Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Moderní zdroje tepla

19.11.2003  |  151× přečteno      vytisknout článek

Tepelná čerpadla jako alternativní zdroje energie pro vytápění mají jednak rozměr energetický a ekonomický (snižují spotřebu energie a provozní náklady vytápění až o 65 %), jednak rozměr ekologický (přímo či nepřímo snižují množství škodlivých emisí).

Pro tepelné čerpadlo je charakteristické, že pomocí elektrické energie převádí nízkopotenciální, nejčastěji \"přírodní\", běžným způsobem nevyužitelné teplo (například teplo z okolního vzduchu, půdy nebo podzemní vody) na teplo vhodné pro vytápění.

Tepelná čerpadla vzduch-voda PZP TCLM Komplet jsou určena pro vytápění a ohřev užitkové vody v moderních, energeticky úsporných rodinných domech s tepelnou ztrátou do 12 kW. Jejich nespornou výhodou je to, že jsou dodávána jako jeden celek, představující kompletní bivalentní zdroj tepla, včetně doplňkového elektrokotle a oběhového čerpadla. Tímto komplexním řešením odpadají zcela nebo zčásti specializované montážní práce, např. \"chlaďařské\", elektro i topenářské, které vždy tvoří nemalou část investičních nákladů na vytápění a ohřev vody tepelným čerpadlem.

Popis čerpadla

Tepelné čerpadlo (TČ) se skládá ze standardních prvků: spirálového hermetického kompresoru (tzv. scroll), deskového kondenzátoru - ohřívače topného média, termostatického expanzního ventilu a výparníku - chladiče vzduchu. Výparník je tvořen trubkovými měděnými hady, jejichž vnější teplosměnná plocha je rozšířena hliníkovými lamelami. Proudění vzduchu přes výparník a jeho dopravu z vnějšího okolí do čerpadla a z čerpadla zpět do vnějšího okolí zajišťuje osový ventilátor. Jako pracovní látka v okruhu se používá ekologicky nezávadné chladivo R 404A.

Pro odtávání námrazy, která vzniká na výparníku při poklesu venkovní teploty pod asi 5 °C, se využívá nový, energeticky účinný způsob odtávání (Utility Model 12056). Součástí tepelného čerpadla je akumulační nádrž s výměníkem tepla zařazeným do okruhu tepelného čerpadla. V náplni nádrže se za provozu čerpadla termodynamicky výhodným způsobem zajišťuje akumulace tepla potřebného pro odtávání. Při odtávání se pak potřebné teplo odebírá z této nádrže a nemusí se odvádět z otopné soustavy nebo přímo dodávat elektrickou energií, jak je dnes u většiny jiných způsobů odtávání obvyklé.

Okruh tepelného čerpadla je smontován v samonosné plechové skříni, která je na straně výparníku tepelně izolována a celá odhlučněna. Její součástí je i ovládací skříňka, která zastává jak funkci silového rozvaděče, tak řídící soustavy celého přiřazeného vytápěcího systému.

Tepelné čerpadlo je řešeno jako kompletní bivalentní zdroj, je osazeno doplňkovým elektrokotlem a cirkulačním čerpadlem, takže se přímo připojuje k akumulační nádrži nebo termohydraulickému rozdělovači. Na výstupu topného média z elektrokotle je osazen třícestný rozdělovací ventil se servopohonem, takže čerpadlo má k dispozici dva výstupy topného média. První výstup je určen pro vytápění, druhý pro ohřev (předehřev) Teplé Užitkové Vody. Ohřev (předehřev) TUV se může využívat celoročně. V otopné sezóně je předehřev řešen v prodlevě vytápění. Při takovém zapojení jsou teploty předehřívané TUV a topného média na sobě zcela nezávislé a obě funkce se tedy uskutečňují s optimálním energetickým efektem. To je zejména výhodné při podlahovém vytápění a při ekvitermní regulaci (kterou řídící systém zajišťuje), kdy pro vytápění pracuje TČ s nízkou - energeticky optimální teplotou topného média a jen pro přípravu TUV s teplotou vyšší.

Řídící systém komunikuje s obsluhou pomocí dvouřádkového displeje a několika ovládacích prvků. Systém pracuje s tzv. autodiagnostikou, která sleduje všechny důležité provozní stavy a při překročení mezních stavů signalizuje poruchu spolu s příčinou a odstavuje příslušnou část zařízení (TČ nebo elektrokotel).

Zapojení vytápěcího systému a tepelných čerpadel

Princip zapojení vytápěcího systému s tepelným čerpadlem TCLM Komplet je znázorněn na schématech. První zobrazuje propojení systému a jeho funkci při režimu \"vytápění\". Druhé zobrazuje propojení systému a jeho funkci při režimu \"příprava TUV\". Z obou schémat je zřejmé, že zapojení je jednoduché, a to jak po stránce strojní - topenářské, tak elektrické.

Tepelná čerpadla TCLM Komplet jsou řešena tak, že mohou být využita i v nestandardních případech, zejména:

-při použití kotle na zemní plyn nebo kapalný propan, případně na ETO jako doplňkového bivalentního zdroje;

-ve stávajících vytápěcích systémech s přímotopným elektrokotlem nebo se zdroji podle předchozího odstavce.

Princip takového zapojení je znázorněn na třetím schématu. U stávajících vytápěcích systémů musí kvalifikovaný projektant posoudit, zda otopná soustava, rozvody topného média a cirkulační čerpadlo nebo čerpadla budou v systému s TČ vyhovovat, případně musí specifikovat úpravy, které zajistí jejich využití. Dále musí určit způsob silového propojení obou systémů a způsob připojení stávajícího systému na řídící soustavu tepelného čerpadla TCLM Komplet.

V blízkosti TČ musí být k dispozici kanalizační jímka, do které se zavede odpadní potrubí, odvádějící vlhkost kondenzující na výparníku, respektive roztátou námrazu z výparníku.

Přívod venkovního vzduchu do TČ a odvod ochlazeného vzduchu z tepelného čerpadla se zajistí vhodnými vzduchovody, přednostně ohebným izolovaným potrubím. Vstup a výstup na čerpadle jsou opatřeny zdvojenými kruhovými límci. Na oba límce se připojí vnitřní a vnější části ohebného izolovaného potrubí. Spolu s čerpadlem jsou dodávány dvě speciální vyústky - mřížky, které se osadí do prostupů obvodových zdí. Na ty se zevnitř připojí přiváděcí a odváděcí izolované potrubí, stejným způsobem jako na TČ. Vyústky jsou řešeny tak, aby nevytvořily tepelné mosty. Vstup a výstup je třeba umístit na různých stranách (stěnách) objektu, ve kterém je čerpadlo, aby nedocházelo ke zkratu proudu vzduchu mezi výstupem a vstupem. Ten by způsobil pokles výkonu TČ.

Tepelná čerpadla TCLM Komplet se dodávají v jediném provedení jak pro práci s velkoplošnými radiátory, tak pro práci s podlahovým vytápěním. Vedle popsaného standardního provedení tepelných čerpadel TCLM Komplet se mohou dodat v úpravě bez elektrokotle a rozdělovacího trojcestného ventilu. Takové řešení je účelné pro použití v zapojeních se stávajícím klasickým zdrojem tepla, který se následně bude využívat jako bivalentní doplňkový zdroj. TČ v typových velikostech 5.3 a 7.1 se umísťují ve vhodné části objektu. Jejich příjemný design a velmi nízká hlučnost umožňují umístění i v těsné blízkosti bytových prostorů.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda TCLM Komplet 7.1 získalo na letošním veletrhu For Arch GRAND PRIX za komplexní řešení bivalentního zdroje tepla a energeticky účinný způsob odtávání námrazy na výparníku.

ZDROJ: STAVITEL


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist