Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Byrokracie ekologických zákonů brání podnikání

31.03.2004  |  zdroj: Právo  |  123× přečteno      vytisknout článek

Byrokracie ekologických zákonů brání podnikání V probíhající diskusi k ekologické legislativě musím po přečtení příspěvku svého kolegy (Diskusi o obsahu zákonů se nebráním, Libor Ambrozek, Právo 25. 3. 2004) podpořit názor Svazu průmyslu a dopravy.
Je skutečně obtížné pochopit systém vytváření zákonů z dílny Ministerstva životního prostředí. Jejich množství, a zvláště pak především byrokratické a složité zpracování, dosahující formy trestních zákonů, ovlivňuje rozvoj podnikatelského prostředí velmi nešťastně. Jejich důsledné používání zvyšuje především nároky na administrativu, která však není doprovázena příslušnou odborností.
Stručně řečeno, zákony jsou formálně roztříštěné a pro běžnou praxi těžko pochopitelné. S vysokými náklady pro státní rozpočet a za značného úsilí zadlužených měst a obcí u nás vznikají nové průmyslové zóny. Mají napomoci rozvoji regionů a také pozitivně ovlivnit zvýšenou nezaměstnanost. Těžkopádné a značně časově náročné vyřizování územního rozhodnutí a následného stavebního povolení jsou pro naše podnikatele výraznou překážkou. V získávání zahraničních investorů patříme k nejúspěšnějším zemím Evropy, bude tomu však takto i nadále? S opravdovou nelibostí vnímám fakt, že vedle nesporných výhod, jakými jsou například daňové úlevy, kvalifikovaná pracovní síla apod., se musí každý investor vyrovnávat i s bytnícím bludištěm mnohdy zbytečné legislativy.
Zapracovávání směrnic Evropské unie do našeho právního řádu je dalším možným černým stínem nad blízkou budoucností rozvoje našeho podnikatelského prostředí. Již po čtvrté bylo ve vládě přerušeno projednávání materiálu Ministerstva životního prostředí, kde si plnění jím navrhovaných limitních opatření vyžádá do roku 2010, především v investicích, 285 miliard Kč.
Ministru životního prostředí bylo usnesením vlády uloženo legislativními úpravami vytvořit maximální úsporu těchto obtížně řešitelných miliard, se kterými si prostě nikdo neví rady. Úkol není plněn a případná značná finanční sankce od Evropského soudního dvora bude rébusem některého z následujících státních rozpočtů.
Příspěvky z různých fondů Evropské unie, které musí být částečně kryty českými financemi, situaci nevyřeší. S ekonomickou pomocí podnikatelské sféry v souvislosti se zákonem o ovzduší, integrovanou prevencí znečišťování, programy odpadového hospodářství, nelze výrazně počítat. Obdobně je tomu u zadlužených obcí v případě výstavby nových nebo intenzifikovaných čistíren odpadních vod. Nemyslím, že by byla v současné době konstruktivní polemika o tom, jak a kde jsou naše předpisy přísnější, nežli příslušné směrnice Evropské unie.
Jedno je však jisté. S Evropskou unií nebyla vyjednána dostatečně dlouhá přechodná období. Současný stav pouhých tří přechodných období je velkým taktickým nedostatkem. Tím, že se nakládají na stát i podnikatelskou sféru nereálné, finančně nekryté požadavky, nemůže dojít k rychlejší nápravě životního prostředí.
(Autor je ministrem průmyslu a obchodu ČR)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist