Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Hodnocení II. Konference ČR k UR

25.10.2004  |  125× přečteno      vytisknout článek

Hodnocení II. Konference ČR k UR

V Domě kultury Liberec proběhl ve dnech 14. a 15. října 2004 ojedinělý typ konference v České republice. Jednalo se o II. ročník Konference udržitelného rozvoje v ČR.   

Konferenci uspořádal a organizačně připravil resort rozvoje Libereckého kraje pod záštitou Rady vlády pro udržitelný rozvoj ČR a ve spolupráci s Rozvojovým programem OSN (UNDP OSN), Národní sítí Zdravých měst České republiky a Českou asociací pro udržitelný rozvoj ČR.

Konference nebyla určena pouze odborníkům. Široké laické veřejnosti se naskytla možnost seznámit se zde s rozmanitou škálou problematik, které udržitelný rozvoj tvoří. Na konferenci vystoupili z jednotlivých odborností špičkoví přednášející  ČR. Dozvěděli jsme se zde mj. co je to občanská společnost, jaký je její nejnovější stav v České republice, co je to strategické vládnutí, co znamená pojem Místní agenda 21, proč ji na úrovni obcí a měst zavádět a jak na to. Seznámeni jsme byli nejen s klady a zápory synergie pilířů udržitelného rozvoje, s budoucností ČR coby sociálního státu, se strategií udržitelného rozvoje zdraví v ČR, s návrhem ekologické daňové reformy a nového stavebního zákona, ale také s indikátory udržitelného rozvoje.

Cílem konference nebylo jen přiblížení odborných pojmů z této sféry nám všem, ale také zahájení popularizace udržitelného rozvoje. Přispěla k tomu nejen svými doprovodnými diskusními fóry, ale také nastartováním grafického ztvárnění udržitelného rozvoje a jeho medializace. Na konferenci jsme byli seznámeni i se soutěží k udržitelnému rozvoji, která je během listopadu připravována pro žáky libereckých škol. 

Konference se zúčastnilo 125 účastníků z řad zástupců obecních samospráv, nevládních organizací, odborných kruhů, podnikatelských subjektů a škol. Dle vyplněných formulářů ke zjištění spokojenosti účastníků s průběhem konference vyplývá, že všichni zúčastnění si přejí pokračování široké diskuse nad problematikami udržitelného rozvoje i v roce 2005 a to formou třetího ročníku konference. Z dotazníků vyplynula celková spokojenost jak s odbornou náplní, tak s organizací konference. Drobné nedostatky, na které bylo upozorněno, je možné bez problémů odstranit.   

Závěrem celé konference byly přítomnými odhlasovány Závěry a doporučení z konference za účelem dalšího řešení realizace principů udržitelného rozvoje v dennodenní praxi. Přijatá doporučení  budou přes členy Rady vlády pro udržitelný rozvoj, přes Národní síť Zdravých měst a přes poslance Libereckého kraje předána Vládě ČR a Parlamentu České republiky. S jejich zněním se lze seznámit na webových stránkách Libereckého kraje www.kraj-lbc.cz v podadresářích:  udržitelný rozvoj – konference UR – závěrečná doporučení. 

Sbíráním postřehů a námětů z II. ročníku konference již začínáme pracovat na přípravě ročníku III. Rádi bychom ho již více zaměřili na konkrétní praktické výstupy a projekty pro všechny občany. Ukončil rozhovor pan František Gábor , člen Rady Libereckého kraje.

Kontakt pro další informace:

RNDr. Jiřina Vargová (odbor rozvoje kraje)

Tel.: 485 226 576

e-mail: jirina.vargova@kraj-lbc.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist