Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jak získat peníze na infrastrukturu

03.06.2004  |  zdroj: Podniky a trhy  |  124× přečteno      vytisknout článek

Jak získat peníze na infrastrukturu Jednou z možností pro podnikatele, kteří chtějí získat dotace, je operační program s názvem Infrastruktura. Ten vznikl sloučením původně dvou samostatných programů, které se věnovaly dopravě a environmentální problematice. V současné podobě je rozdělen do tří hlavních částí (tzv. priorit).
Priorita číslo jedna se věnuje rozvoji dopravní infrastruktury s celostátním významem - železničním tratím, silnicím 1. třídy, letištím a také vodní dopravě. Okruh možných žadatelů o podporu je v této části víceméně striktně vymezen - jsou jimi vlastníci, správci či provozovatelé tratí, silnic nebo letišť.
Snahou druhé priority je snížení důsledků dopravy na životní prostředí. Předkládané projekty by měly být zaměřeny na snížení nebo odstranění negativních vlivů dopravy na krajinu, na omezení hluku, podporu ekologičtějších způsobů dopravy, než je doprava silniční, podporu zavádění alternativních paliv a studijní a výzkumné projekty řešící problematiku zlepšení životního prostředí z hlediska dopravy. Žadatelů je v rámci této priority více (například u kombinované dopravy se jedná nejen o vlastníky a správce infrastruktury, ale i veřejných dopravně-logistických center, u alternativních paliv a studijních a výzkumných projektů).
Pro prioritu číslo jedna a opatření 2.1 v rámci druhé priority platí, že výzva bude jenom jedna a žádosti (jak v elektronické, tak i tištěné podobě), je možné předkládat od 26. června letošního roku na Ministerstvo dopravy. Konečným termínem pro překládání žádostí je konec září. Žádosti budou průběžně posuzovány a hodnoceny.
U zbývající části priority číslo dvě je situace jiná - i zde je sice možné předkládat žádosti od stejného data, ale příjem končí již 26. srpna tohoto roku.
Výše podpory z prostředků Evropské unie může být maximálně 75 procent. U investic, které budou přinášet značné čisté příjmy, je příspěvek omezen na polovinu, u investic do podniků je tato horní hranice 35 procent. Předpokládá se, že prostředky budou doplněny i z jiných národních zdrojů - například krajů a státního rozpočtu.
Obnova environmentálních funkcí území je název třetí priority. Ta se specializuje na problematiku ochrany životního prostředí a na realizaci preventivních opatření, které by snížily následky povodní a zvýšily retenční schopnost krajiny. Ochrana čistoty vod je podporována budováním a rozšiřováním čistíren odpadních vod a rozšířením kanalizačních systémů.
Díky využívání šetrných technologií při spalování a využívání obnovitelných zdrojů energie by mělo dojít ke zvýšení kvality ovzduší. U odpadů by se mělo jednat o budování zařízení na jejich třídění, recyklaci a vyšší využívání.
Žádat o tuto dotaci mohou hlavně obce, kraje, svazky obcí, občanská sdružení anebo právnické osoby založené k nepodnikatelským účelům.
Autor pracuje v RAVEN Consulting


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist