Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ECI: Šance pro udržitelný rozvoj na místní úrovni

09.12.2004  |  zdroj: Moderní obec  |  123× přečteno      vytisknout článek

Pomocníkem pro evropská města a obce usilující o dosažení místní udržitelnosti se po roce 2000 staly Společné evropské indikátory (ECI).

Iniciativu K profilu udržitelného rozvoje na místní úrovni: Společné evropské indikátory poprvé představila třetí Evropská konference o udržitelných městech a obcích v Hannoveru v únoru 2000. Hned v počátku se k ní připojilo 47 obcí z celé Evropy. Nyní ukazatele místní udržitelnosti aplikuje asi 150 evropských měst.

Čtyři česká města

Od září 2003 aplikuje evropské indikátory město Vsetín, ještě téhož roku se k němu přidal Hradec Králové. V letošním roce se připojily Chrudim a Hodonín.

Letos v září se uskutečnil ve Vsetíně, Chrudimi a Hodoníně asi čtrnáctidenní průzkum týkající se základních indikátorů Spokojenost občanů s místním společenstvím a Mobilita a místní přeprava cestujících. Počet respondentů se řídil počtem obyvatel daného města, přesto ve všech třech městech byla oslovena téměř tisícovka lidí. O náhodný výběr dotazovaných z evidence obyvatel se postaral počítač. Dotazování respondentů probíhalo prostřednictvím vyškolených studentů.

Průzkum v Chrudimi

"V Chrudimi dostalo čtrnáct spolupracujících studentů seznam třiapadesáti adres respondentů a seznam "náhradníků" (pro případ, že by dotazované osoby podvakrát nezastihli doma). Všichni studenti podepsali prohlášení o ochraně osobních údajů a při návštěvách se museli prokázat průkazem tazatele," vysvětlovala koordinátorka projektu Zdravé město Šárka Trunečková.

V dotazníku lidé vyjadřovali míru spokojenosti například s bydlením, se základními veřejnými službami (zdravotnictví, sociální služby, školství apod.), s pracovními příležitostmi, s možnostmi pro záliby a koníčky aj. Celkem bylo v Chrudimi zpracováno 682 dotazníků. Na základní otázku Jak jste spokojen s vaší obcí jako s místem, ve kterém žijete a pracujete? byla nejčetnější odpověď mírně spokojen - 56,5 %, velmi spokojen - 33,7 %, mírně nespokojen - 7,6 % a velmi nespokojen - 2,2 %.

Indikátor Mobilita a místní přeprava cestujících zkoumá mobilitu občanů žijících na území dané obce. Přispívá mj. ke zjištění, jak mobilita v daném městě zatěžuje životní prostředí. Respondenti v Chrudimi uvedli, že se po městě pohybují automobilem - 36,7 %, chodí pěšky - 36,5 %, jezdí na kole - 11,5 %, autobusem - 7,2 %, MHD - 5,4 % aj. V osobním automobilu jezdí spíše sám řidič - 51,5 %, s jedním spolujezdcem - 34,6 %, se dvěma a více spolucestujícími - 14 %. Jako důvod pro volbu osobního auta uvedli řidiči větší komfort - 30,1 %, možnost vyšší rychlosti - 29 %, jiné - 16,9 %.

V aplikaci dalších indikátorů místní udržitelnosti hodlá Chrudim pokračovat v rámci projektu Zdravé město.

AUTOR: Markéta Židlická

Společné evropské indikátory

Základní povinné indikátory:

Spokojenost občanů s místním společenstvím

Místní příspěvek ke globálním klimatickým změnám (zejména emise CO2 a metanu z katastrálního území daného města)

Mobilita a místní přeprava cestujících (denní vzdálenosti přepravy cestujících a způsob dopravy)

Dostupnost veřejných prostranství a služeb

Kvalita místního ovzduší (počet dní s dobrou kvalitou ovzduší)

Doplňkové dobrovolné indikátory:

Cesta dětí do školy a zpět

Udržitelné řízení místní samosprávy a místního podnikání - podíl veřejných a soukromých organizací, které přijaly a užívají environmentální a sociální metody řízení

Podíl populace vystavené škodlivému hluku v prostředí

Udržitelné využívání půdy

Výrobky propagující udržitelnost

V roce 2003 byl navržen jedenáctý ukazatel - ekologická stopa, který komplexně hodnotí udržitelnost daného místa.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist