Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

14.10.2004  |  129× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Jared Diamond: Třetí šimpanz - Vzestup a pád lidského rodu
Kniha významného zoologa a fyziologa, oceněná cenou za popularizaci, odhaluje základy lidské civilizace. Přestože lidé sdílejí 98 % genů společně se šimpanzi, vyvinuli se do něčeho podstatně odlišného. Autor hledá odpověď na to, jak nám ona 2 % našich genů umožnila vyvinout civilizaci, náboženství, rozvinout jazyky, umění a vědu a nabýt schopnost zničit všechny tyto vymoženosti ze dne na den. Srovnává vlastnosti lidské kultury s analogickými jevy u ostatních živočichů. Nejcennější částí knihy je ekologicko-ekonomicko-lingvistická analýza úspěšnosti indoevropských etnik v historii dobývání světa.

MŽP: OBCHODOVÁNÍ S POVOLENKAMI ZŘEJMĚ ZAČNE V ČESKU POZDĚJI
Obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů začne fungovat v České republice zřejmě se zpožděním a ne k 1. lednu, jak předpokládá Evropská unie. Vedoucí oddělení změny klimatu ministerstva životního prostředí Tomáš Chmelík to naznačil na úterní energetické konferenci. Česká republika musí před spuštěním systému přijmout zákon a především Evropská komise musí schválit český plán na rozdělení povolenek. Ten přijala vláda teprve před týdnem. Podle náměstka ministra životního prostředí Tomáše Novotného by mohla mít Česká republika přijaty a schváleny potřebné dokumenty a normy do konce února. K harmonogramu měl však výhrady vedoucí oddělení strategie společnosti ČEZ Ivan Novák, podle kterého je i tak představa ministerstva příliš optimistická.

VSETÍN - Desetimiliónovou dotaci od Státního fondu životního prostředí na tendrovou dokumentaci k projektu Čistá řeka Bečva získalo Sdružení obcí mikroregionu Vsetínsko. Devadesát procent, tedy 9 miliónů, obdrží ještě v letošním roce.
"Sdružení obcí nechalo zpracovat na tento projekt tendrovou dokumentaci, která stála 26 miliónů korun. Tato částka byla uhrazena z prostředků obcí mikroregionu," uvedl vsetínský místostarosta a předseda sdružení Jaromír Kudlík. Tendrová dokumentace je určena pro účastníky výběrového řízení, kteří podle ní zpracovávají svou cenovou nabídku.
V rámci projektu Čistá Bečva, vyčísleného na 1,5 miliardy korun, má být postavena kanalizační síť i s čistírnami odpadních vod v patnácti obcích a městech Vsetínska.

Blansko Do Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se do tří let vrátí pastevectví. Přibližně stohlavé stádo ovcí by se mělo časem popásat na obnovených pastvinách mezi Vilémovicemi, Lažánkami a Ostrovem u Macochy v severní části krasu. Návrat pastevectví umožní ekologický projekt obnovy takzvaných teplomilných stanovišť v chráněné lokalitě. "Projekt přijde na 17 milionů korun. Většinu nákladů zaplatí Evropská unie. Cílem je v první řadě obnova oblasti, na kterých žijí teplomilné rostliny. Jsou to louky a pastviny zarostlé křovím a stromy,"řekl včera Václav Izák z ekologické organizace Pozemkový spolek Hády, v níž projekt vznikl. Pastevectví mělo v krasu dlouhou tradici. Dovážená levná vlna je ale před lety zlikvidovala. Pastviny a louky zarostly. Keře a další náletové dřeviny, jako akát, jasan nebo smrk tak připravily o životní prostor teplomilné rostliny, z nichž mnohé patří k velmi vzácným. Situaci by měla změnit obnova luk. Projekt zahrnuje nejen oblast krasu, ale také jeho nejbližší okolí. Bude se pracovat například v okolí lomu Hády nebo v údolí Říčky v jižní části chráněné lokality. "V údolí budou práce asi nejrozsáhlejší,"uvedl Izák. Vysvětlil, že na obnovených loukách v jižní části krasu nebude možné obnovit pastevectví. Počítá se ale s tím, že obnovené louky budou pravidelně koseny. Spolek získal i čtyři miliony korun na výkup pozemků v okolí hádeckého lomu. Vlastní je společnost Cementárna Mokrá.

Třebíč První ročník Ekofóra na téma Trvale udržitelný rozvoj pořádá Katolické gymnázium v Třebíči. S nápadem na jeho zorganizování přišla pedagožka Miriam Dufková. "Na gymnáziu učím od loňského roku nepovinný předmět ekologická výchova a využila jsem možnosti požádat o grant na zorganizování Ekofóra,"říká. Třídenní akce začne ve čtvrtek 14. října přednáškou Pavla Nováčka o Strategii udržitelného rozvoje. Nováček přednáší na katedře životního prostředí Univerzity Palackého v Olomouci a je autorem řady knih o ekologii. Páteční i sobotní program Ekofóra se ponese ve znamení studentské debaty na dvě témata: Ochrana ohrožených živočišných druhů by měla mít přednost před zájmy lidskými a Světové společenství by mělo zamezit dalšímu odlesňování Amazonského deštného pralesa. Diskuse je určena pro studenty všech třebíčských středních škol.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist