Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dekáda vzdělávání k udržitelnému rozvoji

16.04.2004  |  zdroj: ČEÚ  |  147× přečteno      vytisknout článek

Dekáda vzdělávání k udržitelnému rozvoji

Koncepce \"Desetiletí o vzdělávání k udržitelnému rozvoji\" je iniciativou OSN, která má vést k tomu, aby vzdělání postupně dostalo rozměr trvalé udržitelnosti. Dekáda byla poprvé představena japonskou vládou na IV. přípravném výboru WSSD na Bali v červnu 2002. Na Světovém summitu o udržitelném rozvoji v Johannesburku (WSSD) v roce 2002 bylo její zahájení naplánováno k 1. lednu 2005 a jejím vedením bylo pověřeno UNESCO.

UNESCO vidí účel Dekády v prosazování vzdělávání jako základu pro udržitelnější společnost a zabudování vzdělávání k udržitelnému rozvoji do všech druhů vzdělávání na všech úrovních. Dekáda by také měla vést k posílení mezinárodní spolupráce. Úkolem UNESCO je jednak koordinace průběhu Dekády a jednak zařazení vzdělávání k udržitelnému rozvoji do jeho vlastních jednotlivých programů. Priority a podoba Dekády však záleží na jednotlivých zúčastněných zemích, jejichž iniciativa bude vycházet z jejich konkrétních potřeb. Dekáda je určena jak pro rozvinuté, tak pro rozvojové země.

Dekáda si klade za cíl dosáhnout změny ve vzdělání ve čtyřech oblastech:
  • Zlepšení přístupu k základnímu školství zejména pro dívky a negramotné dospělé, sjednocení znalostí, dovedností a dosáhnout změny hodnot směrem k udržitelnosti.
  • Přeorientování existujících vzdělávacích programů - přetvoření vzdělávání od mateřských škol až po univerzity tak, aby vytvářely harmonický celek vedoucí k udržitelnnosti a sjednocující environmentální, ekonomickou a sociální oblast, což by se odráželo v propojených a na sebe navazujících programech.
  • Vytvoření veřejného povědomí o udržitelném rozvoji a pochopení jeho podstaty, informování a motivace veřejnosti k aktivnímu přístupu k udržitelnosti.
  • Školení ve všech oborech pro dosažení udržitelnosti na úrovni místní, regionální i národní.
Jednou ze součástí Dekády je vytvoření implementačního schématu. Při vytváření jeho konceptu bylo přizváno ke konzultaci co nejvíce partnerů a stakeholderů z rozvinutých i z rozvojových zemí (instituce spadající pod OSN a další specializované agentury, mezinárodní, regionální a mezivládní organizace, národní Komise pro UNESCO, NNO a občanská sdružení, akademické a další výzkumné instituce, zájmové skupiny, náboženské organizace, zástupci soukromého sektoru, mediální společnosti). Příspěvky a komentáře k připravovanému Implementačního schématu je možno zasílat do Dekády vzdělávání k udržitelnému rozvoji UNESCO.

Zdroj:
Dekáda k udržitelnému rozvoji UNESCO
Global Development Research Center


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist