Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zahajme ekologickou daňovou reformu

14.02.2005  |  zdroj: Lidové noviny  |  152× přečteno      vytisknout článek

Zahajme ekologickou daňovou reformu V současnosti se více než kdy jindy hovoří o potřebě razantního šetření ve veřejných rozpočtech, neboť bez něho nebude přístup k jednotné evropské měně do roku 2010 možný. Stejně tak se někteří politici předhánějí v návrzích na snižování daní pro právnické i fyzické osoby. Obojí úvahy jsou nezbytné a jdou správným směrem. Cílem je snížit deficity státního rozpočtu, daňovou zátěž podnikatelů i zaměstnanců a podpořit rozvoj podnikání jinými prostředky než jen schematickým přerozdělováním.
Tato všeobecná snaha o úspory a snižovaní daní je chvályhodná, ale systémově dlouhodobě neudržitelná, pakliže nebude funkčně propojená s důchodovou a ekologickou reformou.
Po listopadu '89 se v České republice, navzdory zoufale nekvalifikovanému úsilí předsedy jedné pravicové strany, rozvinul poměrně kvalitní a v západní Evropě ověřený koncept ochrany životního prostředí založený na třech základních pilířích - nezbytné právní regulaci, ekonomických instrumentech a informačně vzdělávací politice - vycházejících z poznatků moderní ekologie.
Je zřejmé, že zatímco environmentální právní systém máme košatý (někdy až moc), v oblasti systémových a dlouhodobě fungujících ekonomických instrumentů nás čeká k přijatelnému stavu ještě velký kus cesty.

Ani levičácká, ani pravičácká

Zjednodušeně řečeno, pouze s účelově zaměřenými dotacemi a poplatky za využívání či poškozování některých složek životního prostředí nevydržíme. Doba úspor a úvah o snižování daňové zátěže přímo vybízí k zahájení ekologické daňové reformy.
Ekologická daň, resp. daň pro životní prostředí, je v naší ekonomické legislativě zakotvena již dvanáct let, avšak její obsah dosud nebyl naplněn. Jejím vhodným nastavením vytvoříme kvalitní prostředí pro podnikání a vytvoříme podmínky pro dlouhodobě pozitivní trendy v ochraně životního prostředí, neboť ten, kdo bude životní prostředí šetrněji využívat a méně poškozovat, bude platit méně než ten, kdo se chová opačně. Navíc to bude podporovat žádoucí modernizaci technologií se sníženými materiálovými i energetickými nároky a naši konkurenceschopnost v mezinárodním měřítku. Mimochodem, v indikátoru spotřeby energie na 1 dolar HDP jsme za vyspělými evropskými zeměmi stále o 50 až 100 procent pozadu!
Ekologickou daňovou reformu nelze donekonečna odkládat. Začít je možné novou formulací daní na používání fosilních paliv a energií a k vážné diskusi je i promítnutí krajinně-ekologického rozměru do daně z nemovitostí: ten, kdo má nemovitost s účinky pozitivními na ekologickou stabilitu krajiny včetně přirozené retence vody (smíšený les, mokřad, rybník atp.), by měl za nemovitost platit nulu, a naopak ten, kdo potřebuje stavět a provozovat krajinně-ekologicky problematický projekt, např. hypermarket nebo obrovskou zpevněnou plochu, podstatně více než nyní.
Pro zpřehlednění systému by se postupně měly odbourat i různé poplatky za znečištění či zábory půdy. Současná doba umožňuje jednu možná neopakovatelnou věc. Ekologická daňová reforma by se mohla stát integrální součástí tepu ekonomiky a dlouhodobě přijímaných mravů, a nikoliv nechtěně vynuceným apendixem mimo základní hospodářské trendy. Seriózní diskuse se smysluplnými výstupy mezi ekonomy a ekology a politiky je nezbytná a musí být zbavená primitivních předsudků. Ekologická daňová reforma není totiž ani levičácká, ani pravičácká, ale rozumná věc.

O autorovi: místopředseda US-DEU


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist