Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Chrání zákon potkany?

03.09.2004  |  151× přečteno      vytisknout článek

Chrání zákon potkany?

Narazit na potkany kdekoliv ve městech už není nic neobvyklého. Tyto nebezpečné přenašeče žloutenky a leptospirózy udržuje na uzdě jen pravidelná deratizace,protože jejich přemnožení může rozpoutat vlnuepidemií. V Ostrově nad Ohří na Karlovarsku však zařehtal ministerský šiml a preventivní hubení potkanů zakázal!

Městská vyhláška nařizující 2xročně deratizaci není podle Ministerstva vnitra zákonná a byla pozastavena. Jak uvedla Eva Šromová z odboru pro místní správu, smí město nařídit likvidaci potkanů pouze tehdy, pokud by se přemnožili! "Tak rozsáhlé kladení nástrah může být zbytečná zátěž pro životní prostředí a potkani se můžou stát vůči jedu odolnější," obhajuje rozhodnutí ministerstva.

Potkani k soudu

"Obecně závaznou vyhlášku o deratizaci, která se má provádět dvakrát za rok, a to vždy v květnu a v listopadu, jsme přijali již v roce 2001 a každoročně k ní připojujeme dodatek," vysvětluje starosta Ostrova nad Ohří Jan Bureš. "V roce 2001 ovšem ještě existovaly okresní úřady, které vyhlášku posvětily. Po jejich zrušení vytvořilo Ministerstvo vnitra detašované pracoviště a nás kontroluje kraj. Ministerstvo zase kontroluje, jak funguje jeho detašované pracoviště. Je to jako v Kocourkově," líčí současnou situaci. "Vždyť podle stanoviska hygieniků je lepší prevence než likvidace následků, která je navíc finančně náročnější," dodává. Pozastavení městské vyhlášky však vedení města akceptovat nehodlá, protože nebyla navržena žádná náprava. "Takže pan ministr vnitra musí podat žalobu k Ústavnímu soudu," prohlašuje Jan Bureš a s lehkou ironií dodává, že než dojde na potkany, uplyne ještě hodně vody. "Na stole už musejí mít u soudu několik metrů spisů!" Možná že ani nepřehání, protože krize, jež Ústavním soudem otřásala, byla teprve nedávno řešena jmenováním nových soudců.

Šalomounské řešení

Navzdory tomu všemu však město nehodlá boj s potkany vzdát. "Jestliže chceme deratizovat, musíme přijmout novou vyhlášku," říká starosta a dokonce nám neohroženě prozrazuje šalomounské řešení: "V září přijmeme vyhlášku, která nařídí deratizaci na listopad, ale vyvěsíme ji až v říjnu, aby nám ji ministerstvo nemohlo zaregistrovat. Obecně závazná vyhláška totiž platí až od šestnáctého dne po zveřejnění. Řekněme, že začne platit šestadvacátého října. Ministerstvo vnitra pak s námi zahájí správní řízení, vyzve nás, abychom podali vysvětlení, což nějakou dobu potrvá, a mezitím už budeme deratizovat. Stará vyhláška však zůstane v platnosti, aby o ní mohl rozhodnout Ústavní soud. Počkáme si, komu dá za pravdu."

Prevence? Jak kdy

Ostrov nad Ohří není jediné město v republice, kde se k deratizaci přistupuje dvakrát ročně. Pravidelně pololetně ji na Plzeňsku provádí firma Desinsekta. Obavy, že by preventivní hubení potkanů ohrozilo životní prostředí nebo že by se potkani stali vůči jedu odolnější, jak namítá Eva Šromová, zpochybňuje její majitel Martin Zíka: "Požerové nástrahy třetí generace nevytvářejí u potkanů rezistenci. Ani ochutnávači, které potkani vysílají jako předvoj, nevysílají po požití žádné signály. Životní prostředí nemůžou tyto nástrahy nijak ohrozit, protože jsou pokládány pouze tam, kde se nebezpeční hlodavci vyskytují. Systémová ochrana před škůdci, zejména prevence a monitorování, navíc odpovídá normám Evropské unie."

Přemnožit? Ne!

Účinné látky obsažené v nástrahách se usazují hlodavcům v játrech a zabraňují srážlivosti krve. Za 6 až 10 dnů škůdci hynou. Úhyn je bezbolestný a hlodavci nejeví známky týrání. Mrtvolky pak pracovníci firmy sbírají a odvážejí do kafilerie. "Může se samozřejmě stát, že se k nástraze dostane kočka, sežere ji, a pokud je přibližně stejné hmotnosti jako potkan, někdy uhyne. Pes nástrahu vyzvrací. Přednost má ovšem zdraví člověka a už ze zákona 258/2000 o ochraně veřejného zdraví vyplývá, že nezbytná je především prevence," zdůrazňuje Martin Zíka a současně varuje: "Nelze nechat potkany přemnožit! V některých případech je pak nutné zastavit v podnicích provoz. Přemnožená zvířata se navíc stěhují na jiná místa; a to ani nemluvím o vysokých finančních nákladech na jejich likvidaci."

Potkaní mutanti

"Byl velký jako kočka, rezavý avyskočil na mě zklozetové mísy. Umlátila jsem ho pantoflem, ještě teď je mi z toho špatně," barvitě líčí své setkání s potkanem Marie Záleská z Prahy 8. Bydlí se dvěma malými dětmi v přízemním bytě a z potkanů má hrůzu. "Klidně se promenují u popelnic, posledně jeden panáčkoval dokonce u tramvajové zastávky plné lidí." Podle Martina Zíky se takhle krotce chovají zejména potkani, kteří požili nástrahu. To ovšem neznamená, že nedovedou být agresivní. "Když je zvíře zahnáno do kouta a cítí se v ohrožení života, může vyskočit až sedmdesát centimetrů a kousnout," říká o jinak celkem plachém hlodavci. O existenci obřích mutantů, kteří se údajně objevují na různých místech republiky (rezaví a bělošedí potkani byli před časem spatřeni také v Ústí nad Labem), však Martin Zíka pochybuje. "S laboratorními potkany, kteří jsou bílí, či s potkany chovanými jako domácí mazlíčci se divoce žijící populace nekříží. Pokud se takové zvíře mezi nimi objeví, zpravidla ho zabijí." Bílí agresivní mutanti s červenýma očima se podle francouzského deníku Le Figaro objevili v Antibes na jihu Francie. Zaplavili ulice města a vytlačují i původní potkaní populaci. Za jejich rozšíření prý můžou nezodpovědní chovatelé, kteří je vyhazují na ulici. Potkani přežívají, přizpůsobují se a vytvářejí kolonii otrlých bojovníků. I když domácí potkaní mazlíčci zakoupení v prodejnách drobného zvířectva žádné choroby nepřenášejí, podle veterináře Jeana Cocharda se ve "vyhnanství" můžou od divokých potkanů snadno nakazit a změnit se v časovanou bombu.

Vyhrají potkani?

I když strach má velké oči a lidé při popisování svých setkání s potkaními mutanty možná poněkud přehánějí, tyto tvory nelze podceňovat. Jsou inteligentní a jejich svět má pevný řád. Společensky nejlépe jsou na tom nejchytřejší alfy, nejhůř gamy, které vykonávají podřadné práce a jsou vysílány jako ochutnávači. Když potkan gama po slupnutí potravy uhyne, ostatní se jí už nedotknou. Kromě pekáren, mlékáren a mnoha dalších, zejména potravinářských provozů milují sídliště. Lákají je odpadky povalující se u popelnic, nepořádek a špína. Ani naše metropole se nemůže čistotou příliš chlubit a potkana lze potkat dokonce i v atraktivním centru města. Podle odhadů připadá jeden potkan na jednoho obyvatele, v Praze jich tedy může žít něco přes milion. Za deratizaci 10 městských částí zaplatil magistrát v minulém roce přes 2 miliony a letos bude válka s hlodavci pokračovat, protože se na některých místech naší metropole zřejmě přemnožili. A jak dopadne "válka" Ostrova na Karlovarsku s ministerskými úředníky? Jak rozhodne Ústavní soud? Budou mít navrch bojovníci za potkany, nebo ochránci zdraví obyvatel? V našem kocourkovském státě to lze předvídat jen těžko.

DAGMAR MORENOVÁ

Potkan (Rattus norvegicus)

je hlodavec šedohnědé barvy se silným, lysým, šupinatým ocasem nepřesahujícím délku těla. Samice je březí22 až 24 dní, mívá 5 vrhů za rok a v jednom může být dokonce 10 mláďat. Tělesná hmotnost samců se pohybuje v rozmezí 300až 500 g, u samic většinou nepřesáhne350 g. Za původní oblast výskytu se považuje východní Asie, konkrétně Mandžusko. Odtud se potkani rozšířili po celé Asii a později migrovali do Evropy. Jsou to výborní plavci (uplavou vjednom zátahu až 800 metrů) a dodnes si ponechali vázanost na vlhké prostředí. Vytvářejí velká společenství se složitou hierarchickou organizací rodin. Vlastní prostor označují pachovými značkami a tím vytvářejí územní hranice mezi jednotlivými sociálními skupinami. Jejich aktivita se zvyšuje vpodvečer a v noci. Dožívají se zhruba 2 let.

Zdroj: Květy


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist