Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologové jásají. Mobily budou z kukuřice a dostanete je bez nabíječek

06.04.2009  |  134× přečteno      vytisknout článek

Ekologové jásají. Mobily budou z kukuřice a dostanete je bez nabíječek

Telefony vyrobené bez závadných látek a z čistě přírodních materiálů, jednotné, nebo dokonce žádné nabíječky, menší a menší krabice, mobilní sítě poháněné obnovitelnými zdroji energie. Tak vypadá blízká budoucnost zvaná "zelené telekomunikace".
V nejbližší době nás zkrátka čeká mnoho změn. Prvním příkladem je například dohoda o jednotných nabíječkách k mobilním telefonům, ke které letos přistoupila většina výrobců a podporuje ji i řada světových operátorů. - čtěte do tří let budou mít mobily stejnou nabíječku

Tuny ušetřených odpadů

Pro někoho to může být banalita, podle odborné studie to ale sníží emise skleníkových plynů až o 21,8 milionu tun ročně. Použité nabíječky navíc představují přes 51 tisíc tun odpadu za rok. Výrobci i operátoři vidí v ekologických strategiích cestu i ke snižování nákladů.

Nabíječek se týká i další úspěšná spolupráce firem LG, Nokia, Motorola, Samsung a Sony Ericsson. Loni se dohodly na jednotném hodnocení energetické náročnosti svých nabíječek, aby měli uživatelé snazší srovnání z pohledu ekologické zátěže kupovaného produktu.

Dlouhodobě se navíc firmy snaží zefektivnit nabíječky tak, aby spotřebovávaly co nejméně energie i v případě, kdy zůstanou zapojeny v zásuvce. I ono minimální množství elektřiny, které ledabyle zapojená nabíječka v zásuvce spotřebuje, totiž při celosvětovém počtu uživatelů mobilních telefonů (4 miliardy lidí) představuje další tuny zbytečně generovaných skleníkových plynů.

Finská Nokia navíc celou ideu dohnala až do extrému. V budoucnu chce nabízet telefony i bez nabíječek. - čtěte Nokia prodává N79 bez nabíječky. Kvůli ekologii

Šetříme energií, papírem i plasty

Ekologická strategie se ale netýká jen nabíječek. Stále častěji se setkáváme s mobilními telefony vyrobenými z bioplastů, nejčastěji z kukuřice. Takový telefon již má ve své nabídce finská Nokia, nebo korejský Samsung. Ten navíc nedávno představil mobil na solární energii. - čtěte Samsung představil mobil poháněný sluncem

Vysoká spotřeba telefonů je navíc výzvou pro vědce, kteří se snaží vyvinout alternativní zdroj energie. Mluví se přitom nejen o palivových článcích, ale třeba i o solárních článcích z nanovláken. - čtěte Konec nabíječek, blíží se doba nevybitelných mobilů

Díky aktivitám ekologické organizace Greenpeace se navíc výrobci snaží maximálně omezit používání závadných látek a materiálů i při výrobě standardních telefonů. Greenpeace zde těží z faktu, že ekologie je v módě. Firmy si nemohou dovolit v hodnotícím žebříčku zcela propadnout. Svědčí o tom přibývající poznámky o ekologické odpovědnosti, které si telekomunikační firmy rády vystavují na svých webových stránkách. Zelená barva zkrátka frčí a slouží i jako dobře fungující marketingová praktika. A firmy to moc dobře vědí.

V žebříčku Greenpeace nejčastěji vyhrává finská Nokia, která svou odpovědnost bere skutečně vážně. Nejčastěji plní své závazky a její ekologické aktivity byly zřetelné i na letošním barcelonském kongresu. Právě tam oficiálně potvrdila svůj záměr prodávat telefony bez nabíječek.

Nokia navíc prezentovala i snahu o minimalizaci prodejních balení svých telefonů. V celkovém množství vyrobených přístrojů totiž i jeden milimetr čtverečný ušetřeného kartonu znamená až několik tisíc zachráněných stromů a tím i cenného bioklimatu.

I operátoři mají co říci

Zatímco jsme se dosud točili jen kolem mobilů a jejich nabíječek, stěžejní roli v ekologii telekomunikací sehrávají i světoví operátoři a výrobci jejich infrastruktury. Už dnes, a to dokonce i v Česku, můžeme pozorovat snahy operátorů o modernizaci svých sítí za účelem snížení jejich spotřeby elektrické energie a tím i nákladů. - čtěte T-Mobile zmodernizuje svou GSM síť

Výrobci základnových stanic (tzv. BTS), ze kterých jsou operátorské sítě postaveny, navíc stále silněji koketují s obnovitelnými energetickými zdroji. Na světě tak jsou již základnové stanice s větrným, solárním či dokonce vodním pohonem. Pilotní provoz části sítě postavené ze základnových stanic na solární energii už například běží ve Vanuatské republice, ekologické BTS (i větrné) má i srílanský operátor Dialog Telekom.

Celosvětově se dnes odhaduje počet BTS využívajících obnovitelných zdrojů energie na víc než dva tisíce kusů, což je ale stále jen zlomek z celkového počtu existujících základnových stanic. Překážkou pro masivní nasazení ekologických BTS jsou specifické požadavky trhu i místní klimatické podmínky.

Jistou cestou, a to nejen ke snižování nákladů, je i v poslední době hojně diskutované sdílení sítí. Odpadne tím nutná výstavba nových stožárů, což se může opět pozitivně projevit v dopadech na životní prostředí. Na sdílení svých infrastruktur se již dohodl Vodafone s Telefónicou O2, zatím ale jen na Britských ostrovech, v Německu a ve Španělsku. - čtěte O2 a Vodafone budou sdílet mobilní sítě. V hledáčku je i Česko

Telefónica O2 navíc už veřejně přislíbila, že do roku 2020 sníží svůj podíl na tvorbě skleníkových plynu minimálně o patnáct procent, nadnárodní operátor Vodafone pak do stejného roku dokonce o padesát. Podobně ambiciózní plány zaznívají i od ostatních světových operátorů.

Důležitá je spolupráce

Na odborných konferencích týkajících se právě ekologie v telekomunikacích často zaznívá, že nejdůležitější pro úspěšnou koordinaci projektů je spolupráce jednotlivých firem na jednotné a koncepční strategii. Výrobcům z telekomunikačního odvětví se například doporučuje založení společného výzkumného a vývojového (R&D) centra zaměřeného na ekologii. Důležitá je z pohledu firemní filosofie i masivní marketingová podpora těchto aktivit a sledování návratnosti investic.

Ať už ekologické tažení výrobců a operátorů je či není pouhým a promyšleným marketingovým tahem, ekologie v telekomunikacích se pro letošek stala jedním z hlavních témat odborných seminářů a světových veletrhů. Operátoři, výrobci i celá plejáda firem zapojených v oboru navíc viditelně na svých příslibech ke snížení dopadu jejich činnosti na životní prostředí pracují.

Autor: Michal Hron
Mobil.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist