Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Trestné činy v ochraně životního prostředí

10.08.2004  |  zdroj: Odpady  |  124× přečteno      vytisknout článek

Trestné činy v ochraně životního prostředí V právu životního prostředí rozlišujeme odpovědnost za porušování právem stanoveným povinností, za majetkovou škodu a za ekologickou újmu.

Porušit právní předpisy mohou jak fyzické osoby (občané), tak fyzické osoby oprávněné k podnikání i právnické osoby. Na trestné činy fyzické osoby se vztahují ustanovení trestního zákona a jejich odpovědnost je odpovědností za zavinění. Jednají-li protiprávně právnické osoby a fyzické osoby oprávněné pro podnikání, pak jejich odpovědnost upravuje správní právo (zákon č. 71/1967 Sb., o správním řízení, ve znění pozdějších předpisů), a jde o odpovědnost za protiprávní jednání bez ohledu na zavinění.

Trestné činy

Trestných činů proti životnímu prostředí se týká paragraf 180 trestního zákona č. 140/1961 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Jde zejména o § 181a, který zavádí trest jeden až osm let za úmyslné znečištění nebo poškození půdy, ovzduší, lesa nebo jiné složky životního prostředí tím, že pachatel poruší předpisy k ochraně životního prostředí nebo úmyslně poškození zvýší nebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění. Paragraf 181b stanoví, že šesti měsíci odnětí svobody, zákazem činnosti nebo peněžitým trestem bude potrestán ten, kdo z nedbalosti způsobí a zvýší poškození životního prostředí (podle §181a) anebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění. Vyšší sazbu (až do dvou let) dostane ten, kdo takový čin spáchá proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho povolání, postavení, funkce nebo uloženou mu podle zákona. Dalším důvodem zpřísnění je čin, který trvale nebo dlouhodobě poškodí životní prostředí, k jehož odstranění je třeba vynaložit velké náklady. Saz! ba pak může dosáhnout až pěti let odnětí svobody.

Za poškozování lesa těžbou (§ 181 c) je sazba odnětí svobody až na tři roky. Paragrafy 181f-181h jsou věnovány neoprávněnému nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy.

Pro oblast odpadového hospodářství je významný § 181e trestního zákona, který se věnuje nakládání s nebezpečnými odpady. Uvádí se v něm, že pokud někdo ohrozí nebo poškodí životní prostředí tím, že v rozporu s právními předpisy ukládá, odkládá, přepravuje nebo nakládá s nebezpečnými odpady, bude potrestám odnětím svobody až na dva roky, zákazem činnosti nebo peněžitým trestem. Stejná sazba platí pro přepravu nebezpečného dopadu přes hranice státu bez oznámení nebo souhlasu příslušného orgánu, nebo za uvedení zkreslených nebo nepravdivých informací v takovém povolení. Sazba se zvyšuje při značném prospěchu z trestné činnosti nebo při opětovném činu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist