Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologické dědictví je doslova tragické

05.01.2004  |  127× přečteno      vytisknout článek

Ekologické dědictví je doslova tragické Seznam starých ekologických zátěží, jejichž odstraňováním se Ministerstvo životního prostředí zabývá, je bohužel tragicky dlouhý. Tragický je i celkový objem znečištění. Prioritní jsou samozřejmě sanace skládek nebezpečných odpadů, kde hrozí závažné znečištění povrchových nebo podzemních vod.
Fond národního majetku uzavírá již od roku 1991 s nabyvateli privatizovaných podniků smlouvy o úhradě nákladů na vypořádání ekologických závazků vzniklých před privatizací. Do roku 2003 jich bylo téměř 270. Na vypořádání závazků bylo ke stejnému datu vynaloženo téměř 15,5 miliardy. Ministerstvo sanace posuzuje a dohlíží na ně. Věnuje se nejen privatizovaným podnikům, ale i čištění rozsáhlých území po Sovětské armádě.
K likvidaci starých zátěží se snažíme přispívat všemi dostupnými prostředky a nástroji, včetně financování sanace ze státního rozpočtu. Tyto práce je možné hradit také z účelově zřízeného účtu ministerstva ve výši 50 miliónů korun.
Je ale zřejmé, že tento problém bude aktuální po mnoho let. K sanaci je teprve dnes připravena skládka nebezpečných odpadů v Ostravě - Laguny Ostramo, která představuje jednu z největších ekologických zátěží republiky vůbec.
Nejde jen o to, že rekultivace některých území může trvat delší dobu. Horší je, že řada starých zátěží ještě nebyla objevena a nemohla proto proběhnout ani analýza míry ekologického poškození.
Nejen veřejná správa, ale i veřejnost by neměly být lhostejné k neblahému dědictví předchozího, zejména totalitního období, a měly by sledovat své životní prostředí aktivněji. Aktuální zůstává i výzva vnímat daleko kritičtěji všechna ekologická rizika, která by mohla podobné problémy vyvolat v budoucnu.
Autorka je náměstkyní ministra životního prostředí
ZDROJ: HN


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Správný postřeh
Velmi správný je názor na konci článku, že řada zátěží ještě nebyla objevena. Řekl bych, že někdy možná dokonce byly objeveny, ale vzhledem k tomu, že často státní správa na úrovni dřívějších okresů se o tuto problematiku až tak aktivně nezajímala, nedošlo k zaznamenání některých skutečností do centrálních databází. Výjimkou bylo např. mapování starých ekologických zátěží např. v Brně, kde došlo s využitím moderních metod leteckého snímkování a rozsáhlým terénním šetřením k odhalení mnohých neznámých starých zátěží, ale v podstatě i současných zátěží a předání těchto údajů ČIŽP resp. ÚO MŽP ČR.
Bylo by vhodné veškeré dostupné databáze porovnat, vč. mapování ČGÚ (nyní ČGS) ze začátku devadesátých let
a celostátní evidenci doplnit.
Rovněž kraje by měly vyčlenit určité prostředky pro činnost ve prospěch mapování starých ekologických zátěží.

Mgr.A.Franc,
v letech 1994 - 2000 městský geolog Magistrátu města Brna,
nyní Enviweb
vloženo: 06.01.2004 10:23     vložil: A.Franc Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist