Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Strategie udržitelného rozvoje připravena

09.12.2004  |  zdroj: MŽP  |  125× přečteno      vytisknout článek

Strategie udržitelného rozvoje připravena

Strategie udržitelného rozvoje České republiky [1], jejíž přípravu koordinovala Rada vlády pro udržitelný rozvoj [2], bude jedním z témat zítřejšího jednání vlády. Propracovaný systém nejrůznějších indikátorů umožní veřejně kontrolovat, zda a nakolik se daří úřadům směřovat k udržitelnému rozvoji země [2]. Zpracování Strategie bylo jednou z priorit ministra životního prostředí Libora Ambrozka.

 

„Pokud se Strategií budou tato i následující vlády řídit, povede nejen k lepšímu životnímu prostředí, ale i modernější a konkurenceschopné ekonomice. Rada vlády pro udržitelný rozvoj, která byla na můj návrh vytvořena, bude dohlížet na to, aby jednotlivé resortní koncepce či návrhy významných zákonů nebyly s přijatou Strategií v rozporu. Navíc Strategie bude průběžně vyhodnocována, první hodnotící zprávu by měla vláda dostat na stůl koncem  roku 2005,“ komentuje návrh ministr Ambrozek. 

 

Cíle Strategie jsou formulovány v šesti tématických kapitolách: Ekonomický pilíř; Environmentální pilíř; Sociální pilíř; Výzkum a vývoj, vzdělávání; Evropský a mezinárodní kontext; Správa věcí veřejných.

 

Mezi cíle Environmentálního pilíře byly přejaty některé konkrétní závazky - například z Plánu odpadového hospodářství ČR cíl dosáhnout 50% míry materiálového využití komunálního odpadu do roku 2010. Strategie počítá v souladu s Národním programem snižování dopadu změny klimatu i s poklesem emisí oxidu uhličitého, které by měly do roku 2020 klesnout na 8,7 tuny na obyvatel a rok.

 

K dalším významným cílům v oblasti životního prostředí patří  nepřekračování imisních limitů a národních emisních stropů látek znečišťujících ovzduší, průběžné zlepšování druhové skladby i věkové a prostorové struktury lesů s cílem blížit se postupně přírodě blízkému stavu, soustavné zvyšování biologické rozmanitosti, zastavení plošné a prostorové redukce ekosystémů a stanovišť planě rostoucích rostlin a volně žijících živočichů.

 

Poznámky:

 [1] Základní časový horizont strategie je rok 2014, některé úvahy a cíle však míří až do roku 2030,  případně i za něj.

[2] Rada vlády pro udržitelný rozvoj byla ustavena nařízením vlády na návrh ministerstva životního prostředí. Jsou v ní zastoupeny jak představitelé hlavních resortů, tak i zájmových skupin a nevládních organizací ze tří oblastí ekonomické, environmentální a sociální. Jejím předsedou je Martin Jahn, místopředseda vlády pro ekonomiku.

[3] Přehled hlavních sledovaných indikátorů environmentálního pilíře:

Měrné emise skleníkových plynů

Podíl materiálově využitých komunálních odpadů

Spotřeba primárních energetických zdrojů na obyvatele

Podíl spotřeby obnovitelných zdrojů energie

Přepravní výkony v nákladní dopravě

Spotřeba průmyslových hnojiv

Vývoj populací vybraných druhů ptáků


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist