Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Poslanci budou jednat o mezinárodním zakotvení práva na informace

21.11.2003  |  123× přečteno      vytisknout článek

Poslanci budou jednat o mezinárodním zakotvení práva na informace

Poslanecká sněmovna bude na své nadcházející schůzi, která začíná v úterý 25. 11., projednávat mimo jiné v prvním čtení také návrh na ratifikaci Aarhuské úmluvy o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí (Aarhuské úmluvy).

 Ratifikaci úmluvy už na své poslední schůzi schválil Senát Parlamentu ČR 12. 11. [1]. Ratifikace Aarhuské úmluvy je take součástí vládního programového prohlášení a koaliční smlouvy mezi vládními stranami [2].

 Aarhuská úmluva je zaměřena na posílení demokracie v oblasti životního prostředí. Úmluva je postavena na třech vzájemně provázaných pilířích:

– zpřístupňování  informací o životním prostředí veřejnosti,

– aktivní účast veřejnosti v rozhodovacích procesech týkajících se životního prostředí,

– zajištění právní ochrany v záležitostech životního prostředí.

 Úmluva byla sjednána 25. června 1998 na konferenci ministrů životního prostředí EHK OSN „Životní prostředí pro Evropu“ v dánském Aarhusu. Za ČR ji podepsal tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. V září 2001 byl zahájen proces její ratifikace, ovšem před parlamentními volbami parlament její ratifikaci nestihl dokončit a projednávání návrhu skončilo v průběhu druhého čtení v Poslanecké sněmovně. Ratifikace úmluvy je důležitým mezinárodně právním aktem, nicméně její zásady jsou v českém právním řádu již plně obsaženy [3].

 Do dnešního dne ratifikovalo Aarhuskou úmluvu 23 států, mezi jinými Francie, Itálie, Maďarsko, Polsko, Estonsko, Litva, Malta, Rumunsko nebo Bulharsko. Evropská unie ratifikuje Aarhuskou úmluvu s největší pravděpodobností do konce letošního roku. Už dnes ale v EU platí řada směrnic, která Aarhuskou úmluvu naplňují v praxi.

 Poznámky

[1] Senát projednával ratifikaci Aarhuské úmluvy 12. 11. 2003 jako senátní tisk č. 162. Při  hlasování č. 82 bylo z 54 přítomných senátorek a senátorů se pro návrh vyslovilo 38, proti bylo 6 (počet potřebných hlasů pro přijetí byl 28). Podrobný přehled hlasování senátorek a senátorů najdete na adrese http://www.senat.cz/ISO-8859-2.cgi/cgi-bin/sqwi1250.cgi/new/hlasovani/hlasy.sqw?O=4&G=110082. Poslanecká sněmovna má projednávání Aarhuské úmluvy zařazeno na program nadcházející schůze jako bod č. 115 (tisk č. 458), zpravodajkou je poslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

[2] Programové prohlášení vlády, bod 5.4. Životní prostředí: „Vláda se zasadí o ratifikaci Aarhuské úmluvy o účasti veřejnosti na rozhodování ve věcech životního prostředí.“ Plný text programového prohlášení najdete na adrese http://wtd.vlada.cz/vlada/vlada_progrprohl.htm. Koaliční smlouva bod IX. Trvale udržitelný rozvoj a životní prostředí: „Smluvní strany (…) se zavazují, že se zasadí v Parlamentu ČR o ratifikaci Aarhuské úmluvy o účasti veřejnosti na rozhodování ve věcech životního prostředí.“ Plný text koaliční smlouvy najdete na adrese http://wtd.vlada.cz/scripts/detail.php?id=2273.

[3] Například zákon č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí, zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím či zákon č. 150/2002 Sb., soudní řád správní, atd..

 Zdroj: MŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist