Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Aalborgská charta a Česká republika

12.05.2004  |  140× přečteno      vytisknout článek

Zapojení měst České republiky do Evropské kampaně udržitelných měst a obcí není příliš vzorové, ale i přesto máme první tři města, která Aalborgskou chartu podepsala.

Těmito městy jsou Hlučín (2000), Vsetín (2003) a nově i Hradec Králové (2004).

Podívejme se, jak jsme na tom ve srovnání se zahraničím. Slovensko a Maďarsko jsou na tom podobně, ale v třeba v Itálii Chartu podepsalo 738 měst, obcí nebo jejich sdružení! O něco málo méně je signatářů ve Španělsku, nicméně je jich opět přes 700. Například Velká Británie má 101 signatářů, Rakousko 22 a Holandsko 12. Ze severských zemí má Švédsko 22 signatářů, Finsko 31 a Norsko 8. Naši Němečtí sousedé jich mají 74. Máme tedy co dohánět…


Hlučín

Starosta města Hlučín pan Petr Adamec podepsal Aalborgskou chartu v roce 2000 a město se zapojilo do Evropské kampaně trvale udržitelných měst a obcí. Město Hlučín se tak stalo prvním signatářem Aalborgské charty v ČR.

Místní Agenda 21 byla přijata usnesením zastupitelstva města Hlučín dne 26.9.2000 pod bodem II.2. takto: \"Zastupitelstvo schválilo zapojení města Hlučína do projektu Zahájení tvorby místní Agendy 21 ve městě Hlučíně\". V rámci tohoto projektu v roce 2001 a 2002 bylo vyprojektováno a realizováno dětské hřiště na sídlišti OKD. V rámci projektu proběhly 2 plánovací mítinky pro veřejnost, do projektu se zapojila ZŠ Hornická formou mapování stavu životního prostředí na sídlišti a v souladu s požadavky občanů bylo ve finále vybudováno hřiště.

Město se od roku 2002 zapojuje do kampaní jako je např. Evropský den bez aut a Evropský týden mobility.

Každoročně v Hlučíně probíhají akce ke Dni Země (dětská slyšení, výstavy výtvarných prací, přednášky pro ZŠ, malování na náměstí pro MŠ a v loňském roce soutěž o zápis do Guinessovy knihy rekordů nejdelší řetěz z PET lahví, které se zúčastnilo 6 měst ze Severní Moravy).

V rámci místní Agendy 21 proběhla v místních Hlučínských novinách anketa pro veřejnost ohledně počtu parkovacích míst na náměstí, které se připravuje k rekonstrukci. Na základě výsledků ankety se počet parkovacích míst na náměstí sníží cca o 1/3.


Vsetín

Ve Vsetíně byla Aalborgská charta podepsána 2. září 2003 v rámci místní Agendy 21. V souvislosti s ní byla přijata Dohoda o přijetí iniciativy \"K profilu trvalé místní udržitelnosti - Společné evropské indikátory\", která si klade za cíl vytváření systémů a postupů monitorování a podávání zpráv o pokroku k trvalé udržitelnosti, jedná se o součást naplňování Aalborgské charty. Dále Vsetín realizuje svou Agendu 21 naplňováním Lisabonského akčního plánu (Od charty k akci) iniciováním a podporou procesu MA 21 v ostatních obcích mikroregionu, realizuje konkrétní projekty na zlepšení kvality životního prostředí, nabízí konkrétní programy a aktivity k zapojení dětí, mládeže, škol, neziskových organizací a veřejnosti a snaží se zlepšit propagaci dobrých projektů.


Hradec Králové

Město podepsalo Aalborgskou chartu 16. prosince 2003 a zároveň přijalo Společné evropské indikátory - ECI. Hradec Králové je tedy třetím městem, které se přihlásilo ke Kampani udržitelných měst. Projektu Evropské komise \"Společné evropské indikátory trvale udržitelného rozvoje\" (ECI), který byl zahájen na konferenci v Hannoveru r. 2000, se účastní z celé republiky pouze Hradec Králové a Vsetín. V Hradci Králové se již inidikátory promítají do stěžejních programových dokumentů města. Ve městě probíhá na základě principů místní Agendy 21 aktualizace strategického plánu. Proces aktualizace je poměrně široký a podílí se na něm, kromě pracovníků Magistrátu města Hradec Králové, řada organizací a institucí a externích konzultantů. Více o tomto procesu je dostupné na stránkách www.hradeckralove.org.

Z aktivit těchto českých/moravských signatářských měst je vidět, že cesta k udržitelnosti je velice pestrá a záleží na iniciativě a nápaditosti každé samosprávy, jak se svého úkolu zhostí. Vedení těchto měst si uvědomuje zodpovědnost za kvalitu života a zdraví vlastních obyvatel, ale i za stav okolního světa a zodpovědnost k dalším generacím. Signatáři usilují o vyvážený rozvoj sociální a ekonomické oblasti spolu s ochranou životního prostředí a přiměřeným čerpáním přírodních zdrojů. Zajišťují dialog s veřejností a zpětnou vazbu v řízení města. Záměry a rozhodnutí sledují z hlediska dlouhodobých dopadů nejen na život města, ale i na okolí.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist