Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Den Země ve Zdravých městech ČR potrvá celý duben

21.04.2004  |  123× přečteno      vytisknout článek

U příležitosti Dne Země radnice Zdravých měst ČR spolu se svými partnery (školy, nestátní neziskové organizace, příspěvkové organizace, kluby ad.) veřejnosti nabídnou množství jednodenních akcí, jejichž pojítkem bude životní prostředí a ekologie. Rozjedou se také dlouhodobé osvětové eko projekty.

Třídění odpadu je ve Zdravých městech věnována pozornost po celý rok a bude také důležitým tématem oslav Dne Země. Na Velkém náměstí v Kroměříži proběhne 22. 4.  vyhodnocení celoročního programu pro žáky ZŠ ve sběru hliníku Třídíme s Toníkem. Veřejnost si zde bude moci prohlédnout techniku pro zacházení s odpady a ozdobené kontejnery na separovaný odpad, děti si zasoutěží na téma: Hliník sice není zlato, sbírat ho však stojí za to.

Nový osvětový program zaměřený na třídění odpadu Kytičky pro panáčka Sběráčka se u příležitosti oslav Dne Země od 1. 4. 2004 rozjel v Moravské Třebové. Určen je všem generacím a probíhat bude až do konce roku. Žáci ZŠ a děti z MŠ se ve vyučování doví informace o  třídění a recyklaci odpadu a až do prosince budou moci soutěžit ve sběru a třídění odpadu.Body - samolepky s kytičkami, získají za uložení bioodpadu a separovaného odpadu ve sběrovém dvoře. Nejúspěšnější sběrači budou oceněni v závěru roku,\" uvedla koordinátorka projektu Zdravé město Veronika Cápalová. Stranou v oceňování nezůstanou ani školy jako celek. Po sérii přednášek dostanou nádoby na separaci odpadu. Přehled o třídění domovního odpadu začnou poskytovat samolepky na kontejnerech. Kytičky rozkvetou tam, kde si s odpadem umějí poradit, problémy s tříděním bude signalizovat samolepka velkého bodláku.

Vypěstovat návyk pro třídění odpadu u žáků ZŠ má také vsetínský projekt Recykloš, který byl poprvé představen na dubnové konferenci Vsetín – Město k životu s podtitulem Ekologický provoz úřadu a zařízení města Vsetína. Projekt bude zahájen 1. září 2004. 

Chrudimi proběhnou u příležitosti Dne Země na popud radnice ekologické audity školských zařízení. Jako první se zaměří na základní a mateřské školy (ZŠ, MŠ). Zkoumat se bude mimo jiné zacházení s odpady, ekologická výchova, nakládání se zelení, a také prostředí jednotlivých škol (nekuřácké prostředí atd.). „Hlavním cílem auditu je osvěta. Při stanovení kritérii jsme vycházeli ze zkušeností Zdravého města Vsetína. Nejde nám o pouhé zjištění nedostatků, ale o to, aby se začaly postupně řešit. Při jejich odstraňování jsme připraveni poskytnout školám pomoc,“ uvedla koordinátorka Projektu Zdravé město Šárka Trunečková. Ekologické audity jsou v Chrudimi naplánovány na druhou polovinu dubna. Počátkem letošního roku již eko testování proběhlo v deseti MŠ a čtyřech ZŠ v Hodoníně. V pořádku bylo např. začleňování prvků ekologické výchovy do vyučování, údržba zeleně v okolí školy nebo podpora zdravé výživy ve školní jídelně. Kvůli nedostatku finančních prostředků základní školy zatím příliš nevyužívají spořiče vody.  

Čištění potoka a přilehlého lesoparku Dubina je další etapou dlouhodobého projektu na záchranu raka říčního v Karviné. Děti a studenti čistí potok a jeho okolí každý rok. Loni se do čištění lesíka, kam v hezkých dnech míří mnozí na procházku, pustilo okolo sto padesáti žáků a studentů karvinských škol. Akce, kterou již tradičně připravil Nadační fond Zdravé město společně se Stanicí mladých přírodovědců, proběhne v úterý 20. dubna.   

V Brně potrvají oslavy svátku Země dva měsíce. Připraveny jsou besedy, hry a soutěže, výstavy, výlety i úklid města. Soutěžní odpoledne pro děti i jejich rodiče Strašidýlka ze Špilberku aneb Jak běží rok, připravilo na neděli 25. 4. Centrum pro rodinu a sociální péči. Během několika hodin prožijí účastníci Velikonoce, letní prázdniny, Vánoce i Silvestra. Nebude chybět ani tradiční pohádka na baštách hradu Špilberku o sedmi strašidýlkách, zlém Všekazovi a moudré Bílé paní. To vše v parku pod hradem Špilberkem (vstup z Husovy ul.) od 13.00 do 15.30 hod.

V rámci Dne Země se bude ve Zdravých městech také uklízet, vysazeny budou nové stromky. Dobrovolníci z řad veřejnosti a z Centra pro rodinu v Hodoníně vyrazí na úklid slepého ramene řeky Moravy (pá 23.4.).  Nové stromky a keře vysadí „amatérští“ sadaři na okraji města Moravská Třebová (čt 22. 4. – pá 23. 4., sraz v 16.00 hod u vjezdu do ZD Udánky). Čištění Kopřivničky s večerním zábavným programem je naplánováno v novém Zdravém městě Kopřivnici (út 20. 4.).

Na své si v rámci oslav Dne Země ve Zdravých městech ČR přijdou i milovníci umění. Pro ně, i pro širokou veřejnost jsou připraveny výtvarné a fotografické výstavy se společným tématem příroda a krajina. Výstava fotografií a příběhů stromů, kterou připravily děti a nazvaly jí Památné stromy, proběhne v Domě dětí a mládeže Letovice (út 20. - pá 23. 4.). Ve Vsetíně bude ve čtvrtek 29. 4. zahájena výstava nejlepších prací XV. ročníku výtvarné soutěže ke Dni Země nazvané Nakresli si svůj ostrov (ROKYTcentrum, od 15.00 hod). Výstava fotografií Jana Odehnala z Austrálie probíhá v Galerii umělecké fotografie v Moravské Třebové až do neděle 30. května. V rámci oslav Dne Země v Brně vystoupí v úterý 20. 4. mladí symfonikové. Koncert, jehož výtěžek bude věnován na podporu sázení stromů v programu Strom života Nadace Partnerství, proběhne od 19.00 hod v sídle Veřejného ochránce práv (Údolní 39).  

Oslavy Dne Země přinesou i odborné přednášky a diskuse s ekologickou i zdravotní tématikou. Do komerčních potravin se v současnosti přidávají i mnohé syntetické látky, které se v přírodě nevyskytují a jejichž dopad na náš organismus je více než diskutabilní. Přednáška Ing. V. Syrového, autora knihy Přidané látky v potravinách, veřejnosti ve Velkém Meziříčí osvětlí, proč se tomu tak děje a jak lze omezit příjem syntetických látek v potravě (20. 4., od 15.00 hod v budově bývalé mateřské skolky, Ostrůvek 1). O tom, že vytříděný plastový odpad nekončí na skládce a jak se dále využívá se přesvědčí obyvatelé Chrudimi na exkursi do zpracovatelského závodu TRANSFORM v Bohdanči (29. 4.). Trvale udržitelný rozvoj dopravy na Třeboňsku bude tématem veřejné diskuse v Třeboni. Na otázky veřejnosti bude v expozici odpovídat člen Komise Projektu Zdravé město Ing. Tomáš Otepka (23. 4.). 

Kontakt:

Spiralis, o. s.
Markéta Židlická
Tel: 222 251 619, 776 578 069
Email: zidlickam@spiralis-os.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist