Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

MŽP nesouhlasí s návrhem Státní energetické koncepce

18.12.2003  |  123× přečteno      vytisknout článek

MŽP nesouhlasí s návrhem Státní energetické koncepce

Dne 12. 12. 2003 vydalo Ministerstvo životního prostředí nesouhlasné stanovisko k návrhu Státní energetické koncepce.  To bude součástí materiálu, kterým se bude zabývat vláda. Stanovisko má pouze doporučující charakter – ovšem vzhledem k řadě nedostatků by vláda měla  podle názoru MŽP uložit Ministerstvu průmyslu a obchodu přepracování celé koncepce.

Hlavními důvody pro vydání nesouhlasného stanoviska jsou zejména:

  • Nesoulad se Státní politikou životního prostředí, která nepočítá s prolomením územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí v Severočeské hnědouhelné pánvi  a na Sokolovsku.
  • Nesoulad se Státní surovinovou politikou, která ukládá rovněž respektování územních environmentálních limitů těžby a klade důraz na úspory a obnovitelné zdroje energie.
  • Rozpor se schválenou územně plánovací dokumentací velkých územních celků Severočeské hnědouhelné pánve  a Karlovarsko – chebské aglomerace, které územní ekologické limity těžby převzaly jako konsensuální výsledek jednání územních samospráv krajů, obcí a veřejnosti o budoucím funkčním využití a prostorovém uspořádání území.
  • Nekoordinovanost prací na Státní energetické koncepci s dalšími souvisejícími koncepcemi zpracovávanými jinými ústředními správními úřady, jako je Dopravní politika ČR, zpracovávané dokumenty MŽP k ochraně klimatu Země a ochraně ovzduší, nebo s krajskými energetickými koncepcemi, zpracovávanými jednotlivými kraji.
  • Vnitřní nekonzistence samotné Státní energetické koncepce. Ta spočívá v rozpornosti samotných priorit, cílů a opatření k zajištění maximální nezávislosti, maximální bezpečnosti a maximální udržitelnosti rozvoje energetiky – tomu ovšem neodpovídají navazující cíle a opatření.
  • Nedořešení palivového cyklu u jaderné energetiky, spočívající v nejasnosti umístění meziskladů i trvalého úložiště vyhořelého jaderného paliva.
  • Nedocenění účinnosti ekologické daňové reformy a stimulujících účinků ekonomických nástrojů k ovlivňování chování ekonomických subjektů ve vztahu k cenám energie.
  • Nestandardní osnova a obsah Státní energetické koncepce, postrádající vyhodnocení současného stavu a tendencí, silných a slabých stránek, příležitostí a ohrožení, takže lze obtížně verifikovat správnost formulování základních problémů energetiky, vize jejího dalšího žádoucího vývoje, cílů a opatření.
  • Absence mechanismů pro monitorování realizace koncepce podle předem určených výstižných indikátorů, umožňujících zpětnou vazbu a včasné korekce při nepředvídaných negativních důsledcích pro životní prostředí, sociální či ekonomické podmínky.
  • Podcenění potřeby dosáhnout celospolečenského konsensu a snaha prosadit resortní pohled jako „veřejný zájem“.

Zdroj: MŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist