Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Královehradecké lesy - lesy s tradicí přes 700 let

21.10.2012  |  58× přečteno      vytisknout článek

Královehradecké lesy - lesy s tradicí přes 700 let

"Lesy s tradicí přes 700 let"

Pro hradeckou veřejnost představují lesy v okolí města možnost odpočinku a rekreace v dosahu městské dopravy s využitím veškeré pohostinnosti lesa.

Město Hradec Králové získalo lesy již v roce 1307 jako dar od římského krále Albrechta. Počátkem 90. let se vracejí městské lesy i rybníky Statutárnímu městu Hradec Králové a začíná na nich hospodařit nejprve příspěvková organizace Městské lesy Hradec Králové, později akciová společnost Městské lesy Hradec Králové a.s.

Lesy zde však byly dříve než samo město a lidé je začali intenzivněji využívat a přetvářet teprve na začátku 14. století. Lesy z minulé doby si mnohé pamatují, ať už různé způsoby jejich ovlivňování (hospodaření), vzpomeňme např. vrchního lesního radu Strachotu a Lázňovského, tak i přírodní vlivy. Borový les má velké množství nerozloženého jehličí (humusu) a při nedostatku srážek je více zranitelný ohněm oproti lesu listnatému. Na druhou stranu jsou v lesích v okolí Hradce Králové lokality, které mají tolik spodní vody, že při silnějším větru hrozí jejich vyvrácení.

Společnost byla zřízena, Statutárním městem Hradec Králové, se záměrem odborného lesního hospodaření a zvyšování estetické a rekreační hodnoty lesů a zpříjemňovaní pobytu návštěvníkům lesů při zachování přírodního lesního bohatství. Dnes hospodaří společnost na ploše cca 3 850 ha přírodě blízkým způsobem. Průběžně opravuje a udržuje veškeré budovy, cesty a další lesní vybavení. V roce 1998 rozšířila svoji činnost otevřením písníku Marokánka.Společnost se zaměřila na opravu a rozšíření historické rybniční soustavy v lesích a také na budování rekreačního zázemí pro návštěvníky lesů. Vznikly zde tři krytá ohniště pro veřejnost, malé vodní nádrže, zajímavá místa a vstupy do lesů jsou označeny informačními tabulemi s možností získání orientačních map místních lesů. Již několik let se také společnost může pochlubit nově zrekonstruovaným rekreačním objektem Mazurova chalupa, který slouží jako informační zázemí a jako jeden z výchozích bodů exkurzí po tomto majetku. Společnost se také v čím dál větší míře věnuje práci s veřejností formou procházek převážně skupin škol s vyškolenými lesními pedagogy akciové společnosti.

Do budoucna se předpokládají opravy dalších lesních komunikací a výstavba nových odpočinkových míst v zajímavých lokalitách lesů.

V rámci preventivní činností se zaměstnanci Městských lesů HK snaží formou hlídek usměrnit a odradit návštěvníky lesa od konání odporujících zákonu a ohrožujících les. Na pořádek v lese a k jeho preventivní ochraně (např. před požáry) dohlíží lesníci ve spolupráci s městskou policií ve dvoučlenných hlídkách.

Srdečně Vás zveme do lesů královéhradeckých a nezapomeňte, les je živý organismus a mohl by vyprávět o všech Vašich návštěvách.

ZDROJ:http://mestske-lesy.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist