Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Změny v ŽP po vstupu do EU

20.01.2004  |  123× přečteno      vytisknout článek

Přinášíme přehled nejčastěji kladených otázek v souvislosti se vstupem České repoubliky do Evropské unie na téma životní prostředí.

ČR byla donedávna nechvalně známá stavem znečištění vod. Co nás v této oblasti po vstupu do unie čeká?

Cílem ochrany vod je zlepšení jakosti vod, výstavbou čistíren odpadních vod a snížení hnojiv v zemědělství, stejně jako omezením produkce škodlivin z průmyslové výroby. V roce 1990 dosahovaly největší české toky jako Labe, Vltava, Morava a Odra V. jakostního stupně, v roce 2000 již II. jakostního stupně. V České republice mají všechna sídla na 10 000 obyvatel vlastní čistírnu odpadních vod. Výstavba čistíren v obcích s 2000 až 10 000 obyvatel musí být dokončena do roku 2010. Konkrétně v oblasti ochrany vody bylo mnoho čistíren postaveno za podpory EU a ve výstavbě nových se bude pokračovat.

Celosvětovým trendem je využívání obnovitelných zdrojů energie. Co se od nás očekává v této oblasti po vstupu do EU?

Česká republika se zavázala, že po vstupu do EU zvýší podíl využití obnovitelných zdrojů energie na 6 % v roce 2010 ze současných 2 %. EU plánuje získávat z obnovitelných zdrojů 12 % energie.

Co se pro nás změní v oblasti nakládání s odpady po vstupu do EU? Kdy bude připraven nový zákon zahrnující povinnost zpětného odběru obalů?

Této problematiky se týká velké množství směrnic. Především rámcová směrnice o odpadech, dále speciálně zaměřené směrnice na jednotlivé druhy odpadů např. odpadní oleje, zařízení s obsahem BCP/ PCT, kaly z čistíren odpadních vod, baterie, akumulátory. Další směrnice se připravují, např. směrnice o automobilových vracích, to jest vozidlech s ukončenou životností. Oblast obalů a obalových odpadů je v EU řešena zvláštní směrnicí číslo 94/ 62/ EC o obalech a obalových odpadech. Tato směrnice vyžaduje na členských státech, aby mimo jiné zajistily minimálně 50 % využití obalových odpadů a minimálně 25procentní recyklaci obalových odpadů. V České republice bylo v roce 1999 podle odhadů a kalkulací ministerstva životního prostředí 7 % obalových odpadů využíváno a 15 % obalových odpadů se recyklovalo. Realizace tohoto požadavku, směrnice 94/ 62/ EC, vyžaduje velké investice. Proto ČR požádala o přechodné období do konce roku 2005, kdy má podle nového zákona o obalech zajistit recyklaci minimálně 45 % obalů.

Jakou pomoc získala doposud Česká republika v oblasti životního prostředí z fondů EU?

Všechna opatření v oblasti životního prostředí si vyžadují vysoké investice do inovací, technologií, kontroly stávajících zařízení apod. Tuto investiční zátěž výrazně snižuje pomoc EU, a to ještě před naším vstupem do EU v rámci podpory projektů souvisejících se zlepšováním kvality životního prostředí. Jedním z programů na podporu investičních projektů pro zlepšení infrastruktury dopravy a životního prostředí je ISPA. Česká republika čerpá ročně z programu ISPA kolem 1,1 mld. Kč. Peníze jsou určeny především na projekty ochrany vod, čistoty vzduchu a nakládání s odpady. Další finanční pomoc jsme získali z fondů Phare, kde během let 1993 - 2001 šlo do oblasti životního prostředí 633 mil. Kč, a SAPARD.

Slyšel jsem, že pro oblast pitné vody bude žádat Česká republika o derogaci. Můžete vysvětlit o co jde?

Derogace, neboli výjimka, nám umožní na přechodné období mít například u pitné vody mírnější limity některých škodlivých látek než stanovuje EU. Zavedení zpřísněných limitů do praxe přináší řadu komplikací a vyžaduje velké investiční náklady pro veřejný a soukromý sektor v souvislosti s nutnou rekonstrukcí vodovodních rozvodů a změnou technologií úpravy pitné vody. Není je, samozřejmě, možné zavést ze dne na den, a právě proto se používají přechodná období. Pro pitnou vodu platila do roku 2000 zastaralá norma z roku 1975, která neobsahovala všechny ukazatele uvedené v příslušné směrnici EU. Tato norma byla nahrazena vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 376/ 2000 Sb., jejíž ukazatele a limity jsou v souladu s uvedenou směrnicí EU, kromě limitu ukazatelů, pro něž bylo žádáno o výjimku. Pro problematiku plnění směrnice požádala ČR o přechodné období do 31. 12. 2006 pro 1,2 dichloretan, vinylchlorid, pesticidní látky a Clostridium perfrigens.

S přípravou na členství ČR v EU má vzniknout nová ekologická síť Natura. Čím se bude Natura zabývat?

Novým prvkem zavedeným v souvislosti s přípravou ČR na členství v EU bude v oblasti ochrany přírody vytvoření evropské ekologické sítě Natura 2000. Pro tento účel bude v ČR sestaven seznam míst, kde se vyskytují nejvzácnější a nejvíce ohrožené druhy divoce ( planě) rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodní stanoviště, a kde bude zaveden zvláštní režim ochrany. Tento režim však i nadále umožní ve většině území obvyklé činnosti jako sběr lesních plodů či turistiku. Ochrana území v rámci Natura 2000 není možná bez podpory vlastníků a správců pozemků, obcí a dalších subjektů činných v území a zohlednění jejich potřeb a zájmů.

Jaké změny přinese vstup do EU pro české firmy v oblasti ekologických standardů?

ČR provedla v 90. letech řadu ekologických opatření a zvrátila zejména na poli čistoty ovzduší dlouhodobě nepříznivé trendy. Tato práce však v žádném případě ještě není u konce a opatření v ekologické oblasti se budou ještě řadu let přijímat a realizovat tak, aby byla úroveň ochrany a čistoty životního prostředí srovnatelná s EU. Čeští podnikatelé si musejí být vědomi, že ekologická opatření a investice do nich se jich týkají ve stejné míře, jako státních a místních orgánů a jejich rozpočtů. Odhady nákladů, které bude muset na ochranu životního prostředí vynaložit v nejbližších deseti letech český soukromý sektor se blíží až 200 miliardám korun. Nejdražší bude zřejmě zavedení směrnice o integrované prevenci a omezování znečištění, která podrobí přes 1000 existujících českých podniků povinnosti vyrábět s užitím nejlepších dostupných technologií. Zejména při realizaci této směrnice, ale i v šesti dalších oblastech ( mj. čištění odpadních vod, obalové odpady, vypouštění nebezpečných látek do vody a obsah síry v kapalných palivech) bude ČR na jednáních s EU žádat o různě dlouhá přechodná období, během nichž by bylo možné i po vstupu do EU dohánět limity stanovené právem ES. V ČR dosud převládá relativně nízké ekologické vědomí. Každý podnikatel v oblasti výroby, stavebnictví a dopravy by si měl včas uvědomit, že bude povinen sledovat a omezovat emise určitých látek do životního prostředí, omezovat produkci odpadů a investovat do ekologického nakládání s nimi, zavést vlastní systém nebo se zapojit do integrovaného systému sběru a zpracování obalového odpadu, zavést systém řízení ekologických rizik a prevence havárií. Dále bude muset posuzovat ekologické dopady projektů staveb, zařízení, výrobních jednotek, vést záznamy a předávat požadované informace státní správě, respektovat předpisy pro výrobu, nakládání a uvádění na trh určitých látek a výrobků.

Jaké změny nás čekají v rámci vstupu do EU v oblasti chemických látek a geneticky modifikovaných organismů, jež vyvolaly takovou pozornost médií a obyvatelstva?

V této oblasti dojde ke změnám vztahujícím se na balení, označování či hodnocení a omezování rizika chemických látek a nakládání a označování geneticky modifikovaných organismů a produktů tyto organismy obsahující ( např. kukuřičné zrno, řepkové semeno či sojové boby).

Zdroj: Rovnost - Brněnský a jihomoravský deník


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist