Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

07.01.2005  |  126× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Více než půl miliardy korun chce v letech 2006 až 2008 investovat akciová společnost VaK Zlín do budování a rekonstrukce kanalizační sítě a čističek odpadních vod. Všechny aglomerace na Zlínsku nad 2000 obyvatel tak budou odkanalizovány a napojeny na zmodernizované čističky. Na projekt přispěje pravděpodobně Fond soudržnosti, počítá se i s prostředky ze Státního fondu životního prostředí. Zbytek pokryjí vlastní zdroje investora. "Více než polovinu nákladů tvoří dotace. Tyto peníze se neodepisují. Investiční náklady se tak v cenách odrazí v sociálně akceptovatelné míře," uvedl předseda představenstva společnosti Milan Soldán.

Zařízení na výrobu tepla a rekonstrukce
Je rekonstrukce zařízení na výrobu tepla pro sušárnu a výrobní haly předmětem podpory programu OPPP, programů Úspory energie nebo Obnovitelné zdroje energie?
Rekonstrukce zařízení, respektive celého tepelného hospodářství předmětem podpory je. Používání hoblin a pilin, tedy biomasy, je zahrnováno do využívání obnovitelných zdrojů energie. Proto je nutné, aby vaše zařízení svou výrobou přispělo ke snížení emisí CO2 minimálně o 600 tun ročně. Výše dotace se určuje z uznatelných nákladů. Jejich výpočet se provádí porovnáním s náklady klasického zdroje. Tím může být i plynová kotelna. Na rozdíl od plynové kotelny se do nákladů na kotelnu na biomasu zahrnují i náklady spojené s vybudování a zajištěním skladovacích prostor.

REGISTR EMISNÍCH POVOLENEK BY MĚL BÝT DO BŘEZNA
Zakázku na dodávku a provozování technologické infrastruktury pro národní registr emisních povolenek získala společnost LogicaCMG. Obchodování s povolenkami mělo v ČR stejně jako v dalších členských státech EU začít v lednu, ale opozdí se. LogicaCMG chce uvést systém do provozu k 1. březnu. Registr, který bude přístupný přes internet na adrese www.povolenky.cz, společnost LogicaCMG dodá společně s firmou Soluziona. Systém bude zajišťovat například registraci povolenek a jejich přidělení producentům CO2. Bude také zaznamenávat data o emisích vypouštěných do ovzduší jednotlivými podniky a srovnávat s přidělenými povolenkami, evidovat obchody s povolenkami či řídit schvalování obchodních transakcí. Bude rovněž zajišťovat komunikaci se systémy Evropské komise.

Port Blair Jeden z posledních kmenů, který žije jako v době kamenné a jehož členové se živí výhradně lovem a sběrem, je po tsunami ohrožen hladomorem. Kmen Ongeů na indickém souostroví Andamany a Nikobary přežil tsunami, škody na životním prostředí však mohou znamenat jeho zkázu. "Prostředí Ongeů vlny těžce poškodily,"sdělil včera ekolog Samir Áčárja. "U takovýchto kmenů zničení některého přírodního zdroje může rozhodovat o přežití či vyhynutí." Ongeové se oblékají do kůry a listů stromů a brání se jakýmkoli kontaktům s okolním světem. Jejich jídelníček tvoří kokosy, banány, lesní plody, zvěř a především - ryby. Na jejich lovu jsou závislí. Jenže ústí ostrovních řek zaplavila voda a další loviště - pobřežní lesy - byla zničena. Ničivým vlnám tsunami nejspíš podlehla čtvrtina kmene, to je pětadvacet lidí. Ekolog Áčarja rovněž upozornil, že zbytek kmene evakuovali z původní osady do vzdálených míst, vyšších poloh. Ongeové tam již týden žijí mezi místními obyvateli a setkávají se s novými neřestmi, jakými jsou alkohol a tabák, které mohou kmen zcela rozložit.

Středočeský kraj podpořil projekt na sanaci objektů neratovické Spolany, které jsou zamořeny dioxiny. Radní včera projednali vliv stavby na životní prostředí a bez výhrad souhlasili se závěry posudku k projektu odstranění staré ekologické zátěže. Veřejná diskuze s občany o chystaném projektu bude 12. ledna v Neratovicích.

Travnatá pláň, osázená stromy a keři, se dnes rozprostírá na šesti hektarech někdejších Malnických skal.
Lokalitě, k níž odbočuje polní cesta kousek z Lipencem, sloužila desítky let jako úložiště odpadků pro město Louny.
Po jejím zaplnění byla skládka urovnána, zavezena zeminou a osázena. V současné době odbor životního prostředí města plochu pravidelně kosí a udržuje vysázené keře a stromy.
Zatímco v roce 2004 vynaložil městský úřad na údržbu bývalé skládky 52 tisíce korun, pro letošní rok počítá rozpočet města se 60 tisíci korunami.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist