Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

NSS potvrdil firmě pokutu, zároveň vyslovil výhrady k zákonu

19.08.2011  |  zdroj: ČTK  |  50× přečteno      vytisknout článek

NSS potvrdil firmě pokutu, zároveň vyslovil výhrady k zákonu

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil firmě Lesostavby Frýdek-Místek pokutu 125.000 korun za nepovolený zásah do biotopu chráněných živočichů při stavebních pracích v korytě Frýdlantské Ondřejnice na Frýdeckomístecku. Firma v kasační stížnosti poukazovala na to, že odpovědnost by měl nést investor, v tomto případě Lesy ČR, a nikoliv stavební firma, která jen plní zadání. NSS konkrétním námitkám nevyhověl. Zároveň ale uznal, že by zákonná úprava měla obsahovat i sankce pro investory, kteří si předem neopatří potřebné povolení.

    Lesostavby Frýdek-Místek zakázku na stavební práce v říčním korytě získaly v tendru. Podle České inspekce životního prostředí ale stavebníci v roce 2005 škodlivě zasáhli do biotopu raka říčního, vydry říční, vranky pruhoploutvé a ledňáčka říčního. Inspekce za to firmě uložila pokutu 175.000 korun, kterou potom ministerstvo životního prostředí snížilo na 125.000 korun.

    V kasační stížnosti firma namítala, že by jako realizátor stavby neměla nést zodpovědnost. Bylo prý povinností investora, aby předem obstaral příslušná povolení k zásahům do životního prostředí, k nimž může dojít při provádění stavebních prací v korytu řeky. "Podle zhotovitele tak měl být za tento přestupek pokutován právě investor," uvedla mluvčí NSS Sylva Dostálová.

    Podle NSS ale skutková podstata správního deliktu nespočívá v porušení povinnosti obstarat si povolení, ale v porušení povinnosti škodlivě nezasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů. "Správní orgány proto nepochybily, pokud uložily pokutu právě stavebníkovi," popsala Dostálová.

    Nejvyšší správní soud ale souhlasil se stavební firmou v tom, že současná legislativní úprava v zákonu o ochraně přírody a krajiny ukládá investorům určité povinnosti, ale na druhé straně je za jejich porušení nijak netrestá. Jsou-li za chybu nebo nedůslednost investora trestáni stavebníci, popírá to preventivní smysl sankce a vyvolává u dotčených pocity nespravedlnosti.

    NSS se domnívá, že by k lepšímu preventivnímu působení práva přispělo zapracování odpovědnosti objednatele prací. "Zvláště když k protiprávnímu jednání dochází na jeho přímý pokyn a objednatel díla je často právě tou osobou, která má z protiprávního jednání mnohem větší prospěch než osoba, která porušení povinnosti konkrétně způsobila," stojí v rozhodnutí senátu s předsedkyní Lenkou Kaniovou.

    Jan Tomandl


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist