Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jak se ve světě šetří energií

30.03.2004  |  zdroj: Právo  |  126× přečteno      vytisknout článek

Jak se ve světě šetří energií Přestože Evropská unie stále více šetří energií, výraznější podpora úspor se u nás ve srovnání se západní Evropou dosud nerealizovala, i přes deklarované podpory. Potřebná opatření brzdí nedostatek peněz, pomalé přípravy koncepcí a legislativa. ČR přitom může podle odhadů ušetřit až 35 procent spotřeby energií.
Například Maďarsko přijalo svůj program úspor energií a obnovitelných zdrojů již v roce 1995. V roce 1996 vydalo v přepočtu asi 231 mil. Kč na izolace budov. Z Německa získalo dotace na zvýhodněné půjčky pro efektivnější využívání energie.
V Polsku je vybudováno rozsáhlé dálkové vytápění (pro 70 % městských domácností). Do celého zastaralého systému je potřeba investovat miliardy dolarů.
V EU vznikly stovky nových norem: zpřísňují stavební předpisy, nutí energetické distribuční firmy nepřehlížet energii z obnovitelných zdrojů, motivují k jejímu využívání. Uplatňují se daňové úlevy zvýhodňujících ekologickou energii. EU dotuje projekty, které pomáhají podnikům snížit energetické ztráty.
Všechny domy, které byly postaveny v Dánsku před rokem 1979, musejí mít zprávu o energetickém ocenění, včetně doporučení pro úsporná opatření. Pokud se objekt prodává, je povinností zprávu doložit. Kupující má tak přehled o tom, kolik by měl investovat do izolací.
Německo hradí malým a středním podnikům až polovinu nákladů za služby energetických konzultačních firem. Žádá-li v Belgii obec, škola nebo nemocnice státní dotaci, musí předložit energetický audit. Zároveň se zpřísňují stavební předpisy.
V Dánsku se vyžaduje zavádění nízkoteplotních vytápěcích systémů. Normy stanovují maximální energetickou spotřebu v budově.
V EU se již tolik nesledují tepelné vlastnosti jednotlivých stavebních částí, ale spíše tepelné ztráty celé budovy.
V Německu se u nových staveb požaduje osvědčení o tepelných ztrátách. Zpřísněné stavební předpisy na energetickou účinnost platí od roku 1995 ve Velké Británii. Za perspektivní se považují systémy dálkového vytápění, které využívají biomasu nebo splňující přísná kritéria z hlediska emisí a účinnosti. Británie zavedla normy stanovující minimální účinnost pro kotle centrálního zásobování teplem.
Rakousko dotuje zavádění těchto systémů. Některé spolkové země výslovně požadují, aby nové domy byly vytápěny dálkově. V Dánsku je povinnost přecházet z individuálního elektrického vytápění na centrální nebo plynové. Pokud se v Německu rekonstruují komerční budovy s cílem ušetřit energie, mohou si jejich vlastníci odepsat polovinu nákladů.
V zemích EU se poskytují zvýhodněné půjčky či zrychlené odpisy pro energeticky méně náročné technologie. Subjekty, které vypouštějí větší emise CO2, musejí v některých státech hradit uhlíkovou daň.
Od roku 1995 zavedla EU povinné štítkování ledniček a mrazniček (uvádí se zde spotřeba) prodávaných v zemích EU.

Emise narůstají
* Emise oxidu uhličitého vzrostou během dvaceti let na celém světě o 60 procent. Varovala před tím Mezinárodní energetická agentura (IEA). Podle IEA bude potřeba \"stále více a více akcí\" směřujících proti znečištění.
* Spotřeba energie se bude do roku 2020 zvyšovat o 2 procenta ročně, výsledkem pak bude nárůst energetické poptávky v tomto období o 57 procent.
* Většina růstu emisí bude pocházet z rozvojových zemí, ale bohaté země budou stále více závislé na zmenšujícím se množství plynu a ropy.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist