Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kachlová kamna (1)

01.03.2004  |  zdroj: CZ BIOM  |  130× přečteno      vytisknout článek

Kachlová kamna (1)

Zdeněk Novák

Když prostý občan koupí dům v centru města, má radost z toho, že v jednom bytě žil lenoch. Tak velký lenoch, že desítky let obcházel kachlová kamna a nikdy nenašel dost sil k jejich zbourání. Prostý občan s duchem trempa ihned zatouží v kamnech zatopit. Pohledá několik kusů dřeva, staré noviny a zápalky a otevře starobylá dvířka, lety neččinosti dost zatuhlá, namuchlá dospodu papír, na něj dá třísky a nahoru větší polena. Škrtne sirkou a za pár minut má byt plný kouře.

Prostý občan se ale nevzdal, tedy nevzdal se tremp v jeho duši. Obešel pár kamarádů, zavolal na několik čísel, napsal pár dopisů a nakonec navštívil muzeum. Vyzbrojen nově nabytými informacemi se pustil do první fáze projektu, vyčištění kamen. Záhy narazil na prvního odpůrce využití biomasy, a tím je manželka. Její odpor však není veden touhou ochranáře po hustých lesech, ti se objeví až později, ale snahou o čisté hnízdečko. A není daleko od pravdy.

Čištění kamen totiž nekončí u dvířek na popelník, ale u lapače sazí, kterým je komínový sopouch ukončen a vybírací otvor je v místnosti. Neuvěřitelně jemný, mastný prach se přes veškerou opatrnost usadí všude. A tak se náš tremp musel naučit i uklízet a vytírat podlahu. Když kamarád kominík protáhl a povyspravil komín, zbývalo jen koupit šamot.

Vymazat topeniště a utěsnit spáry mezi kachly a rámy dvířek šamotovou hmotou už bylo jednoduché. Čtrnáct dní, které jsou třeba na vytvrzení hmoty, stačily k obstarání několika balíků dřeva v Baumaxu, třísek na podpal, pohrabáče a plechové lopatky, ozdobné truhličky před kamna, plechového vědra na popel, proutěného koše na zásobu dřeva a dalších nezbytností, většinou již požadovaných manželkou. Úhledně poskládané polínka v proutěném koši příjemně provoněla pokoj odérem lesa a odpor ženy polevil. Blížily se Vánoce.

Den před Štědrým večerem se celá rodina shromáždila kolem kamen a slavnostně se škrtlo sirkou. Okna byla preventivně otevřena dokořán a všichni s napětím sledovali, co se stane. Zmuchlaný denník nad roštem se obalil plameny a zakrátko se ozvalo jasné praskání hořícího dřeva. Tah komína se změnil v hukot a v kachlových kamnech po mnoha desetiletích rozhořel oheň. Tremp zavřel dvířka popelníku a přiškrtil otvor na přívod vzduchu a s chutí si zapálil cigaretu. Byl už u kamen sám, protože městské děti to přestalo bavit a paní domu zavřela okna a chvátala do kuchyně.

Odpoledne už termostat vypnul plynový kotel a pokojem se šířilo teplo, které se nedá popsat. Ale je to úplně jiné teplo než dávají radiátory. Brzy se dveřmi přelilo teploučko do celého bytu a Vánoční svátky měly úžasný nádech venkova. Dlouhé hodiny vydržel tremp sedět u kamen s knihou v ruce, těšil se v domnění, že má vyhráno a radostně vítal přátele, kteří se netajili s tím, že se přišli ohřát. Netušil, jaké nepříjemnosti mu kachlová kamna ještě přinesou.

První nesnáz přišla od sousedů z patra. Jakmile nájemníci zjistili, že pan domácí topí v kamnech, začali si ztěžovat. V bytě je prý cítit kouř a tak tremp musel na svoje náklady zazdít otvor do komína v jejich bytě a celou zeď přemalovat. To ale nestačilo a tak si nájemníci, v domění ohrožení života udušením, vyšlápli na magistrát. Oslovený úředníček vytušil šanci se blýsknout a zahájil činnost.

U kachlových kamen se střídala inspekce za inspekcí. Na dobrodruha se vypravili z Magistrátu, z městského úřadu, z Požární inspekce, z komory kominíků, z inspekce ovzduší a dalších článků státní správy, o kterých neměl ani tušení, že existují. A když auto dovezlo před dům fůru dřeva, přispěchali na návštěvu lesníci ze Státních lesů, hajní z hraběcích lesů, ochránci přírody a aktivisté z několika ekologických hnutí, kteří se po vyhození vrátili v doprovodu strážníka Městské policie. Vrcholem byla komise Plynárenského podniku, znepokojená značným snížením spotřeby plynu, která proměřila rozvod plynu v domě a nařídila rekonstrukci hlavního přívodu plynu a rozvodu tak, aby trubky byly vedeny viditelně nad omítkou. K těmto stavebním úpravám lze připočítat i výměnu pláště střechy na betonový Bramag a novou lávku pro kominíka a dojdeme k tomu, že zprovoznění kachlových kamen přišlo na zhruba půl milionu korun, nepočítaje vlastní kamna.

Ty si v dalším roce vyžádaly další opravu, kdy bylo třeba šamotovou hmotu nahradit původní technologií a vyspravit topný kanál hmotou, která se získala smísením písku a cihlářské hlíny v poměru asi 1:3. Ale to je radostná práce, která nikdy neunaví tak, jako tažení úředníčků. Letošní zimu je zatím klid. Děsivý útok ale může začít každým dnem. Jde jen o to, objevit nějaké nařízení či zákon, kterým by se tomu podivínovi mohlo škodit.

Vznik tohoto článku umožnil grant Nadace Sluníčko číslo 5/03.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist