Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Evropský úřad pro hospodářskou soutěž se zajímá o návrh zákona o OZE

17.02.2004  |  126× přečteno      vytisknout článek

Evropský úřad pro hospodářskou soutěž se zajímá o návrh zákona o OZE

Evropský úřad pro hospodářskou soutěž a státní výpomoc zaslal koncem ledna 2004 českým úřadům dopis žádající bližší vysvětlení vládního návrhu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Návrh totiž výrazně diskriminuje nové nezávislé výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů a zároveň výhodnými podmínkami pro spalování dřevní štěpky v uhelných elektrárnách podporuje společnost ČEZ, která je ze 70 % ve státním vlastnictví.

Česká republika se zavázala, že bude  do r. 2010 pokrývat 8% celostátní spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů. To znamená nárůst asi 5 % oproti dnešnímu stavu. Jen pro představu o jaký výkon se jedná: česká celostátní spotřeba elektřiny odpovídá zhruba 10.000 MW elektrárenského výkonu; v České republice proto musí být postaveny ekologické zdroje elektřiny o trvalém výkonu řádově 500 MW.  Elektrárny Tisová, Hodonín, Poříčí a Ledvice, ve kterých společnost ČEZ přimíchává dřevní štěpku do uhlí, mají dohromady výkon cca 1.200 MW. ČEZ hovoří o přimíchávání štěpky až do podílu 25%, což by vydalo na 300 MW. Tímto postupem by ČEZ mohl státní závazek během krátké doby splnit, zejména pokud by spoluspalování rozšířil na další uhelné elektrárny.

Ale co ostatní klasické obnovitelné zdroje – mají v České republice srovnatelné možnosti?

Zcela jistě mají! Jedním z nich je větrná energetika, obor, který zažívá v Evropě, USA i jinde ve světě největší boom ze všech obnovitelných zdrojů,  a který se vyznačuje nejrychlejšími přírůstky instalovaného výkonu. Podle odhadů zahraničních investorů i českých odborníků má větrná energetika v České republice realizovatelný potenciál 1.500 MW instalovaného výkonu. Vezmeme-li v potaz, že větrná elektrárna je v provozu v průměru čtvrtinu roku, docházíme k teoretickému trvalému výkonu větrné energetiky na úrovni stovek MW, čili na podobné úrovni jako spoluspalování dřeva v elektrárnách ČEZu.

Výborné výchozí podmínky má v České republice i výroba elektřiny z biomasy nebo bioplynu. Velké,  ladem ležící zemědělské plochy  mohou být využity pro pěstování energetických plodin jako je šťovík Uteuša. Využít lze i dostatek odpadů z živočišné a rostlinné výroby stejně jako skládkový či kalový plyn.    Je až s podivem, že vládní návrh zákona, který mají dnes v prvním čtení projednat poslanci Parlamentu České republiky,  však přednostní rozvoj těchto zdrojů neumožňuje – a to i přes to, že to předepisuje evropská Směrnice 2001/77/ES.

„Čeští zákonodárci mnoho svých nepopulárních kroků alibisticky vysvětlují nutností a požadavky Evropské unie. Ano, Česká republika se za necelé tři měsíce stává plnoprávnou členkou EU a její legislativní předpisy skutečně musí být v souladu s evropským právem. Vláda by si měla uvědomit, že to platí i o připravovaném zákoně o podpoře obnovitelných zdrojů,“ upozorňuje vedoucí energetické sekce Strany zelených Neela Winkelmannová.

Kontakty:

Neela Winkelmann-Heyrovská, vedoucí energetické sekce SZ, tel.:  49 831 960 3450

Jana Ulbrychová, místopředsedkyně SZ pro média, tel.: 724 321 845

TISKOVÁ ZPRÁVA STRANY ZELENÝCH


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Podpora dopisu EÚHS - biomasa
18.02.2004
Jsme soukromá firma podnikající v energetice.Naším podnikatelským záměrem je postavení elektrárny na spalování biomasy (fytomasy)10 MWe (což není nijak malý zdroj).Proto se nás nastíněný problém životně dotýká a již nyní cítíme, že postup ČEZu je v oblasti získávání paliva jako příměsi do uhlí majoritní.Zákonná podpora a ochrana menších subjektů z pohledu návrhu zákona neexistuje.Proto plně podporujeme znění zmiňovaného dopisu, neboť to cítíme stejně, tedy jako diskriminaci.Víme, že ČEZ již nyní zkoupil zdroje dřevního paliva (štěpky,piliny), které prostě přeplatil.
vloženo: 18.02.2004 07:20     vložil: ing.Frola Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist