Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Výsledky sběru odpadů na sběrných střediscích v Brně za rok 2003

07.12.2004  |  135× přečteno      vytisknout článek

Výsledky sběru odpadů na sběrných střediscích v Brně za rok 2003

Sběrná střediska odpadů

Společnost SAKO Brno, a. s. je statutárním městem Brnem pověřena zajišťováním odvozu a využitím odpadů ze sběrných středisek odpadu v jednotlivých městských částech. Sběrná střediska odpadů jsou budovány za účelem třídění velkoobjemového odpadu (nábytek, televizory, chladničky, trámy, větve, stavební odpad, pneumatiky a další), který běžně nelze uložit do sběrných nádob, současně slouží k separaci využitelných složek komunálního odpadu (textil, PET, fólie, papír, sklo, železné a neželezné kovy, baterie) a k separaci nebezpečných odpadů (akumulátory, zbytky barev a ředidel, zářivky, léčiva a další). Zároveň dochází k omezování tvorby nelegálních skládek i ke zlepšení estetického vzhledu městských částí (odstranění nevhodných velkoobjemových kontejnerů v občanské zástavbě, které mohou být i zdrojem znečištění). Občané mohou odkládat odpad do 50 kg zdarma, nad 50 kg a odpad drobných podnikatelů je odebírán za úhradu dle platného ceníku města Brna, vybrané částky jsou provozovateli převáděny na účet statutárního města Brna.

Ve sběrných střediscích a v rámci sběrových dnů bylo v roce 2003 na celém území města Brna sesbíráno celkem 22 177 t odpadu, z toho využitelných složek: 1 245 t železného šrotu, 624 t papíru, 55 t skla, 55 t PET lahví, 12 t polystyrenu, 194 t ledniček, 180 t televizorů, 106 t pneumatik a 6 226 t zeminy a stavení sutě.

Brně se začalo s provozem prvních sběrných středisek odpadu v r. 1995 a k 1.1.2004 jich na území města Brna fungovalo 47, které provozuje 8 různých provozovatelů.

ZDROJ: www.sako.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Komentář k příspěvku
Informace je dost zavádějící, protože hovoří pouze o sběrných střediscích, což je pouze jeden ze dvou systémů separovaného sběru - a to právě pokud jde o PET láhve, které tvoří největší podíl použitých obalových plastů - ten nejmenší. Informace by měla znít takto:
V roce 2003 bylo v obou sběrných systémech Brna (sběrné kontejnery před hypermarkety a sběrná střediska odpadu (SSO) vyseparováno celkem 363,78 tun PET lahví. Nárůst tedy činí oproti roku 2002 v absolutních jednotkách 61,07 tun/rok, v procentech je nárůst 20,17%. I přes tento velmi positivní výsledek zůstává obrovské množství (zhruba 80%) použitých PET lahví nevytříděno jako odpad v kontejnerech na komunální odpad, odpadních koších a pohozeno ve městě a v přírodě. Podrobný přehled o výsledcích sběru PET lahví najde zájemce na http://www.petrecycling.cz/pet_bm.htm
Sběr PET lahví spolu s ostatními obalovými plasty, jak je praktikován v mnoha našich obcích v Čechách (podle u nás EKO-KOMem okopírovaného německého DSD) je naprostý nesmysl. PET láhev o hmotnosti 40 gr nelze srovnávat s obalovými plasty jiných druhů, v naprosté většině podstatně lehčími (srovnejte si s přehlednou tabulkou na http://www.petrecycling.cz/pet-pryskyrice.htm ).
vloženo: 07.12.2004 10:39     vložil: Ing. Jiří Nezval Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist