Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

16.04.2004  |  126× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Do 30. dubna 2004 je možné registrovat obce do soutěže v rámci Programu obnovy venkova Vesnice roku. Podmínkou je mimo jiné zpracovaný vlastní Program obnovy vesnice. Další informace o soutěži najdete na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj.

Byl zahájen třetí ročník soutěže Zklidňování dopravy ve městech a obcích. Zúčastnit se mohou jak obce a města, tak i městské části a obvody. Přihlásit lze projekty zaměřené hlavně na přeměnu veřejných prostorů vycházející z dobrého využívání automobilové, cyklistické a pěší dopravy. Další informace jsou vám k dispozici na: http://doprava21.ecn.cz/soutez.html

VLÁDA SCHVÁLILA NÁVRH NOVELY ENERGETICKÉHO ZÁKONA
Vláda schválila návrh novely energetického zákona. Nová norma upravuje termíny a podmínky liberalizace trhu s plynem a elektřinou. Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo aktualizaci zákona především kvůli novelám dvou energetických směrnic EU. Návrh směřuje k posílení konkurence na energetických trzích a měl by vést k posílení pozice spotřebitele tím, že zavádí možnost výběru dodavatele. Celkově by měla novela přispět k vytvoření lepšího soutěžního prostředí a případně ke snížení cen pro všechny kategorie spotřebitelů elektřiny a zemního plynu. První krok liberalizace trhu s plynem novela předpokládá od ledna příštího roku. Týkat by se měl velkých odběratelů, o rok později by měl být liberalizován trh s výjimkou domácností. Ke konci roku 2006 má být uvolněn celý trh.

V ČR UBYLY MERUŇKOVÉ A BROSKVOVÉ SADY
Krach většiny konzerváren, tlak levnějších dovozů z jižní Evropy a Asie, ale také dotační politika státu způsobily, že v Čechách a na Moravě výrazně ubylo tradičních meruňkových a broskvových sadů. Před deseti lety především na jihu Moravy bylo více jak pět a půl tisíce hektarů sadů s těmito plodinami, nyní je jich téměř o polovinu méně. Menší konzervárny, jako například Fruty v Lednici, Znojmě nebo Miroslavi, ale postupně od poloviny devadesátých let zkrachovaly. V ČR tak zůstaly poslední dvě továrny, které meruňky a broskve zpracovávají. Hamé Babice nakupuje ovoce v Číně nebo Řecku, tam, kde je to pro ně ekonomicky výhodnější. Alibona Litovel kupuje meruňky a broskve výhradně od tuzemských pěstitelů.

Praha 5 dá na ekologické projekty 300 000 Kč
Praha 5 letos vydá ze svého rozpočtu 300 000 Kč na projekty, které přispějí ke zlepšení životního prostředí v městské části. \"Máme zájem podporovat tyto aktivity, a proto jsme letos na ekologické granty vyčlenili částku o 50 000 vyšší než v minulých letech,\" řekl místostarosta Prahy 5 Petr Horák. O finanční příspěvek se přihlásilo 14 projektů, ale jen deset z nich vyhovělo vypsaným podmínkám. Částka 300 000 korun byla rozdělena tak, že téměř polovina připadne na péči o zeleň. Na ekologickou výchovu bude rozděleno dalších 30 % a 23 procent na ochranu zvířat.

Praha 5 dá letos na likvidaci agresivních plevelů 120 000 Kč
Smíchovská radnice už několik let systematicky hubí agresivní plevel. I letos bude likvidovat bolševník velkolepý a křídlatku sachalinskou, které zamořují rozsáhlé pozemky. Na boj s těmito invazivními bylinami vynaloží městská část zhruba 120 000 Kč, což je o 20 000 korun víc než loni.

Brazilská vláda odstartovala program kontroly procesu odlesňování, žďáření a požárů v Amazonii, kde za poslední tři desítky let bylo zlikvidováno 653 000 kilometrů čtverečních pralesa. Toto území by pokrylo rozlohu Francie a Portugalska dohromady.
Středisko pro ekologický dohled (CENAM) bude monitorovat 5,2 milionu kilometrů čtverečních brazilské Amazonie. Bude součástí Systému ochrany Amazonie (SIPAM), který má k dispozici satelitní vybavení, meteorologické stanice, radary i letecký park. Získané údaje a informace budou předávány institutu pro životní prostředí, který spadá pod ministerstvo pro stejný resort. K hlavním příčinám ničení amazonského pralesa patří rostoucí zemědělská výroba, především pěstování sóji, nekontrolované kácení stromů a výstavba infrastruktury.

Podle webovych stranek Kancelare prezidenta republiky (www.hrad.cz) prezident podepsal novelu zakona o ochrane prirody. Ta umozni, aby i v Ceske republice platila evropska pravidla ochrany prirody - takzvana soustava Natura 2000. Vice informaci o soustave Natura 2000 najdete na adresach www.env.cz ci www.natura2000.cz.

Ptákům hrozí stejně jako jejich bezprostředním předkům - dinosaurům - vyhubení. Vyplynulo to z jednání světové konference ornitologické organizace BirdLife International v jihoafrickém Durbanu. Jak uvádí internetový server www.akademon. cz, přes snahu ochránců přírody hrozí 1000 druhům ptáků vymizení, a to především vinou změny jejich životního prostředí. Z 10 000 známých druhů je bezprostředně ohroženo 1211. Například v Indonésii bylo v období let 1950 - 2000 vykáceno 40 procent lesů, následkem toho z 1500 tamních druhů ptáků jich už zmizelo 65. Opeřence ohrožují také nepůvodní zvířata - krysy a kočky. Negativně se už na ohrožení ptáků projevuje zvyšování teploty na planetě.

Evropský komisař pro zemědělství Franz Fischler souhlasí s českým operačním programem, který bude sloužit pro čerpání příspěvků na rozvoj venkova a zemědělství po území České republiky s výjimkou Prahy. Evropská komise včera v Bruselu oznámila, že projekty zaměřené na modernizaci technologií, růst konkurenceschopnosti, ochranu životního prostředí či zachování pracovních příležitostí na českém venkově podpoří unie v letech 2004 až 2006 sumou téměř 174 miliónů eur (5,6 miliardy korun). Česká republika na spolufinancování projektů přispěje téměř 77 milióny eur.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist