Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Do Bulharska se může vstoupit i pomocí vývozní aliance

18.02.2005  |  124× přečteno      vytisknout článek

Do Bulharska se může vstoupit i pomocí vývozní aliance České firmy si nezřídka konkurují na jednou trhu. Je zde však jiný způsob řešení - dostat se do země společně v rámci vývozní aliance.

Zájem českých firem o bulharské teritorium se výrazně zvyšuje. Svědčí o tom i osmdesát čtyři firem z České republiky na loňském mezinárodním technickém veletrhu v Plovdivu, což byla zatím rekordní účast. Co ale stojí v cestě rychlému rozvoji českého vývozu? Na jedné straně je to silné konkurenční prostředí, kdy se naše firmy utkávají zejména u lukrativních zakázek s nejvýznamnějšími světovými společnostmi s propracovanou strategií a podporou velvyslanectví a nevládních organizací. Na druhé straně čelí tuzemské firmy levné produkci ze sousedního Turecka či Dálného východu.
Proto s přípravou firmy na vstup na bulharský trh, vytvořením správné obchodní a marketinkové strategie a spojením českých firem do silné nabídky, která zabezpečí vypracování projektu, jenž dokáže soutěžit o významné projekty a veřejné zakázky, může pomoci CzechTrade a jeho nově otevírané zastoupení v Sofii.

Podnikatelské šance
Nejvýznamnější příležitosti se koncentrují do strategických odvětví infrastruktury, energetiky, ekologie, obrany či zakázek pro státní správu. Klíčovým segmentem z pohledu českých firem je především bulharská energetika. V oblasti rekonstrukce a modernizace jaderných elektráren Kozloduj, Belene či privatizace rozvodných závodů je důležitým faktorem v loňském roce uskutečněná investice ČEZ. Obnovují se ale i další energetické kapacity, kde v řadě případů pracuje české zařízení (elektrárna Ruse, teplárna Pernik), rozšiřuje se plynofikace jednotlivých obcí a měst, zavádí se alternativní zdroje tepla a energie s nasazením menších zdrojů, biotechnologií, využitím biomasy, větrné a vodní energie.

Ekologie a aliance
Řešit těžkou situaci v oblasti péče o životní prostředí a odstraňování ekologických škod či nakládání s odpady v Bulharsku mohou pomoci vyspělé environmentální projekty. To je prostor pro české firmy, které mohou využít pomocné ruky vývozních aliancí.
Při agentuře CzechTrade dnes fungují oborové vývozní aliance v oblastech vodního hospodářství (Czech Water Alliance), zpracování biomasy (Czech Biomass Team) a středně velkých energetických celků (Czech Power Team). Za schopnost nabídnout zabezpečení komplexního řešení vodohospodářské soustavy města či regionu hovoří úspěch aliance Voda v čele se společností Hydroprojekt při rekonstrukci soustavy Petrohradu.
Oblast vodního hospodářství i energetiky je oblastí velmi širokou, avšak zároveň z pohledu firem velmi specializovanou, a proto je pro zahraniční partnery složité nalézt jednoho dodavatele, který dokáže samostatně realizovat celý projekt od fáze projekce po konečnou realizaci. Reálné možnosti v oblasti úpravy a čištění vod či biotechnologií mohou navíc podpořit prostředky ze strukturálních fondů EU jak na straně českých firem (Operační program Průmysl a podnikání, Program Marketing), tak na straně bulharských investorů (například rozvojový program ISPA) a využití finanční podpory České exportní banky a EGAP.

Nové oborové aliance
Vznik dalších oborových vývozních aliancí a jejich prosazení v zahraničí podpoří nové programy Aliance a Zastoupení, které na podporu českých exportérů realizuje agentura CzechTrade. Program Aliance podpoří prostřednictvím spolufinancování do výše padesáti procent projektu, maximálně však do výše jednoho miliónu korun vznik vývozního uskupení tří a více firem a jejich marketinkové aktivity v zahraničí po dobu jednoho roku. Prostředky lze využít na propagační materiály a rozvoj cizojazyčné internetové prezentace aliance, pořízení marketinkových informací (průzkumy trhu a konkurence) či účast na veletrzích a výstavách. Program Zastoupení je zaměřen na podporu vzniku a provozu společného zastoupení tří a více českých firem v zahraničí. Po dobu tří let mohou firmy získat podporu do výše až dvou miliónů korun ročně při padesát procentech spolufinancování. Marketinkové aktivity v zahraniční může navíc podpořit program Marketing, který CzechTrade realizuje v rámci Operačního programu Průmys l a podnikání (strukturální fondy EU).

Autor je tiskovým mluvčím CzechTrade


Další podnikatelské příležitosti v Bulharsku
Dodávky pro státní orgány a instituce (osobní vozidla, technologie a přístroje pro krizové situace - mobilní přístroje na čištění vody, požární vozidla a vybavení)
Dodávky výrobních linek a zařízení
Dopravní technika (modernizace a dodávky tramvají, autobusů, trolejbusů, lokomotiv)
Průmyslové výrobky
Textil

Vývozní aliance
Czech Power Team
Aliance firem, nabízejících kompletní výstavbu elektrárny, od projekce po uvedení do provozu a zaškolení personálu. Jde o tepelné elektrárny s jednotkovými výkony bloků do 50 MW, pro všechny druhy paliva, event. vodní elektrárny s bloky do výkonu 20 MW. V obou případech včetně vybudování vedení vyvádějícího výkon z elektrárny do nejbližší stanice elektrizační soustavy s možností rozšíření a modernizace této stanice. Nabízí i komplexní revitalizaci provozovaných elektráren.
Teritoriální zaměření: Arabské státy, Balkán, Čína, Indie, Latinská Amerika
Czech Biomass Team
Czech Biomass Team sdružuje české firmy, specializující se na produkční zpracování a energetické využití biomasy, dále výrobce všech druhů paliv z biomasy a zastřešující poradenské, projekční a inženýrské společnosti.
Teritoriální zaměření: Evropa
Czech Water Alliance
Aliance sdružuje dvacet českých firem, specializujících se na investiční výstavbu, projekci a plánování projektů vodního hospodářství, revitalizaci vodních toků a analýzy a čištění všech druhů vod, vybudování a rekonstrukce inženýrských sítí měst a územních celků, geologii a hydrogeologii, bezodpadové technologické systémy či environmentální softwarové aplikace.
Teritoriální zaměření: Afrika, Balkán, země SNS

Zdroj: Exportér


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist