Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Projekt odpadové hospodářství Brno

08.12.2004  |  160× přečteno      vytisknout článek

Projekt odpadové hospodářství Brno

Popis projektu

Zpřísněné legislativní a technické požadavky na provoz zařízení pro energetické využívání odpadů se rozhodla naše společnost řešit zásadní přestavbou a modernizací, která zabezpečí komplexní nakládání s komunálními odpady jak ve městě Brně, tak především v Jihomoravském kraji a naplní požadavek na materiálové a energetické využívání odpadů a omezení skládkování biologicky rozložitelných odpadů.

Úkolem naší společnosti je v předstihu přijmout taková opatření, aby se naše zařízení i nadále mohlo svými environmentálními parametry řadit mezi evropské technologické celky, které mají za cíl pozitivně působit na životní prostředí a jsou v souladu s nejnovějšími technologickými poznatky (BAT).

Cíle projektu "Odpadového hospodářství Brno":

  1. Zajištění legislativních požadavků EU, zejména
    1. směrnice EU o spalování odpadu,
    2. směrnice EU o omezení skládkování komunálního odpadu,
    3. směrnice EU o obalech.
  2. Vybudování centra využití odpadu v rámci Jihomoravského kraje- realizace projektu tvoří základní pilíř koncepce nakládání s odpady Jihomoravského kraje
  3. Vytvoření podmínek pro dlouhodobou provozně-ekonomickou stabilitu společnosti
  4. Zlepšení environmentálního profilu společnosti

Z hlediska technologického spočívá projekt v realizaci několika opatření směřujících k naplnění výše zmíněných cílů.

Rekonstrukce spalovenských kotlů

Místo stávajících tří kotlů s válcovými rošty, budou instalovány dva nové moderní robustní kotle s posuvnými rošty, které zajistí optimální provozní podmínky a kvalitativní parametry procesu spalování odpadu. Výměnou kotlů dojde i ke změně parametrů produkované páry ze současných 1,47 MPa, 220°C na vyšší parametry 4 MPa, 400°C.

Instalace parní odběrové turbíny

Opatření spočívá v realizaci řešení, které zajistí efektivní využití uvolněné tepelné energie. Parní odběrová turbína se vzduchovou kondenzací je navržena s výkonem 16 MW s předpokladem dodávek elektrické energie do rozvodných sítí, dále pak pro potřeby DPmB, a.s. a TS, a.s. Redukovaná pára bude využita pro vlastní spotřebu a pro dodávky do centrální sítě CZT.

Vybudování dotřiďovací linky

Tato část projektu bude sloužit k dotřídění vyseparovaných složek komunálního odpadu. Jedná se především o sklo, papír a PET s cílem dosažení vysokých jakostních parametrů těchto složek v souvislosti s kladenými požadavky na kvalitu ze strany odběratelů těchto druhotných surovin.

Modernizace škvárového hospodářství

Oblast škvárového hospodářství bude vybavena novým systémem třídění škváry a zařízením pro separaci železa a hliníku. Záměrem společnosti je zajištění takových vlastností škváry, která bude vhodná k následnému využití jako výrobek např. materiál ke stavebním účelům.

Na projekt "Odpadové hospodářství Brno" byla ve spolupráci se Statutárním městem Brnem zpracována žádost o dotaci z programu EU ISPA. Přípravné práce spojené s realizací projektu byly zahájeny v roce 2001.

Řídící výbor komise EU schválil na svém zasedání ve dnech 12.-13.listopadu 2003 poskytnutí finanční dotace ve výši 68% z celkové hodnoty plánované investice společnosti SAKO Brno, a.s. na realizaci projektu "Odpadové hospodářství Brno" z předvstupního programu EU ISPA (Instrument For Structural Policies For pre-accession ). Dne 12. 3. 2004 bylo podepsáno Finanční memorandum.

Na základě dostupných informací se jedná o třetí finančně nejnáročnější projekt ze všech kandidátských zemí, který byl v rámci programu ISPA odsouhlasen za dobu existence tohoto předvstupního nástroje EU.

Nástroj předvstupních politik ISPA je jedním z finančních nástrojů Evropského společenství, který byl vytvořen na pomoc deseti kandidátským zemím střední a východní Evropy při jejich přípravě na vstup do EU v oblasti životního prostředí a dopravy v letech 2000-2006.

Program ISPA je realizován v součinnosti s dalšími programy společenství, které byly vytvořeny na podporu procesu rozšíření EU (např. PHARE a SAPARD).

Časový harmonogram předpokládá zahájení stavebních prací na počátku roku 2005.

Celková hodnota investice představuje částku cca 2,2 mld. Kč, to znamená, že příspěvek z programu EU ISPA činí cca 1,5 mld. Kč.Zbývající hodnota projektu bude financována ze sdružených zdrojů Statutárního města Brna, SFŽP a z vnitřních zdrojů společnosti.

Záměrem společnosti je uvedení nového zařízení do zkušebního provozu ke konci roku 2006.

Současný provoz brněnské spalovny je v souladu se stávajícími předpisy ČR a EU platnými až do konce roku 2005. Provedením rekonstrukce a modernizace bude splňovat i zpřísněné limity a podmínky pro spalování odpadů, které nabudou účinnosti po roce 2005.

ZDROJ: www.sako.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist