Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zeleň ve městě Brně

08.12.2004  |  129× přečteno      vytisknout článek

Zeleň ve městě Brně Zeleň ve městě

Arboretum

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy zemědělské univerzity v dnešní podobě existuje od roku 1967. Jsou zde soustředěny zejména byliny a dřeviny důležité pro zemědělskou praxi a dekorativní rostliny významné pro výuku zahradnictví. Celek doplňují vodní plochy se stylizovaným potůčkem a zahrada pro nevidomé a handicapované návštěvníky. Botanická zahrada a arboretum slouží výhradně studijním účelům, celý rok se zde pořádají četná odborná sympozia. Pro veřejnost je areál otevřen pouze v době konání pravidelných výstav. Jarní výstavu kosatců a expozici Barvy podzimu doplňuje zpravidla ještě jedna akce - například výstava orchidejí.

Adresa: Zemědělská 1, tel. 420 545 223 606

Botanická zahrada

Zahradu, umístěnou v areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, založil v roce 1922 profesor J. Podpěra. Přestože díky umístění v rušném centru města byla dlouho považována za provizorium, její stěhování se nikdy neuskutečnilo. Chloubou botanické zahrady jsou zejména skleníky s fontánami a kamennými kompozicemi. Zahrada prezentuje přehledně uspořádané vegetační skupiny, především z jižní Moravy.

Adresa: Kotlářská 2, tel. 420 541 129 397

Denisovy sady

Park s pramenem a kolonádou, začleněný do souboru terasových zahrad pod Petrovem, vznikl po zboření městského opevnění. Tuto událost připomínají zbytky středověkých hradeb. Mramorový obelisk z roku 1818 byl vztyčen jako díkůvzdání po ukončení napoleonských válek.

Adresa: Brno - centrum

Holedná a Hobrtenky

Zalesněná oblast mezi městskými čtvrtěmi Kohoutovice, Jundrov a Bystrc patří k nejmalebnějším a nejpůvabnějším oblastem brněnských příměstských lesů. Místo zvané Jezírka spíš připomíná lázeňský park s lavičkami a pramenem. Ideální cíl pěších a cyklistických, v zimě pak lyžařských výletů je z části oplocen a slouží také jako obora. Zejména v okolí jundrovské hájenky tak může pozorný návštěvník zahlédnout muflony, daňky a srny.

Adresa: Brno - Kohoutovice, Jundrov, Bystrc

Lužánky

Přírodní anglický park o rozloze téměř 20 ha přímo v centru města vznikl z bývalé jezuitské klášterní zahrady v roce 1787; původně býval v těchto místech lužní lesík s hospodářským dvorem. V restauračním pavilonu, postaveném v roce 1854 dle návrhu architekta L. Förstera, sídlí Centrum volného času.

Adresa: Brno - centrum

Mariánské údolí

Romantické údolí a zároveň přírodní rezervace, bezprostředně navazující na CHKO Moravský kras. Velké rybníky, dlouhé lesní cesty, vápencové skály i stará hradiště na vysokých kamenných ostrozích jsou po celý rok ideálním cílem vycházek a cykloturistických vyjížděk, v létě vyhledávaným místem ke koupání, v zimě k výletům na běžkách.

Adresa: Brno - Líšeň

Sady pod Špilberkem

Zdejší městský park vznikl až v druhé polovině 19. století poté, kdy Špilberk ztratil vojenský význam. Sady bývají dějištěm sportovních klání a řady společenských a kulturních akcí.

Adresa: Brno - centrum

Stránská skála

Národní přírodní památka s vzácnou vápencovou květenou a řadou dalších chráněných druhů rostlin nejenže patří k nejpozoruhodnějším brněnským přírodním památkám, ale je zároveň jedním z nejvýznamnějších paleontologických nalezišť. Na osamoceném ostrůvku jurských vápenců se našly kosti pravěkých zvířat a také jednoduché kamenné nástroje prvních obyvatel, kteří se kdysi v brněnské kotlině usadili. Stránská skála je volně přístupná po celý rok.

Adresa: Brno - Slatina

ZDROJ: www.brno.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
STRANSKA SKALA STAVBY NA ČERNO
JAKO JEDINÉ, Z MALA MIST,KDE SE DÁ VYJIT S RODINOU NA NEDĚLNI VYCHAZKU PATŘÍ I STRÁNSKA SKALA VE SLATINE.JSEM RODILÝ BRNÁK,A DOST MI ZALEŽÍ NA ZACHOVÁNÍ RAZU KRAJINY A DOSTI MĚ VYVÁDÍ Z MÍRY,KDYŽ V STÁTEM CHRÁNĚNÉM KRAJINÉM UZEMÍ SE PROHANÍ MLADÍCI NA MOTORKACH, NEBO SE TAM VOZÍ MATERIAL NA STAVBA CHAT CI REKREAČNÍCH ZAŘÍZENÍ,,KDYŽ BY SE CHOVAL KAŽDÝ,TAK JAK SE CHOVÁ K PRIRODĚ MALA VETŠINA LIDÍ,NEBYLO BY NUTNÉ ZAKOPAVAT O PLASTOVÉ LÁHVE ,VYVÁŽENÝ ODPAD LIDOVĚ ŘEČENO BORDEL.. NEVIM ZA CO JSOU ŮŘEDNÍCI PLACENÍ. JEN NA TO,ABY SI ODSEDĚLI SVYCH OSM HODIN V KANCELÁŘI??? BYLO BY DOBRÉ SE ZAMYSLET KAM TO SMĚŘUJE A KAM TO BUDE POKRAČOVAT,AZ TAM KDE JE NEJVYŠŠÍ BOD NA SKALE BUDE STÁT NĚJAKA CHATIČKA NEJAKÉHO VLIVNÉHO PODNIKATELE, A POVEDE K NI ASFALTOVÁ CESTA, TO UŽ BUDE POZDĚ SE PTÁT PROČ ??????????????
vloženo: 31.03.2005 18:57     vložil:  ZETOR Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist