Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologové hledají řešení

26.11.2003  |  123× přečteno      vytisknout článek

Ekologové hledají řešení

Ministerstvo životního prostředí nepovažuje žádný ze scénářů Ministerstva průmyslu a obchodu za vyhovující, protože nerespektují dostatečně cíle Státní politiky životního prostředí a myšlenku udržitelného rozvoje. Proto MŽP iniciovalo vznik další, sedmé varianty energetické koncepce. Je založena na prioritách, jako je snižování emisí skleníkových plynů a ostatních znečišťujících látek, šetrné využívání přírodních zdrojů, spolehlivost dodávek energií, bezpečnost provozu energetických zařízení a sociální přínosy. Cílem je snížit roční měrné emise CO2 na obyvatele k roku 2020 na dnešní úroveň EU, tj. minimálně o 30 %, a pokračovat v tomto trendu do roku 2030.
Podíl obnovitelných zdrojů energie na primárních energetických zdrojích má být 6 % k roku 2010 a 19 % k roku 2030. Podíl OZE na výrobě elektrické energie by měl v roce 2010 dosáhnout 8 % a v roce 2030 již 20 %. Energetická náročnost ekonomiky by se měla snížit na 60 až 70 procent současné úrovně, a to do roku 2030.
Ministr Ambrozek vidí prostředek k dosažení těchto cílů v ekologické daňové reformě. Vítá zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, národní a státní programy a koncepce, které podporují hospodaření energií, podporu kombinované výroby elektřiny a tepla, využití alternativních paliv v dopravě a obchodování s emisními kredity u skleníkových plynů.
MŽP zvolilo Aktivní politiku klimatu. Na rozdíl od scénářů MPO počítá se zachováním územních ekologických limitů těžby uhlí, snižováním závislosti na jaderné energii až po její vyřazení z energetického systému ČR a podporou alternativních paliv v dopravě. Podle tohoto scénáře by se snižovala poptávka po hnědém uhlí, dovozové černé uhlí by se prakticky neuplatnilo, spotřeba zemního plynu by rostla, význam ropy a kapalných paliv by klesal. Elektrizační soustava by byla silně exportní jen v nejbližší dekádě. Po roce 2010 je možný i krátkodobý dovoz elektrické energie.
U OZE by došlo k více než sedminásobnému zvýšení jejich podílu na energetických zdrojích. A to především uplatněním aktivní politiky - zavedením zvýšených výkupních cen a ekologické daňové reformy a zpřísněním limitů na emise CO2. Dovozní energetická závislost by se téměř zdvojnásobila, asi na 60 procent. V dovozech energie by na konci období dominoval zemní plyn (40 %), následovaný jaderným palivem (29 %), ropou (19 %) a černým uhlím (8 %). Plnou závislost bychom měli na zemním plynu, ropě a jaderném palivu.

Zdroj: Hospodářské noviny


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist