Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pokuta 400.000 Kč za uložení odpadu v lese

17.08.2012  |  82× přečteno      vytisknout článek

Pokuta 400.000 Kč za uložení odpadu v lese

Společnost ŽELEZÁRNY Hrádek, a.s., minimálně od července 2004 do 3. listopadu 2011 nezákonně uložila odpadový materiál, pocházející z tavicích pecí, na lesní pozemky. Jednalo se sice o plochu 0,19 ha, ale výška odpadu oproti okolnímu terénu činila cca 10 m. Z právního hlediska se jedná o trvající správní delikt, který právnická osoba posléze udržuje. ČIŽP toto závažné porušení zákona a poškození životního prostředí ve složitém správním řízení prokázala a uložila znečišťovateli pokutu i opatření k nápravě. Rozhodnutí ČIŽP bylo potvrzeno odvolacím orgánem (MŽP).

Dle odvolacího orgánu ČIŽP správně identifikovala a označila právnickou osobu ŽELEZÁRNY Hrádek a.s. za toho, kdo v rozhodné době neoprávněně užíval lesní půdu ukládáním odpadového materiálu z tavicích pecí k jiným účelům, než pro plnění funkcí lesa. Absence lesního porostu v území má za následek lokální poškození lesního ekosystému, které má vliv na funkci místního lesního ekosystému jako takového: jsou narušeny specifické biologické vlastnosti lesní půdy, je změněn vodní režim v území a sama hmota skládky představuje potenciální nebezpečí pro své okolí.

Z hlediska správního práva tvoří protiprávní stav jeden skutek a jeden správní delikt až do okamžiku ukončení deliktního jednání, tzn. až do okamžiku odstranění protiprávního stavu. (V současné době jsou možné 2 varianty: skládku odstranit a plochu zalesnit, nebo plochu odejmout z pozemků určených k plnění funkcí lesa). Pokaždé, když se správní orgán dozví, že právnická osoba nadále udržuje protiprávní stav, tj. že nedošlo k ukončení trvajícího jiného správního deliktu, počne běžet vždy nová lhůta k uložení pokuty.

Za tento správní delikt byla právnické osobě ŽELEZÁRNY Hrádek, a.s., uložena pokuta ve výši 400 000 Kč.

I když rozhodnutí o pokutě nabylo právní moci dne 23.4.2012, z inventurního soupisu pohledávek k 10. 7. 2012 zatím není zřejmé, že by pokuta i náklady řízení ve výši 1000 Kč byly již právnickou osobou uhrazeny.

Simona Cigánková, tisková mluvčí ČIŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist