Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Turbina umístěná 60 metrů pod hladinou

09.06.2004  |  zdroj: Technik  |  123× přečteno      vytisknout článek

Ve světě pokračuje výzkum a vývoj zařízení pro získávání čisté energie z mořského přílivu. Touto cestou by se vyřešil problém dostatku elektřiny hlavně v přímořských státech. .

Po velmi slibných zkouškách podmořského zařízení, které proběhlo u pobřeží Walesu, konstruují námořní inženýr Richard Ayre a jeho společnost Tidal Hydraulic Generators v současné době podmořskou turbínu, která se podobá menší větrné turbině a kterou lze ponořit do \"výmolu\", což je něco jako podmořské údolí, kterým prochází stálý příliv rychlostí dva až čtyři uzly a který funguje jako zdroj užitečné energie.

Zatížená
jednotka - turbina bude spočívat na dně výmolu v hloubce zhruba 60 metrů, kde bude plně využívat sílu přílivu. Tam bude v dostatečné hloubce, aby se vyhnula případnému poškození způsobenému účinky bouří, které mohou náhle způsobit náhodné a prudké vlnobití, které dosahuje výšky 14 metrů a někdy i více a může narušovat příliv pod hladinou. Hlava turbiny je navržena tak, že se otáčí o 360° a vyhledává si směr přílivu.

Konstruktér Richard Ayre říká: \"Jakýkoliv škodlivý dopad na životní prostředí je prakticky vyloučen. Není zapotřebí základů, které by narušily mořské dno; na mořské hladině není nic vidět, jinými slovy: není žádný rušivý vizuální dojem; mazání celého zařízení je pomocí rostlinného oleje. Pro životní prostředí není vůbec žádné riziko, protože systém využívá kombinace stávajících technologií novátorským způsobem.\"

Ayre dodává, že na rozdíl od dříve vyvinutých projektů, které se snažily získávat elektřinu z moře, náklady vyžadované pro jeho přílivový systém jsou velmi konkurenceschopné. Mohou totiž získávat energii mnohdy i za polovinu nákladů současně navrhovaných přímořských \"větrných farem\" na souši, a to bez vizuálních nebo stavebních rušivých prvků, a navíc neruší lodní dopravu. Výroba elektrické energie může být zcela předvídatelná a obsluha bude vždy přesně vědět kolik elektřiny bude vyrobeno a kdy. Modulární systém je navržen takovým způsobem, že může být instalován do podmořské lokality i odstraněn během jednoho dne.

Mořské proudy jsou dostatečně silné a trvalé, aby zajistily účinnou výrobu elektrické energie a lze je nalézt v přímořských lokalitách na celém světě.

\"Počáteční zkoušky ve splavném toku Milford Haven poskytly velmi zajímavé výsledky,\" prohlášuje Ayre. \"Máme teď spolehlivé údaje pro získávání elektrické energie při určitých rychlostech vodních proudů v poměru k maximální energii při rozdílných rychlostech na vrcholcích turbinových lopatek a při výstupních otáčkách za minutu.\"

\"Údaje, které jsme získali, znamenají, že můžeme nyní modelovat vzájemné vztahy vícenásobných turbin s velkou jistotou. To umožní konstrukci konečné podmořské jednotky. Rovněž jsme vyvinuli samočinně se čistící systém, který zabraňuje enkrustaci a obrůstání turbiny.\"

Další série zkoušek se zaměřuje na zařízení, umístěné v ústí řeky Severn v jihovýchodním Walesu, kde nesmírně mohutné a proměnné proudy přezkouší integritu a spolehlivost systému za velmi těžkých podmínek.

Kromě jiného se britský tým věnuje vývoji levného a účinného způsobu rozvodu energie z provozovaných přílivových farem a její přeměny na vodík v účelové jednotce vestavěné do zkušebního zařízení.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist