Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Podpora kombinované dopravy

02.03.2004  |  zdroj: Logistika  |  123× přečteno      vytisknout článek

Podpora kombinované dopravy Hlavním nástrojem k naplňování regionální a strukturální politiky EU je přímá finanční podpora. Prostředky pro naplňování cílů této politiky jsou čerpány především ze strukturálních fondů. Příslušné cíle a priority pro jednotlivé sektory hospodářství a regionální úrovně jsou pak stanovovány v jednotlivých programových dokumentech, vypracovávaných jednotlivými zeměmi a schvalovaných Evropskou komisí. Jedním z těchto dokumentů zpracovaných pro Českou republiku je i Operační program infrastruktura, který je zaměřen na ochranu a zlepšování  životního   prostředí  a na rozvoj a zkvalitňování dopravní infrastruktury. Jeho účelem je vytvoření rámce pro přípravu investičních projektů, jejichž cílem je především zlepšení stavu  životního   prostředí  a rozvoj udržitelné mobility osob i zboží v regionech na úrovni NUTS II. Prostředky na zajištění podpory projektů v rámci tohoto operačního programu budou čerpány z Evropského fondu regionálního rozvoje (ERDF). Za ČR byl Operační program infrastruktura (pro zkrácené programovací období 2004 - 2006) již zpracován a předložen Evropské komisi, která jej odsouhlasila v závěru loňského roku.

Jedním ze 14 opatření, formulovaných v programu, je rovněž opatření s názvem Podpora kombinované dopravy. Cílem tohoto opatření je především dosažení vyššího podílu kombinované dopravy na úkor přímé silniční dopravy, zajištění lepší obsluhy území budováním veřejných dopravně-logistických center, snížení nehodovosti v silniční dopravě (tj. snížení počtu těžkých nákl. vozidel) a konečně zlepšení  životního   prostředí  v důsledku přesunu nákladní přepravy ze silnice na  ekologičtější  druhy doprav. V rámci tohoto opatření se předpokládá finanční podpora projektů na výstavbu nových, či rozšíření stávajících překladišť, resp. dopravně-logistických center propojujících jednotlivé druhy dopravy, včetně vytváření příslušných informačních systémů. Podpora bude určena vlastníkům a provozovatelům jednotlivých dopravně-logistických center a překladišť. Ti mohou počítat s příspěvkem až do výše 35 % celkových přípustných investičních nákladů do infrastruktury (v případě soukromých společností). Podmínkou pro podporu projektu je jeho realizace v termínu určeném pro programovací období 2004 - 2006, což je v tomto případě do dvou let po jeho skončení, tj. do 31. 12. 2008. Žádosti o podporu v rámci tohoto opatření bude možné předkládat v jednotlivých kolech výzev zprostředkujícímu subjektu, jímž je v tomto případě Ministerstvo dopravy. Jednotlivé předložené žádosti spolu s příslušnými povinnými přílohami pak budou ustavenou výběrovou komisí hodnoceny jak po stránce splnění všech formálních náležitostí, tak po stránce kvality projektu. Ta bude zahrnovat především míru naplňování cílů a priorit operačního programu a dalších relevantních dokumentů, hodnocení předpokládaných výstupů, výsledků a dopadů realizace projektu, umístění projektu, výše a způsobu financování a dalších hledisek. Zprostředkující subjekt pak následně sestaví seznam projektů k podpoře a po schválení příslušnými orgány budou uzavřeny smlouvy s jednotlivými konečnými příjemci podpory. Na jejich základě pak bude možné proplácení příslušné části oprávněných nákladů vynaložených na realizaci projektu.

AUTOR: Lukáš Soukup

Rok ERDF (eur, v běžných cenách)
2004 1 728 902
2005 2 476 339
2006 3 212 554
2004 - 2006 7 417 795

Předběžná výše finančních prostředků z ERDF alokovaných v rámci opatření Podpora kombinované dopravy


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist