Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Logistika a životní prostředí

19.01.2005  |  zdroj: Logistika  |  227× přečteno      vytisknout článek

Logistika a životní prostředí "Zemi jsme nezdědili po našich předcích, ale vypůjčili jsme si ji od našich dětí" - napsal Antoine de Saint-Exupéry. Člověk se vždy snažil žít v souladu s přírodou, avšak s rozvojem civilizace a průmyslu jakoby tato potřeba ustoupila do pozadí.

Teprve v 70. letech 20. století se životní prostředí stalo terčem zájmu evropských politiků a začala vznikat ministerstva na ochranu životního prostředí. Pokračující růst populace, úbytek přírodních zdrojů a ekologické katastrofy, které se udály v 70. a 80. letech, byly pak důvodem k zavedení přísnějších zákonů a pravidel v této oblasti: Zákon o odpadech, který klade důraz na snížení množství odpadu a správné nakládání s odpady (v Německu byl tento zákon zaveden v roce 1986, v České republice vstoupila v platnost novela tohoto zákona č. 188/2004) či norma ISO 14001:1996 (novela 14001:2004), která zavádí standardy pro Environmental Management System v podnicích.

Aby byly splněny podmínky dané uvedenými pravidly, byl zaveden pojem reverse logistics (zpětná logistika), který se stal klíčovým slovem všech organizací zapojených do dodavatelsko-odběratelského řetězce - dodavatelů, výrobců, obchodníků a zákazníků .

V literatuře se uvádí tato definice pro zpětnou logistiku: "Zpětná logistika představuje všechny činnosti zapojené do řízení odpadů, jejich snižování a nakládání s odpady a nebezpečnými odpady, které vznikají při výrobě, balení a spotřebě výrobků včetně činností spojených se zpětnou distribucí." Zahrnuje různé procesy, jež jsou obdobné procesům v zásobování a distribuci, a jiné specifické (Dyckoff, Supply Chain Management and Reverse Logistics):

- Shromažďování zahrnuje činnosti spojené se sběrem odpadu z různých míst do jednoho místa.

- Třídění slouží k rozdělení velkého objemu odpadu do kategorií, které se liší způsobem s jejich nakládáním.

- Doprava přestavuje překonání fyzické vzdálenosti mezi jednotlivými procesy zpětné logistiky.

- Skladování zaujímá místo před dopravou nebo samotnými procesy. Je obzvlášť nezbytné maximální využití dopravních a procesních kapacit. Vzhledem k tomu, že odpady mají malou nebo žádnou hodnotu, nemá zde vázaný kapitál stejnou důležitost jako u tradičního skladování.

- Procesní činnosti vedou k transformaci odpadu na opětovně použitelné výrobky nebo do stavu, který je šetrný k životnímu prostředí.

Motivací firem k implementaci uvedených procesů zpětné logistiky může být především úspora nákladů či jiné ekonomické výhody, regulace státu, nebo zlepšení image vůči veřejnému mínění. K dlouhodobým cílům a politice mnoha firem ochrana a ohleduplnost k životnímu prostředí již patří. Prosazování této politiky i nadále bude do budoucna výhodou pro nás pro všechny.

Proto pokládám vzdělávání v oblasti životního prostředí pro manažery, zodpovědné za jakoukoli část logistického řetězce, za jedno z nejdůležitějších.

AUTOR: Monika Bažantová
Training and Management Academy Praha


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist