Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

13.05.2004  |  131× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

PROGRAM INTELIGENTNÍ ENERGIE PRO EVROPU
EU věnuje tradičně pozornost oblasti energetiky jako klíčovému sektoru hospodářství jednotlivých členských zemí i EU jako celku. Hlavní důraz je kladen na problematiku úspor energie a výroby energie z obnovitelných zdrojů. Evropský parlament a Rada přijaly víceletý program činnosti nazvaný Inteligentní energie pro Evropu, dále EIE. Tento program je zaměřen na podporu politiky EU týkající se problematiky udržitelného rozvoje v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí, přičemž prioritou při zabezpečování dodávek je zvyšování energetické účinnosti a úspor a upřednostňování výroby energií z obnovitelných zdrojů.

Nemoci přenosné ze zvířat na člověka se podle závěrů vědecké konference v Ženevě dostávají rychleji k lidem a mezinárodní spolupráce v této oblasti je nedostatečná.
Neobvyklou konferenci o zoonózách, nemocech přenosných na člověka, jako je například ptačí chřipka, pořádalo tento týden v Ženevě několik mezinárodních organizací.
\"Je pravděpodobné, že šíření zoonóz bude pokračovat,\" prohlásil koordinátor Světové zdravotnické organizace pro boj proti zoonózám Francois Meslin. \"Počet zoonotických nemocí je značný a počet těch, které se stávají problémem jak v rozvinutých, tak v rozvojových zemích, stále roste.\"
Experti na konferenci shodně poukazovali na nedostatečnou spolupráci mezi veterinární a humánní medicínou. Vědci kritizovali také přístup vlád.
Při výskytu a šíření těchto chorob jsou podle expertů nejvýznamnějšími faktory ekologické změny vyvolané lidskými aktivitami a důsledky zemědělské výroby.
 
Evropská komise připravuje zprávu o obnovitelných energiích v EU. Hodnocení využívání obnovitelných zdrojů v Evropské unii nedopadá podle původně plánovaných představ, do roku 2010 bylo plánováno zvýšení podílu těchto zdrojů na spotřebě energií na 12 %, skutečnost ukazuje spíš na 8-10 %. Členské státy budou vyzvány, aby podpořily vytváření nových zdrojů např. poskytováním daňových úlev. Zpráva bude obsahovat i nástin finančních perspektiv na financování výzkumu a vývoje v této oblasti na období 2007-2013.

Obyvatelé Vsetína se mohou bezplatně zbavit svých nepojízdných vozidel. Majitelé si sami zajistí pouze odvoz vraku do areálu Středního odborného učiliště Turkmenská v městské části Bobrky. Přejímka automobilů se uskuteční 1. a 2. června, řekla mluvčí radnice Eva Stejskalová. Majitel nepojízdného automobilu předloží občanský průkaz a technických průkaz vozidla. Po odevzdání vraku dostane doklad, s nímž mu pracovníci evidence vozidel automobil odepíšou ze seznamu, uvedl vedoucí odboru životního prostředí Jiří Trezner. Vraky se budou přijímat 1. června od 11:00 do 15:00. Další den je bude pověřený pracovník přebírat od 12:00 do 16:30.

Nový závod na výrobu zkapalněných plynů začala v Rajhradicích na Brněnsku stavět společnost SIAD Czech. Továrna za zhruba 700 milionů korun by měla už za rok produkovat asi 55 000 tun kapalného kyslíku, dusíku a argonu, řekl generální ředitel SIAD Czech Ivo Lukas. Kromě výroby plynů v separační jednotce vznikne v Rajhradicích i administrativní centrum a plnírna technických plynů.

O čistotu veřejné zeleně v Praze 2 se stará i občanské sdružení Projekt Šance. Sdružení, které pomáhá dětem ulice, sbírá na hřištích a v parcích pohozené injekční stříkačky po narkomanech a další rizikový odpad. Činí tak už několik let na základě smlouvy s vinohradskou radnicí.

Snímek českého režiséra Tomáše Škrdlanta Myšlení vody získal hlavní cenu na letošním 10. mezinárodním festivalu filmů s tematikou ochrany a tvorby životního prostředí - Envirofilm, jenž se konal ve slovenských městech Banská Bystrica, Zvolen a Banská Štiavnica. Film, který vznikl v uplynulém roce, byl uveden letos v lednu také v České televizi. Mezi oceněnými snímky byl také film českého režiséra Stevea Lichtaga Tanec modrých andělů, který obdržel Cenu Ministerstva životního prostředí a vody Maďarské republiky. Snímek měl na Slovensku současně světovou premiéru. Dalšími oceněnými byly filmy z Německa, Maďarska, Španělska, Slovenska, Polska, Irska a Rakouska. Na festival se letos přihlásilo rekordních 108 filmů z 20 zemí světa. Porota nakonec do soutěže vybrala 30 snímků.

Nevládní organizace z několika evropských zemí včetně Česka budou sledovat míru znečištění toxickými látkami v místech, kde byly sklady pesticidů, chemické provozy nebo spalovny odpadů. Dohodli se na tom ekologičtí experti na mezinárodní konferenci v Brandýse nad Labem. Na závěr konference přijali ekologové deklaraci, v níž požadují zpřísnění nově navržené chemické politiky Evropské unie a \"omezení vlivu průmyslu a vysoce postavených politiků, kteří upřednostňují ekonomické výhody průmyslu před zdravím a budoucností obyvatel\". Ekologové také chtějí, aby byla ukončena výroba a používání polyvinylchloridu (PVC).

Odstranění přemnožených sinic z přehradní nádrže Vír na Žďársku a Brněnské přehrady přijde na několik miliard korun, řekl koordinátor projektu a jihomoravský zastupitel Václav Košacký. Pokud se najdou peníze na celou řadu opatření, mohou podle něj být první výsledky viditelné v rozmezí tří až pěti let. Košacký dodal, že před vyčištěním přehrad bude nutné vybudovat například čističky odpadních vod a řadu retenčních nádrží.

Chemikálie ve volně přístupné opuštěné galvanické chromovně v horské obci Háj na Chomutovsku nechá zlikvidovat Ústecký kraj. Donedávna zabezpečená budova neodolala nájezdu zlodějů kovů, k vanám se zbytky mořicí a louhovací lázně se tak nyní může dostat prakticky každý. V případě havarijního stavu je kraj připraven objekt zabezpečit, řekl Tomáš Kropáček z odboru životního prostředí radnice v Kadani na Chomutovsku. Chromovna patří ústecké firmě Tomáš Rameš, která je v konkurzu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist