Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Výzva k předkládání projektů LIFE na rok 2005

16.09.2004  |  zdroj: MŽP  |  124× přečteno      vytisknout článek

Výzva k předkládání projektů LIFE na rok 2005

Program LIFE je finanční nástroj Evropské unie k zabezpečování požadavků v oblasti ochrany přírody a životního prostředí. Obecným cílem programu LIFE je přispět k implementaci, zdokonalení, rozvoji politiky a legislativy v oblasti životního prostředí (dále ŽP), obzvláště s ohledem na integraci otázek životního prostředí do jiných politik a dosažení trvale udržitelného rozvoje.
Hlavní internetový odkaz je www.europa.eu.int/comm/environment/life/home.htm
LIFE se skládá ze 3 základních tématických s vlastní finanční alokací:
I. LIFE – Příroda ( Nature ) - přispívá k implementaci směrnice Rady 79/404/EHS, o zachování volně žijícího ptactva; směrnice Rady 92/43/EHS, o zachování přirozených stanovišť a divoké fauny a flory a zvláště k rozvoji evropské sítě NATURA 2000.
Je určen pro: - projekty na ochranu přírody
- doprovodná opatření Opatření hodnotící a monitorující projekty. Rozšiřuje obecné povědomí o projektu.
Jedná se o spolufinancování projektů. Max. 50% na projekty k ochraně přírody a 100% na doprovodná opatření. Výjimečně jej lze zvýšit až na 75% u projektů týkajících se prioritních přirozených stanovišť a prioritních druhů ve smyslu výše uvedených směrnic.
II. LIFE – Životní prostředí ( Environment ) přispívá k rozvoji inovativních a integrovaných technik i metod a k prohloubení rozvoje politiky EU v oblasti ŽP. Zaměřuje se zvláště na začlenění ohledů na ŽP do rozvoje využívání půdy a územního plánování; prevenci vlivu ekonomické činnosti na ŽP; prevenci tvorby a recyklaci odpadů a snížení vlivu výrobků na ŽP. V rámci tohoto vymezení je dále definováno množství prioritních oblastí environmentální politiky.
Je určen pro: - demonstrační projekty
- projekty, které jsou přípravou k vývoji nových akcí a nástrojů v oblasti ŽP
- doprovodná opatření
Finanční příspěvek je nejvýše 30 % nákladů u projektů, které mají potenciál vytvořit ( budoucí ) příjem nebo snížit provozní náklady, a nejvýše 50 % u ostatních projektů.
III. LIFE – Třetí země ( Third countries ) není relevantním pro Českou republiku. Týká se zemí mimo EU.

Předkládání návrhů projektů v rámci programu LIFE
Návrhy projektů mohou být předkládány všemi právními subjekty z členských států EU. Projekt předkládá jen 1 žadatel, ale i ve spolupráci s 2 či více partnery. Výhodou může být i mezinárodní charakter. V úvahu se bere jejich proveditelnost a náklady.
Předkládání návrhů projektů v rámci programu LIFE III pro rok 2004:
Návrhy jsou předkládány Komisi prostřednictvím MŽP ČR. Termín pro předkládání žádostí pro rok 2004 se váže na prodloužení účinnosti nařízení č. 1655/2000, týkající se instrumentu LIFE. Předpokládaný termín pro podávání žádostí.
- LIFE : do 30. září 2004 ( MŽP ČR )
Monitorování projektů
Každý projekt musí zaslat Komisi a na žádost i členskému státu technickou a finanční zprávu o postupu prací a po skončení projektu zprávu závěrečnou. Formu a obsah zpráv určuje Komise. Na zaslání příslušné dokumentace je vázáno postupné uvolňování prostředků dotace. Každý projekt podává průběžné měsíční zprávy o plnění a realizaci projektu.
Novelizace nařízení – prodloužení III. etapy
Nařízení nyní prochází novelizací. Mělo by jít o prodloužení etapy LIFE III. o 2 roky, tj. do 31.12. 2006. Má vněm být zahrnuta i výzva k prodloužení programu LIFE do čtvrté etapy, nebo vytvoření obdobného instrumentu úzce zaměřeného na ŽP po roce 2006. Celkový předpokládaný rozpočet na roky 2005 a 2006 má činit 335,6 mil. EUR pro všechny podprogramy.

Odkazy


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist