Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

25.10.2004  |  124× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Lidé plení planetu, jejich spotřebě Země nestačí
Světový fond pro ochranu přírody (WWF) včera zveřejnil zprávu, podle které lidé plení svoji planetu. Spotřebovávají totiž o pětinu víc přírodních zdrojů, než je Země schopna zase nahradit.
Výpočty WWF například ukazují, že průměrná spotřeba pro jednoho člověka je 2,2 hektaru půdy s přírodními zdroji, zatímco skutečně je k dispozici pouze 1,8 hektaru. Alarmující je také poptávka po surovinách, jako jsou uhlí, plyn a ropa. Podle WWF se jejich spotřeba od roku 1961 zvýšila sedmkrát.

Na opačné straně zeměkoule budou v následujících dnech pobývat dvě senátorské delegace. Do Austrálie se včera vypravili senátoři z výboru pro regionální rozvoj a životní prostředí. Zástupci hospodářského výboru v čele s místopředsedou Senátu Ladislavem Svobodou (ČSSD) v neděli odcestují do Vietnamu. Obě cesty v závěru nynějšího volebního období jsou dvanáctidenní.
Australská mise má stát 600 tisíc korun

Rada EU dosáhla politické dohody ohledně navrhované směrnice, jejímž cílem je minimalizovat negativní environmentální dopady vyplývající z nakládání s odpadem z těžebního průmyslu. Tato směrnice by měla zabránit znečištění půdy a vod, které vzniká ukládáním odpadu na haldy a do vodních nádrží, což jsou dvě nejčastější metody. Zvláštní důraz je kladen na dlouhodobou stabilitu takovýchto zařízení určených pro tento odpad, čímž mají být minimalizovány důsledky možných havárií.

Evropská komise zaslala formální oznámení 18 členským státům, včetně České republice, s požadavkem na transpozici směrnic o vnitřním trhu s elektřinou a plynem (č.2003/54/ES a 2003/55/ES) do národních legislativ. Tyto dvě směrnice jsou základem pro otevření trhu s elektřinou a plynem v EU, přičemž stanovují svobodnou volbu výběru dodavatele v případě průmyslových odběratelů od 1. července 2004, u domácích spotřebitelů pak od 1. července 2007.

Evropská komise schválila finanční balíček určený na boj s nemocemi zvířat v EU. Rozpočet se soustředí na potírání přenosných spongiformních encefalopatií (TSE) a řadu dalších zvířecích nemocí, které mají vliv na zdraví zvířat a lidí. K dispozici budou prostředky ve výši 188 mil. EUR.

CHLÓR UŽ NEBUDE PROJÍŽDĚT ÚSTÍM
Ústeckou Spolchemii opustila poslední železniční cisterna s chlórem. K zastavení vývozu se společnost zavázala po letošních haváriích. Veškerý vyrobený chlór, v bezpečnostní zprávě podniku uvedený jako jedno z největších rizik, by měla firma spotřebovat. Poslední cisterna směřuje k rakouskému zákazníkovi. Mezi odběratele chlóru patřily chemické koncerny jako BASF a další ve střední a západní Evropě. Kontrakty na jeho prodej Spolchemie v tomto týdnu ukončila.

ANNAN SE OSOBNĚ KLONÍ K TERAPEUTICKÉMU KLONOVÁNÍ
Generální tajemník OSN Kofi Annan se v New Yorku vyslovil pro možnost terapeutického klonování lidských zárodků a využívání kmenových buněk pro léčení degenerativních chorob. S novináři o tom hovořil krátce poté, co právní výbor Valného shromáždění OSN zahájil dvoudenní debatu o návrhu mezinárodní dohody o klonování. Výbor zvažuje dva návrhy rezolucí. První, předložený Kostarikou a podporovaný Spojenými státy, zakazuje biologické kopírování lidských bytostí z jakéhokoliv důvodu, zatímco druhý, jehož autorem je Belgie, povoluje klonování pro terapeutické účely. O rezolucích se mělo debatovat ve Valném shromáždění již loni, ale členské státy se tehdy kvůli ostrým sporům a emotivnímu náboji tématu rozhodly jejich projednávání odložit.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist