Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekovozidla

21.01.2005  |  zdroj: EKONOM  |  125× přečteno      vytisknout článek

Ekovozidla

Unikátní ekologické vozidlo využívá znojemská veřejná doprava. Firma, která je vyvinula, se za to cítí být potrestána. Tématem se zabýval v Ekonomu č. 1 článek Elektrobus se srazil s byrokracií.

Článek kromě jiného informuje veřejnost o údajné neochotě Ministerstva dopravy podpořit nákup tohoto vozidla v rámci Programu podpory obnovy vozidel městské hromadné dopravy a veřejné linkové autobusové dopravy. Touto zprávou autor mate veřejnost, popřípadě potenciální odběratele, neboť skutečnost je poněkud jiná. Společnost Čas-Service, která se na vývoji elektrobusu podílela, je jeho výrobcem a také provozovatelem v městské hromadné dopravě ve Znojmě, informovala o tomto novém druhu vozidla ministerstvo dopravy v polovině roku 2004 a požádala o jeho zařazení mezi podporovaná vozidla. Dopisem i při osobním jednání se zástupcem vedení společnosti byla společnost ujištěna, že toto vozidlo bude zařazeno mezi podporovaná vozidla od roku 2005. Pravidla programu na rok 2005 se v současné době zpracovávají a po schválení ve vedení Ministerstva dopravy budou zveřejněna. Následně bude vyhlášena výzva k podávání žádostí ze strany dopravců o podporu v roce 2005. Rozhodně Ministerstvo dopravy o dmítá tvrzení, že nemá zájem podpořit rozvoj ekologického vozidla, a tím brání jeho odbytu. V tomto smyslu je zavádějící i název článku. Místo pozitivní informace o tomto zajímavém počinu české firmy je veřejnost neobjektivně informována o nevstřícném přístupu ministerstva k tomuto výrobku. Elektrobus je výstupem vývoje, který podpořilo Ministerstvo průmyslu a obchodu částkou 10 mil. Kč. Případná další podpora ze strany Ministerstva dopravy v rámci výše uvedeného programu není možná, neboť by došlo k porušení pravidel podpory výzkumu (50% účast státu). Program podpory obnovy vozidel městské hromadné dopravy a veřejné linkové autobusové dopravy je koncipován na podporu nákupu nového vozidla. Ministerstvo dopravy klade velký důraz na podporu alternativních pohonů majících oporu v ekologii a v tomto duchu bude podpořen i elektrobus v souvislosti s náběhem výrobního programu.

MARCELA ŠVEJNOHOVÁ
tisková mluvčí, Ministerstvo dopravy

Po úvodním jednání na Ministerstvu dopravy jsme dne 3. 7. 2004 podali podnět ke změně pravidel pro poskytování dotací, ve kterém jsme navrhovali několik změn. Po další korespondenci jsme dne 19. 11. 2004 obdrželi dopis náměstka ministra Antonína Tesaříka s tím, že naše žádost o změnu metodiky "bude zohledněna v návrhu pravidel programu na rok 2005". Dopis však neobsahuje žádné konkrétní informace, v jakém stadiu projednávání se naše žádost nachází, ani o jakém konkrétním rozsahu podpory pořízení tohoto typu vozidel ministerstvo uvažuje. Podle našich informací také nikde nebyl záměr podporovat pořizování elektrobusů oficiálně zveřejněn. Pro potenciální zákazníky je však znalost takového záměru velmi důležitá. Dne 26. 11. jsme obdrželi Oznámení cen jednotlivých typů autobusů v roce 2005 pro výpočet přiměřeného zisku, kde bohužel není elektrobus uveden. Tato skutečnost opět odrazuje konkrétní zájemce o jeho pořízení a zařazení do systému městské autobusové dopravy. Jako reakci j sme dne 27. 12. zaslali na ministerstvo žádost o sdělení konkrétního stanoviska k této záležitosti. Navíc se závěrečná část reakce Ministerstva dopravy vůbec netýká obsahu článku, ale reaguje na naši ž ádost o čerpání příspěvku na pořízení již vyrobeného elektrobusu v roce 2004, která byla zamítnuta. Chci zdůraznit, že i nadále probíhají jednání na Ministerstvu dopravy ve věci možné podpory tohoto zatím úspěšného projektu a jeho dalšího vývoje. Věříme, že vzniklé problémy budou v zájmu ekologie odstraněny.

Rostislav Polach, Čas-Service

Podle posledních informací se obě strany dohodly na budoucím řešení, a to na jednání u ministra dopravy, které proběhlo 13. 1. 2005.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist