Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Indikativní cíle při získávání energie z biomasy

01.06.2004  |  zdroj: CZ BIOM  |  135× přečteno      vytisknout článek

Při rozvoji energie z biomasy se Český stát chová schizofrenně.

Jaroslav Váňa

Byl jsem požádán Ing. Slejškou, abych komentoval tabulku výroby energie z biomasy v r. 2010 v článku Energetické plodiny - nová šance pro zemědělce, který napsala Dr. Vlasta Petříková. Hodnoty, které jsou v celkovém součtu uvedeny představují maximální variantu indikativních cílů v r. 2010, jak při celkové výrobě tepla z biomasy, tak i při výrobě elektrické energie. Možnosti získávání energie z biomasy jsou podrobně uvedeny v časopise Biom č. 16 v článku \"Příprava zákona na podporu obnovitelných energií\". V současné době je jasné, že celkové hodnoty energií získaných z biomasy jsou v r. 2010 podle uvedené tabulky nesplnitelné.

Rozebereme si jednotlivé položky. 33,1 PJ celkových energií ze dřeva a dřevního odpadu vychází z roční produkce palivového dřeva a využitelného dřevního odpadu 4,6 mil. m3 při měrné hmotnosti 600 kg /m3 a při výhřevnosti 12 GJ/t. Je možné konstatovat, že tento segment bioenergií se významně rozjíždí a především se začíná využívat odpad z těžby a ojediněle též odpad z údržby lesních porostů. Vznikají nové subjekty vybavené štěpkovači i přibližovací technikou a jejich aktivity jsou v souladu se zájmy vlastníků lesů. Lesy České republiky již přestaly se svojí obehranou písničkou, že odpad z těžby a z průklestů musí zůstat v lese a s ohledem na to, že se \"údajně\" neprovádí v České republice plošná těžba dřeva, není možno využívat ani odpad z plošné těžby. S ohledem na zvyšující se cenu dřevní štěpky v důsledku spoluspalování na fluidních uhelných elektrárnách, budou indikativní cíle týkající se energie ze dřeva a dřevního odpadu splněny.

Energie ze slámy obilnin a olejnin 15,7 PJ předpokládá, že v roce 2010 bude využito 7% obilné slámy (6 PJ) a 60% řepkové slámy (9,7 PJ). I zde je předpoklad splnění indikativních cílů.

Cíleně pěstované energetické rostliny by měly v roce 2010 zabezpečit 63 PJ energií. Stanovení těchto indikativních dílů předpokládalo, že v roce 2010 bude 900 tis. ha nadbytečné půdy, nepotřebné pro výrobu potravin. V současné době je určitě této půdy 400 tis. ha, a založené plantáže rychle rostoucích dřevin představují pouze řádově desítky hektarů a plantáže vytrvalých bylin řádově jen stovky hektarů. Cíleně pěstované jednoleté energetické byliny se zatím nevyužívají. Využití travin k získávání energie je ojedinělé. K tomu, aby se získalo 63 PJ energií bylo by nutno získat ročně 4,5 mil. t biomasy o výhřevnosti 14 GJ/t. K tomu bychom potřebovali mít k dispozici 450 tis. ha plantáží založených nejpozději v r. 2008. Stanovení uvedených indikativních cílů předpokládalo vyšší zájem státu na pěstování energetických rostlin vyjádřený příznivou legislativou a dotacemi pro zakládání a provoz plantáží. Současná realita je taková, že pěstování naší nejvýhodnější energetické rostliny je regulováno zákonem o ochraně přírody a MŽP se netají s tím, že podle zásady předběžné opatrnosti nedopustí, aby se v průběhu následujících třech let pěstovalo více než 5000 ha energetických šťovíků. Toho se MŽP bude snažit dosáhnout vydáváním omezujících podmínek pro pěstování ve správním řízení. v případě, že bude souhlas vydán, bude vydán jen na 10 let i když životnost plantáží je podstatně delší. O splnění indikativní cílů v tomto segmentu budou rozhodovat orgány ochrany přírody koncových obcí v přenesené působnosti a rozvoj pěstování energetických rostlin zbrzdí administrativní procedury a lokální nevraživosti. Druhou bariérou je neexistence dotací na pěstování energetických bylin v dubnu r. 2004. Tato dotace byla úředníky opakovaně slibována, ale v době, kdy se rozhoduje o letošním zakládání plantáží šťovíku dotace neexistuje a další plantáže se nezakládají.

Zájem o energii z bioplynu stále roste. Zájem je posílen příznivou výkupní cenou elektrické energie z kogeneračního zpracování bioplynu 2,50 Kč/kWh a je dostatek projekčních a dodavatelských kapacit. Splnění indikativních cílů v bioplynu v r. 2010 závisí především na investičních dotacích a na dalším zvýšení ceny elektrického proudu zabezpečující rychlejší návratnost vynaložených investičních prostředků.

Z výše uvedených rozborů vyplývá, že plán výroby bioenergií do r. 2010 podle komentované tabulky rozhodně nebude splněn. Uspokojivá by byla v r. 2010 výroba 1750 GWh elektrické energie z biomasy a celkové energie z biomasy 96 PJ. Do uvedené tabulky by se měla připočíst i očekávaná energie motorových biopaliv cca 9,2 PJ v roce 2010.

Závěr

Při rozvoji energie z biomasy se Český stát chová schizofrenně. Na jedné straně jsou zde státní orgány připravující legislativu na podporu obnovitelných energií, na straně druhé jsou zde státní orgány, které se snaží legislativní a dotační politikou splnění indikativních cílů z obnovitelných energií zabránit nebo tyto cíle naplnit způsobem podporujícím pouze velké výrobce energií.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist