Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Veletrhu Aqua-therm Praha je letos 10 let

09.12.2003  |  125× přečteno      vytisknout článek

Deset let ve vývoji veletrhu mnohdy nic neznamená, deset let pořádání Aqua-thermu Praha však výrazně přispělo nejen k rozvoji oboru technických zařízení v naší zemi, ale i k osvětě nejširší veřejnosti pokud jde o nové způsoby vytápění, regulace a měření, klimatizace,  ekologie  a celkového chování k  životnímu   prostředí.

Letos se konal ve dnech 25.-29. listopadu.

Prvního ročníku v roce 1994 se účastnilo 290 vystavovatelů na čisté výstavní ploše devět tisíc m2 a přišlo na něj přes dvacet tisíc návštěvníků. Za deset let se veletrh ve všech ukazatelích téměř zdvojnásobil a stal se místem setkávání všech obchodníků a odborníků z oboru.

Veletrh neměl samozřejmě jednoduchý vývoj a více méně kopíroval a kopíruje vývoj celého hospodářství i samotného oboru technického zabezpečení budov (dále: TZB). Největšího rozmachu - hovoříme-li o počtu vystavovatelů a čisté výstavní ploše - dosáhl v letech 1998 a 1999. Poté došlo k fůzi řady firem, které se dříve na veletrhu prezentovaly samostatně. Zároveň došlo k tomu, k čemu zákonitě dochází na všech veletrzích. Zahraniční vystavovatelé si postupně našli domácí zástupce, kteří je na veletrhu dále prezentují. Tato postupná koncentrace v oboru pokud jde o výrobce i poskytovatele služeb se samozřejmě odrazila v současném téměř desetiprocentním poklesu počtu vystavovatelů oproti rekordním rokům.

Na významu veletrhu to však nic neubralo, o čemž svědčí každoroční nárůst počtu návštěvníků (s výjimkou loňského \"povodňového\" ročníku) až na 46 tisíc. V posledních letech se veletrh Aqua-therm Praha stabilizoval na průměrném počtu 450 vystavovatelů, přičemž každý sedmý přijíždí ze zahraničí, a čisté výstavní ploše 14 tisíc m2. Aqua-therm Praha je největším veletrhem na holešovickém výstavišti a po For Archu druhým největším veletrhem v Praze.

V rámci oboru technických zařízení budov je v České republice nejen největší veletržní akcí, ale i nejvýznamnějším marketingovým nástrojem, který lze v současnosti využít. Význam veletrhu podtrhuje každoroční záštita ministerstev průmyslu a obchodu a  životního   prostředí  a hospodářské komory.


Co řekli o Aqua-thermu

U veletrhu Aqua-therm Praha se stala věc, která se stává málokdy. Většinou veletrhy využívají rozvoje určitého hospodářského odvětví a na něm profitují. Aqua-therm je však veletrhem, který naopak formuje, utváří a popohání vývoj celého oboru technických zařízení budov. Stručně řečeno: nebýt tohoto veletrhu, nebyl by obor TZB tak daleko jako je.

František Holec
prezident Svazu podnikatelů v oboru technických zařízení ČR


Veletrh si vydobyl během uplynulých deseti let ve svém oboru silné postavení a stal se událostí, kterou si nejen vystavovatelé, ale ani odborná veřejnost nemohou nechat ujít. Aqua-therm Praha se stal pro vystavovatele příležitostí předvést a nabídnout zákazníkům své výrobky a služby a současně sledovat technický pokrok v této oblasti. Každoroční obrovské množství návštěvníků i trvalý zájem vystavovatelů potvrzuje oprávněnost jeho konání.

Ing. Milan Urban
ministr průmyslu a obchodu ČR


Mezinárodní veletrh Aqua-therm se letos dožívá svého prvního kulatého jubilea. Z toho je vidět, že ve světě výstav a veletrhů s  ekologickou  tématikou má již své pevné místo a získal si jak vystavovatele, tak návštěvníky. Proto vítám všechny aktivity, které pomáhají lidem v orientaci a nabízejí nové dokonalejší a k  životnímu   prostředí  šetrnější výrobky a technologie.

RNDr. Libor Ambrozek
 ministr   životního   prostředí  CR


Význam veletrhu Aqua-therm není nutno vysvětlovat, přesto musím zdůraznit, že akce tohoto typu maximálně zjednodušují komunikaci mezi podnikatelskými subjekty přidružených oborů, umožňují výměnu informací, zprostředkují osobní kontakt a načerpání nových znalostí. Je na místě, abych pogratuloval nejen samotnému veletrhu, ale především všem, kteří jej každoročně připravují, k úspěchu, kterého bylo bezpochyby dosaženo.

Dr.Ing. Jaromír Drábek
prezident Hospodářské komory ČR


Aqua-therm není jen v Praze

Veletrh Aqua-therm se zrodil v sedmdesátých letech ve Vídni a zaznamenal takový úspěch, že Vídeňská veletržní správa postupně udělila několik licencí na jeho pořádání v Evropě. Po pokusech v různých zemích se tento odborný veletrh natrvalo usadil v Praze, Nitře, Moskvě, Kyjevě a Petrohradě. V těchto městech se bude pořádat i v roce 2004.

Poprvé v zahraničí se konal právě v Praze v roce 1994. Prudký rozvoj pražského veletrhu nakonec vyústil ve skutečnost, že Aqua-therm Praha se vyrovnal a v počtu vystavovatelů a návštěvníků i překonal svého vídeňského jmenovce. Veletrh Aqua-therm Praha, ale také Aqua-therm Nitra pořádá Progres Partners Advertising, s. r. o. v licenci Reed Exhibitions Messe Wien.

Vystavovatelé a návštěvníci

Na veletrhu Aqua-therm Praha vystavovatelé oceňují, že se na něm sejdou všichni zainteresovaní v oboru technických zařízení budov. Setkají se na něm nejen s těmi, které očekávají, ale i s těmi, které ještě neznají. Ze statistiky návštěvnosti za posledních pět let vyplývá, že tři čtvrtiny návštěvníků jsou obchodníci a odborníci. Z nich více než polovinu tvoří podnikatelé a řídící pracovníci. A co je pro vystavovatele zvlášť důležité, přes 60 % odborných návštěvníků má rozhodovací či spolurozhodovací pravomoce k nákupům. O tom, že v žádném případě nejde na stáncích jen o povrchní jednání, svědčí skutečnost, že každý čtvrtý návštěvník tráví na veletrhu více než jeden den. A jsou to návštěvníci nejen z celé republiky, ale i ze sousedních i vzdálenějších zemí.

Vysoké procento spokojenosti vykazují návštěvníci. V průměru 97 % je jich s návštěvou veletrhu spokojeno a dokonce ještě o jedno procento více jich uvádí, že navštíví veletrh další rok.

Zlatá medaile vizitkou vynikajícího výrobku

Každoročně jsou nejlepší exponáty veletrhu oceňovány zlatou medailí Aqua-thermu. Výrobky posuzuje dvacetičlenná nezávislá komice odborníků, která je na udílení medailí - a to je dobře - pěkně skoupá. Za deset let jich přidělila necelou stovku. Proto se nelze divit, že udělení zlaté medaile je pro výrobní firmy jedním z nejprestižnějších ocenění.

Základní obory veletrhu

zdroje tepla a odvody  spalin 

rozvody, armatury, regulace, měření a služby pro dálkové sítě, místní sítě a přípojky

vytápění, potrubní rozvody, armatury, regulace a měření v budovách

čerpadla, dmychadla, kompresory, ventilátory

klimatizace, větrání, čištění, odsávání, sušení vzduchu a plynu

chlazení

zdravotní technika a zařizovací předměty

izolace

montážní, servisní a provozní služby, nářadí a příslušenství, bezpečnost práce

 ekologické  , ekonomické a úsporné využití energie, informatika a poradenství pro podnikatele a občany

Velmi kvalitní odborný program

Vystavovatelé i odborní návštěvníci oceňují na Aqua-thermu i kvalitní odborný program, který veletrh každý rok provází. Například v roce 2001 se při veletrhu uskutečnila historicky první konference Federace evropských společností v oblasti vytápění, větrání a klimatizace budov (REHVA), která měla pokračování letošní rok.

Tři roky se již setkávají odborníci z přistupujících zemí do Evropské unie, aby při Aqua-thermu řešili připravenost oboru technických zařízení budov ve svých zemích pro začlenění do EU. Mezinárodní konference Východ, kterou organizuje Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR, patří pokaždé k vyvrcholení odborného programu.

Otázkami elektrické energie a  plynu  ve vytápění, solární energií, snižování  emisí  skleníkových  plynů  , zdroji financování projektů zvyšování energetické účinnosti a mnoha dalšími tématy se zabývají semináře a konference pořádané internetovým portálem www.tzb-info.cz či SPTZ ČR.

ZDROJ: TECHNIK


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist