Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Čisté město je zrcadlem jeho obyvatel

31.08.2004  |  zdroj: Moderní obec  |  133× přečteno      vytisknout článek

Vzhled města napoví, jací lidé v něm žijí. V duchu této myšlenky \"nastartoval\" loni na jaře výkonný výbor pro projekt Zdravé město v jihomoravských Boskovicích přípravu projektu Čisté město je zrcadlem jeho obyvatel. Projekt se nyní už uskutečňuje.

Projekt usiluje o zlepšení životního prostředí a zároveň kvality života obyvatel. Je otevřený jak laické veřejnosti, tak odborníkům a institucím působícím na území města. \"Otevřenost projektu nám poskytuje zpětnou vazbu od občanů a podnikatelů. Široké diskuse chceme využít k postupnému odstraňování jevů, které negativně působí na čistotu a pořádek ve městě,\" vysvětluje Ing. Jaromíra Vítková, místostarostka a politička zodpovědná za projekt Zdravé město Boskovice a zároveň jedna z iniciátorů projektu.

Komunikace s veřejností

S projektem se veřejnost poprvé seznámila prostřednictvím loňského zářijového vydání Radničních listů. K širokému zapojení obyvatel mělo v říjnu napomoci veřejné projednání projektu. Setkání se však zúčastnilo jen šest osob. \"Na této nízké účasti se podepsal fakt, že ve stejnou dobu na základní škole probíhalo veřejné jednání k nové koncepci základního školství v Boskovicích. Dotazy a připomínky ohledně čistoty města se ale objevují téměř na každé komisi nebo na setkání s veřejností,\" míní místostarostka Vítková.

I přes nízkou účast občanů bylo první setkání inspirující. \"Paní místostarostka s přítomnými občany postupně probrala obsah všech osmi podprojektů. Spolu se zástupci příslušných odborů městského úřadu si zaznamenala kritické připomínky občanů, například k počtu odpadkových košů nebo kontejnerů na separovaný odpad,\" vzpomíná Zoja Malachová, koordinátorka projektu Zdravé město Boskovice. Realizace projektu začala v roce 2003, kdy společnost Eko-kom poskytla městu finanční dotaci na informační letákovou kampaň v Radničních listech. Po šest měsíců se tehdy na přílohových listech pravidelně objevovaly informace o tom, jak a proč separovat recyklovatelné složny odpadu, jak nakládat s obaly, kam je odkládat apod.\"

Účast škol

V letošním roce se do projektu zapojily i střední, základní a mateřské školy, které předložily různé projekty. Město je podpořilo na základě výběrového řízení. Školy dostaly i vaky na PET láhve a kontejnery na separovaný odpad. \"Pro děti a mládež jsme uspořádali osm exkurzí, například do třídíren odpadů či papíren zpracovávajících vytříděný odpad apod. V říjnu a listopadu se v místním tisku uskuteční další kolo osvětové kampaně o třídění odpadů. Díky spolupráci se společností Eko-kom jsme v ulicích města zvýšili počet kontejnerů na tříděný odpad. Za první čtvrtletí tak občané vytřídili o 10 tun odpadu více než ve třetím čtvrtletí loňského roku,\" dodává místostarostka.

Jak dále uvedla, projekt pomohl vedení města pojmenovat konkrétní problémy. Již v loňské turistické sezóně vzrostla četnost svozů tříděného odpadu, častěji se uklízelo ve středu města, zvýšil se počet odpadkových košů. Přitom projekt v zásadě nevyžaduje finanční náklady nad rámec rozpočtu města. Když ale vyvstane aktuální potřeba (například rozšíření počtu svozových dní v turistické sezóně), finanční prostředky je třeba operativně zvýšit. Společnost Eko-kom navíc obcím vykazujícím separaci finančně přispívá podle množství vytříděného odpadu a získané prostředky pak znovu putují do projektu.

Projekt Čisté město je stále otevřený novým partnerům. Počet zapojených organizací se blíží dvaceti. K rozvoji projektu přispívají vedle odborů městského úřadu (životního prostředí, majetkový, správní) i Český zahrádkářský svaz, Mateřské centrum, městská policie, základní a střední školy, firma svážející odpad a další.

\"Svozu odpadů, údržbě městské zeleně a čistotě města se naše město věnuje dlouhodobě, tedy nejen v rámci projektu. Na začátku letošního léta jsme opět vyhlásili již šestý ročník soutěže o nejkrásnější květinovou výzdobu balkónů - Balkón roku. Loni měla tato akce velkou odezvu obyvatel. Při procházce Boskovicemi to bylo vidět hned na první pohled, město rozkvetlo,\" konstatovala místostarostka Ing. Jaromíra Vítková.

AUTOR: Markéta Židlická


Čisté město je zrcadlem jeho obyvatel

Podprojekty a jejich cíle:

Společně s vlastníky a nájemci udržovat v čistotě chodníky, silnice, náměstí a veřejná prostranství. Výsledek: omezení prašnosti a odpadů různého původu.

Společně s vlastníky a nájemci udržovat zelené plochy. Výsledek: omezení odpadů různého původu, zvýšená úroveň zeleně.

Omezit využívání odpadkových košů k ukládání odpadů právnických a fyzických osob, a zavést důslednou kontrolu nakládání citovaných subjektů s odpady v souladu s právními předpisy.

Zjistit divoké skládky na území města i mimo město, zajistit jejich odstranění a provést opatření, která zabrání vzniku dalších skládek.

Ve spolupráci s Českým zahrádkářským svazem připravit a realizovat návrh likvidace odpadů ze zahrádkářských osad.

Zajistit, aby majitelé psů a dalších zvířat dodržovali čistotu a hygienu na chodnících, silnicích, náměstích a na plochách zeleně, a to s ohledem na občany města a hlavně děti.

Zmapovat rumištní plochy na katastrálním území města, zjistit jejich vlastníky a připravit a realizovat plán jejich údržby.

Výstavba a provoz veřejných toalet.

Kontakt pro více informací:

Ing. Jaromíra Vítková, tel.: 516 488 602, e-mail: jaromira.vitkovaboskovice.cz.Základní dokumenty, ze kterých projekt vychází:

1. Právní předpisy:

- zákon č.185/2000 Sb., o odpadech

- zákon o veřejném zdraví

- vyhláška města Boskovice o veřejném pořádku

- vyhláška města Boskovice o odpadech

2. Pasport zeleně

3. Katastrální mapy

4. Evidence sběrových nádob


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist