Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ČEZ omezí spalování biomasy s uhlím

22.12.2004  |  zdroj: Podniky a trhy  |  161× přečteno      vytisknout článek

ČEZ omezí spalování biomasy s uhlím Přibližně o čtvrtinu poklesne v příštím roce v elektrárnách skupiny ČEZ produkce elektřiny, vyrobené směsným spalováním uhlí a biomasy. Vedení společnosti tak reaguje na cenový výměr, kterým Energetický regulační úřad stanovil výrazně nižší výkupní ceny "zelené" energie než v letošním roce.
Celkem pět elektráren ČEZ letos dodá do sítě zhruba 145 GWh elektřiny, vyrobené směsným spalováním dřevní štěpky s uhlím, za výkupní cenu 2000 korun za megawatthodinu. Původně firma plánovala, že tuto produkci v příštím roce zvýší o několik desítek procent. Poté, co regulátor v prosinci oznámil, že za energii ze směsného spalování dostanou výrobci jen zhruba 1570 korun, tento záměr padl.
Nynější rozhodnutí je podle mluvčího skupiny Ladislava Kříže výsledkem prosté ekonomické úvahy. "Velice nás mrzí, že se podpora této ekologické výrobě téměř zrušila," uvedl Kříž. Připustil, že rozhodnutí může mít negativní dopad na dodavatele štěpky.
V některých regionech mají tyto firmy problém s odbytem už nyní. "Odběratelé už tak tlačí na snižování cen štěpky, pokud bychom měli přijít o další zakázky, může to pro nás mít tragické důsledky," vyjádřil se nedávno jednatel společnosti Obnovitelné zdroje Vladimír Čermák.

Příliš masivní projekt?
Podle Pavla Kaufmanna z Teplárenského sdružení jde ze strany ČEZ o logický krok - pro výrobce za daných podmínek přestane být biomasa, která je dražší než uhlí, lukrativní. "Nezměněná výkupní cena zůstává jen u samostatného spalování biomasy a dalších obnovitelných zdrojů. Máme-li ale podle závazku v roce 2010 dosáhnout osmiprocentního podílu obnovitelných zdrojů z celkové spotřeby elektřiny, bez společného spalování to nepůjde," tvrdí Kaufmann.
Stát by podle něj neměl bránit výrobcům, kteří investovali až miliardové sumy do potřebné technologie, aby vložené investice zhodnotili. "Zásadnějším problémem ale je, že firmy nemají žádnou perspektivu, či dlouhodobé garance, když parlament dosud nebyl schopný schválit návrh zákona o obnovitelných zdrojích," dodal Kaufmann.
Podle poslance Oldřicha Vojíře, zpravodaje zákona, jehož projednávání se po měsících průtahů dovleklo zatím jen do druhého čtení, by měla nová norma platit nejspíše od poloviny příštího roku. Nelze ale předpokládat, že by se v zákoně objevila nějaká výrazně vyšší podpora směsnému spalování. "Chápu, že se to někomu možná nevyplatí. Až dosud byly ceny stanoveny poněkud vyšší, stát původně zřejmě nepočítal s tak masivním projektem, který udělal ČEZ," řekl Vojíř. Samostatné spalování, které zatím využívají především menší komunální kotelny, je podle něj cesta rozumným směrem. "Směsné spalování bude mít nastavené určité mantinely, je to spíš určitá alternativa, která se někomu vyplatí a někomu možná ne."

Hranice rentability
Ředitel odboru ekologické energetiky Ministerstva průmyslu a obchodu Ladislav Pazdera už krátce po vydání cenového výměru připustil, že cena kolem 1600 korun za MWh může být v případě směsného spalování na hranici rentability. "Ministerstvo v tomto případě ale nemá vliv na rozhodnutí regulačního úřadu při stanovení výše výkupní ceny," uvedl Pazdera.
Úřad podle svého místopředsedy Blahoslava Němečka vycházel při stanovení výkupní ceny z rozdílných nákladů na obě paliva, ale i z podkladů samotných výrobců.

Elektřina ze směsného spalování uhlí a biomasy
Výroba společnosti ČEZ
2003 2004 2005
výroba v gigawatthodinách 8,6 145* 109**
*odhad **předpoklad
Pozn.: Firma zahájila prvními pokusy program v roce 2003

Výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů (v korunách za MWh)
2003 2004 2005
Spalováním biomasy 2500 2500 2500
Spalování směsí biomasy a uhlí - 2000 1400-1900


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
spoluspalování je velký nesmysl !
Opravdu se divím při čtení toho článku, že může být někdo v takovémto přesvědčení! Nejste podílníkem ČEZu? Podle mého názoru je právě ČEZ tím kdo ničí výtopny na biomasu a likviduje trh z biomasou. Co vůbec vedlo ČEZ ke spoluspalování?Je to jen nejlevnější cesta jak splnit kvóty EU a celou akci zaplatí plíživým způsobem zákazníci ve vyšších cenách energie. Regulace výkupní ceny, kterou stanovuje Energetický regulační úřad a jejím postojem, kdy se vykupovalo za 2,50 Kč/kWh, posléze 2 Kč/kWh vedla k neoprávněné podpoře spoluspalování ve výši 500 mil. Kč ročně do kapsy ČEZu. Postavit novou investici je mnohonásobně dražší než provést změny uhelné elektrárny, aby se v ní dalo spoluspalovat dřevo. S naprostou minimální investicí tak ČEZ inkasuje naprosto neskutečné zisky. Poté, co ČEZ začal ve velkém skupovat biomasu, jde její cena nahoru. Na volném trhu stoupla v zimě cena štěpky až o 100%! Jak se asi musejí cítit výrobci briket a pelet, kteří zainvestovali do svých provozoven, nemají je splacené a najednou se jim takto drasticky zvedne cena vstupní suroviny? Přitom i kdyby se cena štěpky zvýšila třikrát, ČEZ u toho bude mít ještě zisk.

Spoluspalování není objektivní

Firma CityPlan, spol s.r.o., vypracovala studii Posouzení podpory společného spalování biomasy a fosilních paliv. Podle této studie z hlediska hospodářské soutěže není spoluspalování biomasy a fosilních paliv transparentní a objektivní, protože při vykazování se vychází z dodacích listů. Vyhláška č.218/2001 Sb. přesně popisuje, jak má vypadat měření elektřiny. Ale při vykazování jen z dodacích listů se nic průkazně měřit nedá. Velcí výrobci si tak mohou vykázat úplně všechno. V podstatě elektrárna ani žádnou štěpku pálit nemusí a vše se může odehrávat jen virtuálně. A i při poctivém spoluspalování činí chyba při vykazování elektřiny 40% zatímco měření připouští pouze 1% chyby. Energetický regulační úřad se tento stav snaží zakrýt. Jak je vůbec možné, že má někdo zásahem státu rentabilitu 1788%, když běžná je 6 či 8% ? To je opravdový zelený tunel. Ze studie dále vyplývá, že enviromentální efekty jsou při spoluspalování dvakrát horší z hlediska spotřeby nafty než u malých výtopen, které berou štěpku jen ze svého okolí. Další efekt, který nás čeká a který je zcela proti životnímu prostředí, je vymizení levného palivového dřeva pro venkov. Lidé na vesnicích hodně topí dřevem a jestliže zmizí v kotlích uhelných elektráren, budou lidé pálit plasty, staré gumáky apod.

Proč asi raději stát bude podporovat ČEZ než aby uvolnily tyto vynaložené prostředky na investice pro mnohem lukrativnější spolovny na čistou biomasu? Už by jste toho pánové mohli nechat....
vloženo: 03.10.2006 23:55     vložil:  Lukáš Hlouš Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist