájem o Lukavec rezolutně popírá. >>Ani pořádně nevím, o koho jde,<< tvrdí.

Ale ještě v březnu pro týdeník Ekonom dementoval i svá jednání o koupi části Wotanu. Nyní už je jasné, jaká byla tehdy pravda.

AUTOR: Martin Mařík
AUTOR: Jiří Pšenička


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist