Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Česká republika může mít jeden z nejmodernějších zákonů na podporu obnovitelných zdrojů

26.01.2005  |  zdroj: MŽP  |  123× přečteno      vytisknout článek

Česká republika může mít jeden z nejmodernějších zákonů na podporu obnovitelných zdrojů

V těchto dnech rozhoduje Poslanecká sněmovna o osudu návrhu zákona na podporu výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie [OZE]. Zákon má vysokou šanci na schválení – podporuje jej Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Energetický regulační úřad [ERÚ], nevládní ekologické organizace a asociace obnovitelných zdrojů [1]. Jeho hlavním cílem  je vytvořit stabilní a atraktivní prostředí pro vyvážený rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice.

Zákon využívá evropských zkušeností a předvídá pravděpodobný budoucí vývoj přístupu k obnovitelným zdrojům v Evropské komisi. Kombinuje osvědčený systém pevných výkupních cen (například ČR doposud, Německo, Rakousko, Francie), ve kterém je provozovatel distribuční soustavy povinen vykoupit veškerou vyrobenou zelenou elektřinu, s tržním systémem zelených bonusů (Španělsko). Výrobce zelené elektřiny si bude moci zvolit podpůrný systém, který mu vyhovuje Právě kombinace obou možností přinese snížení ekonomických nákladů celého systému.

Zákon přichází i se schématem podpory výroby tepla. Stavebník nové stavby, která je financována z více než padesáti procent z veřejných rozpočtů, bude mít povinnost zajistit alespoň 20 % tepla z obnovitelných zdrojů (solární kolektory, geotermální čerpadlo, kotel na  biomasu). MŽP podporuje aktivity těch členských zemí Evropské unie, které prosazují legislativu na podporu využití tepla z obnovitelných zdrojů.

Zákon také určuje nižší ceny pro spoluspalování biomasy s fosilními palivy než pro její čisté využívání. Tímto opatřením se řídil ERÚ už při tvorbě  nových cen pro tento rok.  ČEZ proto ohlásil záměr  omezit  spoluspalování ve svých zařízeních na polovinu [2]. 

Zvýšené výkupní ceny zelené elektřiny jsou principem všech podpůrných modelů podle příslušné evropské směrnice [3] a kompenzují zvýhodňování elektřiny z konvenčních zdrojů. Do jejích cen se totiž nepromítají škody na životním prostředí a zdravotním stavu lidí. Provozovatelé regionálních distribučních soustav budou mít právo i nadále rozpočítávat vícenáklady na elektřinu z obnovitelných zdrojů do konečných cen elektřiny pro všechny spotřebitele. V roce 2004 ale činil podíl OZE na konečné průměrné ceně elektřiny pro spotřebitele zanedbatelných 0,7 % ceny. Podpora obnovitelných zdrojů energie nevyvolá žádné nároky na státní rozpočet.

Zákon usnadní rozvoj instalací nejmodernějších technologií obnovitelných zdrojů energie a investice z domácích i zahraničních zdrojů Současně není třeba se obávat přehnaného rozvoje některého z typů obnovitelných zdrojů – přírodní podmínky a regulace výstavby především z důvodů ochrany přírody a krajiny takový vývoj neumožní.

Jediným potenciálním ohrožením zákona je několik pozměňovacích návrhů, které bude zítra projednávat Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny. Cílem některých z nich totiž není zákon vylepšit, ale učinit nepoužitelným. Poslanec Vojíř například navrhuje zrušit dva základní principy návrhu – metodu, kterou ERÚ stanoví výkupní ceny tak, aby zajistil patnáctiletou průměrnou návratnost investic a současně i stabilitu patnáctileté pevné výkupní ceny pro výrobce. Poslanec Urban navrhuje omezit podporu větrných elektráren jen na ty málo výkonné (do výkonu 0,5 MW). Současné větrné elektrárny mají přitom zhruba čtyřnásobný výkon.

Poznámky:

[1] Asociace obnovitelných zdrojů energie, předseda Ing. Motlík, mob.603 515 635

Česká společnost pro větrnou energetiku. předseda P. Pávek, mob. 604 101 333

CZ Biom, Ing. Šafařík, mob. 603 521 163

Hnutí Duha, P. Holub, mob. 604 177 711

Sdružení Calla, E. Sequens, mob. 602 282 399

[2] Z původních čtyř elektráren (Hodonín, Poříčí, Tisová a Ledvice) pouze na Hodonín a Poříčí. 

[3] 77/2001/EC


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist